Vazgeçilmezimiz Cumhuriyetimiz !

VAZ GEÇİLMEZİMİZ CUMHURİYETİMİZ!.

Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar,29 Ekim2023 te 100. Yılını kutlamaya hazırlandığımız VAZGEÇİLMEZİMİZ, CUMHURİYET BAYRAMIMIZ tüm Ülkeme Kutlu ve Hayırlı olsun.

29 Ekim1923 te, Pazartesi günü Meclisin açılışıyla ilan edilen Cumhuriyetimizi

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, çok zor şartlarda kurdu, 1923 yılında Türkiye perişan, Millet sefalet içindeydi, yıllarca süren savaşlar yüzünden Memleket baştan sona harap olmuştu, her taraf viraneydi, Ülke adeta yangın yeriydi, Ülkeyi inşa ve mamur edebilecek hiçbir uygar kurum yoktu.

Hastaneleri, Okulları, çeşitli kurum ve kuruluşları, Kentleri ve Köyleri Tüm Ülke halkı ellerinde kazma küreklerle başlattıkları yapılaşma seferberliği ile Ülkeyi yüzüne bakılır hale getirmişlerdi.

Çünkü, Halkı o büyük önder’e çok inanıyor, çok güveniyor ve çok seviyordu.

Bu amansız savaşlardan Dünyaya örnek zaferlerle çıkan, Ülkesini ve ulusunu çağdaş bir düzeye getirmek için çalışan ATATÜRK yalnızca Türkiye’nin değil, tüm Dünyanın saygı duyduğu büyük bir liderdi.

Şükürler olsun ki bu şeref Ülkemize nasip oldu, Nesiller geçse de onun bu Millet için yaptıkları asla unutulmayacaktır.

Bakınız ATATÜRK Cumhuriyeti nasıl tanımlıyor, Hükümetimiz Devlet teşkilatımız, doğrudan doğruya, Milletin kendi kendine ve kendiliğinden yaptığı bir devlet teşkilatı ve Hükümettir ki, onun ismi CUMHURİYETTİR.

Artık Hükümet ile Millet arasında mazideki ayrılık kalmayacaktır, *HÜKÜMET MİLLETTİR ve MİLLET HÜKÜMETTİR. Artık Hükümet ve Mensupları kendilerinin Milletten ayrı olmadıklarını ve Milletin EFENDİ olduğunu tamamen anlamışlardır. Diyor, (Acaba günümüzde de bu anlayış devam ediyor mu!?).

Günümüzde olduğu gibi o günlerde de onu ve gelişmeleri istemeyen hazmedemeyen bir takım bedbahtlar vardı, onu ortadan kaldırmak yok etmek düşüncesinde olanlara bakın Büyük Adam nasıl yanıt veriyor.

Büyük TÜRK Milletinin ve onun kahraman evlatlarından mürekkep büyük ordumuzun vicdanlarında, akıl ve şuurunda kurulmuş olan Cumhuriyetimizin, Milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin, bir vücudun ortadan kaldırılmasıyla bozulabileceği fikrinde bulunanlar, çok zayıf dimağlı bedbahtlardır, bunların sonu mutlak hüsrandır. Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır, fakat TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR- YAŞAYACAKTIR. Ve TÜRK MİLLETİ Emniyet ve saadetinin kefili- teminatı olan CUMHURİYET prensipleriyle medeniyet yolunda tereddütsüz yürümeye devam edecektir….

ÇIKTIK AÇIK ALINLA ON YILDA HER SAVAŞTAN,

ON YILDA ONBEŞ MİLYON GENÇ YARATTIK HER YAŞTAN,

BAŞTA BÜTÜN DÜNYANIN SAYDIĞI BAŞ KUMANDAN,

DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK, ANA YURDU DÖRT BAŞTAN,

TÜRK’üz CUMHURİYETİN GÖĞSÜMÜZ TUNÇ SİPERİ,

TÜRK’e DURMAK YARAŞMAZ, TÜRK ÖNDE TÜRK İLERİ.

Değerli üstat Faruk Nafiz ÇAMLIBEL’in 6 kıtadan oluşan bu güzel şiirinden de anlaşılacağı gibi

Çok derin ve değerli anlamları olan CUMHURİYET BAYRAMIMIZI en içten ve en samimi duygularımla kutluyor, Milletimize esenlikler, ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’e, Silah arkadaşlarına ve Şehitlerimize ALLAH tan RAHMET diliyorum..

Sağlıkla Mutlulukla, CUMHURİYET şerefiyle kalınız efendim….

23-10-2023/FİKRET ÇAĞIN /BANDIRMA