1 Mayıs'ta Hangi Pazarlıkları Yürüttünüz?

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Toplum Bilimleri Derneği, 1 Mayıs’ta Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) Taksim’e yürüme kararından vazgeçmesine ilişkin açıklama yaptı.

2 Nisan gününden beri işçi sınıfına karşı bir mizansen oynandığını belirten derneğin açıklamasında, “DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu 2 Nisan 2024 tarihli basın açıklaması ile bu sene Taksim için kararlı olduklarını duyurdu. CHP yönetimindeki değişim ve 31 Mart Yerel Seçim sonuçlarının itkisiyle Özgür Özel’in Taksim için sendikalarla birlikte olduklarını açıklaması sonrası işçilerde tertip komitesinin iradesinin gerçek, niyetlerin halis olduğuna dair bir duygu oluştu. Bu duyguyla pek çok siyasal yapı Saraçhane’den yürümeyi planlayan DİSK ve TMMOB’un toplanma noktasına ya da KESK, TTB ve TDB’nin kortejinin toplanacağı Beşiktaş’a çağrı yaptı” ifadelerine yer verildi. 

Play Video

1 Mayıs günü yaşanan sürece dikkat çekilen açıklamada, “Saat 10.20 gibi alana Özgür Özel ve CHP yetkilileri geldi. Önce Taksim’e yürüyeceklerini açıkladılar. Sonra yürüyüşe izin verilmeyeceği gerekçesiyle alandan ayrıldılar. Özgür Özel ve CHP yöneticilerinin alandan ayrılmasından sonra yürüyüşe geçen kortej polis barikatına yöneldi. DİSK Başkanı'nın polisle kısa bir pazarlık konuşması ve ardından gelen kontrollü polis müdahalesinden sonra DİSK ve KESK alana geri dönerek yürüyüşten çekildiklerini açıkladılar. Böylece geride kalan kitleyi tüm saldırılara açık hale getirdiler. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu 1 Mayıs akşamı katıldığı bir televizyon programında geri çekilişlerini pusette bebeği olan üç dört katılımcının varlığı ve hakların bir kerede değil uzun sürede mücadele ile alınabileceği gerekçesiyle açıkladı” denildi.

'SARAÇHANE'DEN ÖTEYE GİTMEMEK İÇİN HANGİ PAZARLIKLARI YÜRÜTTÜNÜZ?'
Yetkililere birçok sorunun yöneltildiği açıklamanın devamında, şu ifadeler yer aldı:

"KESK, TTB ve TDB’nin kortejinin Beşiktaş’tan Saraçhane’ye çekilmesinin gerekçesi nedir?

Tüm İstanbul’da OHAL uygulamaları geçerli iken Saraçhane’nin miting alanı statüsüne alınmasının nedeni nedir?

Saraçhane’den öteye gitmemek için devletle hangi pazarlıkları yürüttünüz?

Barikatın açılmaması üzerine yürüyüşten vazgeçmek yerine geliştirilebilecek başka bir eylem biçimi yok muydu?

Çağrıcısı olduğunuz eyleminizi terk ederek irade ve inançlarını koruyan kitleleri devletin açık zoruyla baş başa bırakmak DİSK mücadele tarihinin hangi değeriyle örtüşüyor?

İşçi sınıfının Taksim Meydanı’nda miting hakkının kaynağında tarihsel olarak verdiği mücadele mi, yoksa anayasa tarafından tanımlanan haklar mı yer alır?

AKP iktidarı tarafından nasıl tayin edildiği belli olan Anayasa Mahkemesi üyeleri farklı bir karar vermiş olsaydı işçi sınıfının Taksim Meydanı’nda miting talebi haksız bir talep mi olacaktı?

Burjuva hukuk sevdanızda CHP ile duygu ve düşünce bağınızın rolü nedir?

Siz sınıf savaşını sadece hoş bir retorik, bir metafor mu sanıyorsunuz?

Bugün terk ettiğiniz işçilerin yarın sizin önünde yürüyeceğiniz herhangi bir mücadeleye gireceklerine gerçekten inanıyor musunuz?

İşçi sınıfının mücadelesini yönetecek basiret ve liyakatiniz olmadığını bir kez daha gösterdiğinize göre istifa edecek misiniz?"

03-05-2024 / Saatleri Ayarlama Enstitüsü Toplum Bilimleri Derneği