Şapkalardan Çıkanlar !

ŞAPKALARDAN ÇIKANLAR!

Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar, bazen günümüzdeki gibi, Siyasette Ekonomik yönden içinden çıkılması epeyce zor olan karmaşık durumlarla karşılaşıldığında, Kanaat önderi hükmündeki büyüklerimiz Siyasilere seslenerek *Herkes şapkasını önüne koymalı içine bakıp, ne görüp ne düşündüklerini ve neyi yapıp yapamadıklarını anlamalılar derlerdi, (Bir nevi nefs muhasebesi yapmaları istenirdi).

Ben de bugün, Ulu önder ATATÜRK 'ten günümüze kadar, ülke yönetiminde etkili ve yetkili olan siyasilerin şapkalarına el değil ama kısaca biraz göz atalım istedim, bakalım içlerinde neler var, neler çıkacak.

Örneğin, Atatürk'ün şapkasında, Silah arkadaşlarıyla birlikte, Büyük kurtuluş savaşlarıyla kurtarıp kurduğu Genç Türkiye Cumhuriyeti'ni MUASIR MEDENİYETLER seviyesine getirmek olduğunu bunu başarmak için de C.H.P. yi kurduğunu görüyoruz, Mekanları Cennet olsun.

İSMET İnönü'nün şapkasında, Kurtuluş savaşında kazanılan askeri Zaferden sonra, 24 Temmuz 1923'te imzalamış olduğu, İtilaf devletlerine karşı kazanılmış olan LOZAN barış antlaşması gibi çok önemli bir siyasi Zaferi görüyoruz.

Adnan MENDERES' in D.P. şapkasında, Amerika’ya fazlaca yakınlaşıp onların istekleri doğrultusunda, Atatürk'ün kurduğu UÇAK Fabrikasını ve diğer uçak motoru üretimi gibi tamiri gibi tesisleri kapatması yanlışlığını, ama her şeye rağmen haksız yere İDAM edilişini görüyor ve bu konuda zaman zaman CHP' nin sorumlu tutulduğuna tanık oluyoruz.

O yıllarda TRT de canlı olarak yayınlanan YASSIADA mahkemeleriyle algı oluşturulmaya çalışılıyordu, bu da bazı partili işgüzarların marifetlerinden başka bir şey değildi.

Bugün de satılmış bazı kalemlerin durmadan CHP 'ye çamur atmaya çalıştıkları gibi. o nedenle CHP' ye ve Altıok'a biraz yakından bakılması gerekiyor diye düşünüyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi ve ALTIOK Halkımız ve Ülkemiz için ne ifade ediyor?.

Gelin hep birlikte, CHP'nin ilkelerine ya da Altıok'un anlamına, özelliklerine ve neyi ifade ettiğine bakalım!.

Bilindiği gibi ALTI OKTAN

(1.OK): CUMHURİYETÇİLİK Padişahlığın-Halifeliğin yerine Halk-Millet Egemenliği.

(2.OK) : Milliyetçilik Ümmet yerine Millet; Kozmopolit Osmanlı yerine ulusal Türkiye Cumhuriyeti, bütün Milletlere eşitlik.

(3.OK)  :Halkçılık  Sömürü yerine Dayanışma.

(4.OK) : Devletçilik Akıl ve bilim bağlamında çağdaşlığı korumak için gelişme ve evrim çizgisini sürekli olarak izlemek ve değişmek, Laik, Kentsel endüstri toplumuna geçişin kurumlarını oluşturmak ve korumak.

(5.OK):  LAİKLİK Din, Dil, IRK ve MEZHEP Farkı olmaksızın Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşlarına eşitlik, Devletin, herhangi bir inanca dayalı olmaması azınlıkta kalan kimlik sahiplerinin çoğunluk inancına karşı korunması. Ve

(6.OK): Devrimcilik  Akıl ve bilim bağlamında çağdaşlığı korumak endüstri toplumuna geçişin kurumlarını oluşturmak ve korumak. Diye ifade ediyor, yani Sanayi toplumu olun, sanayi tesislerini oluşturun, mevcut fabrikaları ve sanayi kuruluşlarını satmak yerine eldekileri koruyun, çok daha gelişmişlerini kurun diyor ALTIOK ve ALTIOKLARLA topluma yol gösteren kurucu.

