Nelerin Anası Yok Babası Var! Ya da Tam Tersi

NELERİN ANASI VAR’DA BABASI YOK. YA DA TAM TERSİ

Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar, 17 Eylül Mah, Cinçukuru bölümündeki eski stadyum (şu an otopark olarak kullanılmaktadır. Yıllar önce bu stadyumda oynanan MARMARA spor ile GENÇLİK spor kulüpleri arasında geçen o unutulmaz maçları hatırladım biran, hani şu Şoti Remzilerin (REMZİ ve FEVZİ BAŞAK) kardeşlerin, Tatar ORHAN’ların, Gol yediği zaman hırsından ağlayan, kaleci CİCİ lerin zamanlarındaki maçları.

Maç günlerinde stadyuma gelen Bandırmalı sporseverler bazen (Bir BABA hindi heeey yallah diye bir slogan atarlardı, hayalen yıllar ötesine gidip bunları düşünürken, neden BİR BABA hindi heeey yallah derlerdi de, bir ANA hindi demezlerdi, diye düşünürken nelerin babası var da ANA'sı yok, takıldı olmayan aklıma, başladım sayıklamaya. Yaşlı cömert ve anlayışlı erkeklere BABACAN deriz de, aynı yaş ve durumdaki kadınlara ANACAN demeyiz, Denizli’de, Muğla Fethiye’de yamaç paraşütü sporları yapılan BABA Dağlar var ama ANA dağlar yok, Ülkemizde BABAESKİ var da ANAESKİ yok, bir şeyin üstüne çökmeye çalışana BABANIN malı mı denir de ANANIN malı mı? denilmez, Vatan Millet yararına Mertçe bir eylemde bulunanlara BABAYİĞİT deriz de ANAYİĞİT demeyiz, Ağlarsa ANAM ağlar deriz de BABAM ağlar demeyiz. ANA kuzusu deriz de BABA kuzusu demeyiz.

Geçmiş zaman içinde, bir siyasi mitingde bir çiftçiye ANANI da al git denildi de BABANI da al git denilmedi.

Yine bir siyasimiz, Ülkemizin, Cunmhuriyetimizin çok zor koşullarda elde ettiği kazanımlarını, fabrikalarını, üretim tesislerini satıyorken BABALAR gibi satarım, Kar edeni de Zarar edeni de BABALAR gibi satarım demişti de ANALAR gibi satarım dememişti.

Beyazperdede HA BABAM sınıfı adında bir çok film var ama HA ANAM ınıfı yok,

Değerli okurlar, burada ANA’ları küçümsediğimi sanmayın lütfen, Dinimizde, (Cennet ANA’ların ayakları altındadır) denilmiş ve onlara hak ettikleri değer verilmiştir, onlar bizim de her zaman başımızın tacıdırlar.

Bu durumdan kendilerine pay çıkarmaya çalışan BABALAR varsa hiç ümitlenmesin.

Birazda Nelerin ANASI var da BABASI yok onlara bakalım.

Örneğin ANA YOL var ANA CADDE varda BABA yol. BABA cadde yok, bir ticarette ANA para var da BABA para yok, ANA’HAT var da BABA’HAT yok, ANATOMİ var da BABATOMİ yok, ANANAS meyvesi var da BABANAS meyvesi yok. ANAliz var da BABAliz yok mesela.

Ülkemizin iç kısmına ANADOLU diyoruz da BABADOLU demiyoruz, ANADOLU SİGORTA var da BABADOLU sigorta yok, Demir ağlarla ördük ANAYURDU dört baştan deriz de BABAYURDU dört baştan demeyiz.

İşte değerli okurlar ANALARIN ve BABALARIN kısaca MAL BEYANI aşağı yukarı böyle darısı siyasilerin başına…..

Esen kalınız

24-04-202 /BANDIRMA