Erdek'te Cumhuriyetimizin 100.Yıl Etkinliği

ERDEK’ te CUMHURİYETİMİZİN 100. YIL ETKİNLİĞİ.

FİKRET ÇAĞIN/

Değerli okurlar, malumunuz Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlamak için ülkemizin Başkentinden en küçük yerleşim birimine kadar her yerde bu coşku ve bu tür hazırlıklar oldu.

Komşu İlçemiz ERDEK’te, ERDEK Belediyesi TÜRK Sanat Müziği Derneği, Meliha Söğüt Başkanlığındaki ERDEK Engelliler Derneği, ERDEK Kültür & Sanat Topluluğu, Sibel AĞAOĞLU'NUN sahipliğindeki SİBELE Resim atölyesi ve çok sayıda sanatseverlerin ve güzel insanların bir araya gelerek, Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlamak amacına yönelik, ATATÜRK’ ü anmak ve onun gönüllerdeki yerini pekiştirmek için ATATÜRK’e yazılmış şiirlerden oluşan bir Şiir etkinliği düzenlemişler. Adına da BİR TUTAM ŞİİR GRUBU demişler.

ERDEK Lisesinin batı kısmında denize nazır bir yerde BELLA VİTA isimli bir kafede düzenlenen bu muhteşem etkinliğin yönetimini ve sunuculuğunu güzel kardeşim Zeynep DEMİRCİ üstlenmiş ve başarıyla yönetmiştir.Saygı duruşu ve hep birlikte okuduğumuz İsiklal Marşımızla başlayan etkinlikte toplantının anlamını belirten konuşmadan sonra, Sanatsever ve Şair arkadaşlar, ATATÜK ile ilgili seçtikleri Şiirlerini sırasıyla sunmaya başladılar.

Bu arada Duygu TUNCER HİÇÜRKMEZ kızımız da SANTUR isimli müzik enstrümanıyla ÇAV BELLA ritimleriyle, okunan şiirlere fon müziği sunuyordu şiirlerdeki güzelliği, coşkuyu, duyguyu kat kat arttırıyordu, bir ara boşluktan istifade İZMİR'İN DAĞLARINDA ÇİÇEKLER AÇAR’ı çaldı, bu kızımızı kutlamaktan, bravo demekten başka söz kalmadı tebrikler.

Sevgili okurlar bildiğiniz gibi ATATÜRK Meclis konuşmalarında ve mahiyetinde bulunanlara EFENDİLER diye söze başlardı, bu etkinlikte ilk olarak ERDEK’li Şair Nurten ÖZTÜRK EFENDİLER isimli bir şiirle başlayarak O yüce İnsana olan duygularımıza tavan yaptırdı, yine Erdek Kültür & Sanat topluluğundan Nazmiye MUT, Melih Cevdet ANDAY’ın ANI isimli şiirini sundu.

Aynı topluluktan, Gül ZENGİ , Halim YAĞCIOĞLU'nun, ATATÜRK'Ü SEVMEK isimli duygu yüklü şiirini sundu, Saime ÇETİNKAYA da şiirini Nazım'dan okudu, "ZAFERE DAİR."

ZAFERE DAİR.

Korkunç ellerinle bastırıp yaranı, dudaklarını kanatarak, dayanılmakta ağrıya. Şimdi çıplak ve merhametsiz, bir çığlık oldu ümid… Ve Zafer,

Artık hiçbir şeyi affetmeyecek kadar, tırnakla sökülüp koparılacaktır.

Günler ağır,

Günler ölüm haberleriyle geliyor, düşman haşin, zalim ve kurnaz.

Ölüyor çarpışarak insanlarımız,

Halbuki nasıl hakketmişlerdi yaşamayı- ölüyor insanlarımız- ne kadar çok- sanki şarkılar ve bayraklarla bir bayram günü nümayişe çıktılar öyle genç ve fütursuz...

Günler ağır.

Günler ölüm haberleriyle geliyor.

En güzel dünyaları yaktık ellerimizle.

Ve gözümüzde kaybettik ağlamayı, bizi bir parça hazin ve dimdik bırakıp gözyaşlarımız gittiler.

Ve bundan dolayı biz unuttuk bağışlamayı. Varılacak yere kan içinde varılacaktır. Ve ZAFER, artık hiçbir şeyi affetmeyecek kadar tırnakla sökülüp koparılacaktır…

Yine saygı değer çifte kumrulardan Mualla (DAYAN) İÇİN Hocam ve Muhterem eşi Mehmet İÇİN Hocam da NAZIM'dan okudular şiirlerini "ONLAR ÜMİDİN DÜŞMANIDIR" ‘ı sundular, ayrıca Mualla hocam yine Nazım Hikmet'ten DAVET şiirini sundu.

Muharrem ZENGİ Muhterem eşi Gül ZENGİ ile adeta başarılı bir şiir düeti sergilediler.

Ayşen KARAKAYA kendi yazdığı 29 Ekim isimli duygu yüklü şiirini özenle sundu tebrikler.

NOT; Cennete gidebilecek bir insanı görmek isterseniz ERDEK Engelliler Derneği Başkanı Sayın Meliha SÖĞÜT'e bakınız, Bu etkinlikte BELLA VİTA kafede engellilerin yapıp meydana getirdikleri el işi çeşitli ürünlerini sergilemiş ve engelli kardeşlerimize gerçek anneleriymiş gibi yaklaşımını sürdürüyor ve onları hayata bağlayıcı çalışmalar yaptırıyor el becerilerinin gelişmesini sağlamada olağan üstü gayret sarf ediyor, tebrikler ne mutlu ona.. Esenlikle ve CUMHURİYET Sevgisiyle kalınız efendim…

29-10-2023