Karadenizin Özellikleri

KARADENİZİN ÖZELLİKLERİ!

Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar geçtiğimiz günlerde bir Haziran günü Bandırma sahil boyunda ki çay bahçelerinden KRİSTAL Çay Bahçesi'nde  gün batımını izlemek için bulunduk ama..,Belediye başkan yardımcısı Ozan ONUR bey ve BEN iki Bandırmalı, Mehmet LEVENTOĞLU, Ömer BEYAZ ve  Nuri Baynazoğlu  olmak üzere üç Karadenizli arkadaşlarımızla Karadeniz'in özelliklerinden bolca sohbet etme fırsatımız oldu.

Bilindiği gibi Karadeniz bölgemizin dünyaca bilinen özellikleri vardır, Başta ÇAY olmak üzere FINDIK, artık sadece yaylalarda elde edilen Tereyağı, Yerli Mısır unu, Karakovan Balı, Pazar İlçesinin meşhur kavurması derken Karadeniz'in özel değerleri  ve güzellikleri saymakla bitmiyor. Ayrıca İnsanının kıvrak zeka ve espri kabiliyetleri konuşmalardaki şive ve aksanları dünya tatlısıdır.

KARADENİZ, SÜMELA MANASTIRI ve diğer tarihi  değerleri saklayan dokusuyla , insanlarının DURSUN, TEMEL, ve FADİME tiplemeleriyle  kendiliğinden oluşan  fıkralarıyla konuşuyor olmaları apayrı bir özgüven içeren güzellik ve kültür gelişmişliğidir.

Karadenizi, insanıyla, müziği ile, kültürüyle ve ürünleriyle sevmemek olası değil, sözümüzü tipik bir Karadeniz fıkrasıyla sonlandıralım.

Kentin ortasında trafik ışıklarında Kırmızı yanıyor. Fadime yeşil ışığı beklemeden karşıya yürüyor. Orada bulunan bir trafik polisi Fadime'ye sesleniyor.  Hanım nereye! Fadime öfkeyle yanıt veriyor. " Eltime gideyrum da Temelin haberi vardur,  hem sana ne oli….

Karadenizsiz bir Türkiye olmaz. Daima şen ve esen kalınız efendim….

22-07-2022/