Buna karşı bizler ne yaptık? Ülke ekonomisini ayakta tutan sanayi kurum ve kuruluşlarını BABALAR GİBİ SATTIK, hem de yabancılara bile.

Şapkalara bakmaya devam.

Kılıçdaroğlu’nun Şapkasında da HAK, HUKUK, ADALET ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş görülüyor ama sonuç ortada, lakin, Celladına aşıksa bir Millet, ister çan ister ezan dinlet, ona müstahaktır HER TÜRLÜ ZİLLET, sözünde olduğu gibi ben masumum demesin kimse, kurunun yanında yaş da yanar ve yanıyor da.

Rahmetli Demirel'in meydanlarda, mitinglerde şapkası elinde olur onu sımsıkı tutardı rahmetli (GAP) Güneydoğu Anadolu projesi için Siyasi rakiplerine GAPI Gaptırmam şapkayı da gaptırmam derdi ama bu millet o şapkayı da kapmıştı, o şapkanın içine baktığımızda *Ben halkıma ekmeği pahalı yedirmem diyen ısrarlı sözlerini okuyoruz.

Bu günlerde ise, ekmeğe yeni ZAM bekleniyor hem de okkalısından, 2oo gram ekmeğin 10 T.L, olması tahmin ediliyor, ister ye ister kokla, çok da önemli değil.

Ekmek bulamazsanız Pasta yersiniz, malum, dar boğaza giren ekonomilerde çare tükenmez(!),

Rahmetli Bülent Ecevit'in 1977 Seçimleri öncesinde yeni CHP programına şapkasından çıkarıp eklediği Altı yeni ilkeyi de görelim.

* ÖZGÜRLÜK, Devletin baskısı yerine bireyin özgürlüğü,

*EŞİTLİK, Herkesin fırsat eşitliğine sahip olması ve herkesin Milli gelirden katkısı oranında pay alması,

*Dayanışma, toplumsal üretimin ortaklaşa sağlanması, duygu ve ilke birliği, *Emeğin üstünlüğü ve bütünlüğü.

*Demokratikleşme,

*Emeğin sömürülmesinin engellenmesi, bütün toplumsal ve insani değerlerin birlikte, uyumlu bir biçimde uygulanması,

*Demokratik rejimin önündeki engellerin kaldırılması ve temel hak ve özgürlüklerin tümüyle korunması gibi, İnsana, özgürlüğe ve emeğe değer veren devlet adamlarına yakışır temiz bir dil ve üslupla hazırlanıp uygulamaya konulmuş ilkelerdi bunlar.

Diğer liderlerin, Mesut Yılmaz'ın, şapkasından kolay edinilip kolay taşınan yüzlerce insanın öldürülmesine neden olan Pompalı tüfeklerin ve yaban hayatının sonunu hızlandıran otomatik av tüfeklerinin bol miktarda ithal edilişleri çıkıyor.

Tansu Çiller'in Şapkası yok, çantasından, Türkiye’nin en büyük dolandırıcısı Sülün Osman’dan sonra, Selçuk Parsadan isimli bir Kunduzi, bir generalin sesini taklit ederek telefon dolandırıcılığı yaptığı ve Çilleri kandırıp Örtülü ödenekten epeyce bir para sızdırdığı çıkıyor,

N. Erbakan'ın şapkasından altı kızarmış kadayıf, ve ülke kırsalına atılmış ama bir santim bile ilerlememiş orada kalmış yüzlerce fabrika temeli çıkıyor.

T. Özal'ın şapkasından Jaguar ya da Davulcu çıkıyor!.

Bazı generallerin şapkalarından (Darağacı) yani İdam sehpası çıkıyor.

Görüldüğü gibi değerli okurlar, ülkemizde yönetici de çok Şapka da çok ama endişelenmeyin. Bazı illizyon gösterilerinde sihirbazların şapkalarından Tavşan, çıkardı.

 Halkımızın şapkalarından ise Tavşan, Üçkağıtçı, İt, Kopuk, Hırsız, Uğursuz, Haramzade, Çürük, Sürtük çıkmayacak ama , yine de dikkatli olunuz.

Civciv çıkacak kuş çıkacak, şaka şaka...

Bakarsınız İstanbul sözleşmesi bile çıkabilir, belli mi olur….. Esen kalınız…..

18-06-2023