Geçimi Bırak Seçime Bak !

GEÇİMİ BIRAK SEÇİME BAK!

Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar, Hayat pahalılığı, Ülkemizde Halkın üzerine kabus gibi çökmüş, gerekli gereksiz her türlü emtia zam yağmuruna tutulmuş, fiyatlar almış başını zirveye giderken ev kiraları arşıalaya yükselmiş, dar gelirli halkımız, Emeklilerimiz, asgari ücretlilerimiz geçinebilmek için ellerine geçen üç otuz parayla hayata dokuz takla attırmaya çalışırken, Çok değerli Siyasetçilerimiz! de adeta *GEÇİMİ BIRAK SEÇİME BAK* dercesine türlü türlü vaatlerle, bazen birbirlerine karşı ağır sözlerle, bazen yalanlarla, bazen de tüm siyasiler ağız birliği ederek geleceğe yönelik pembe tablolar çizerek, Umut, hayal ve vaat bezirganlığı yaparak kafa karışıklığı meydana getiriyorlar.

Elbette Siyaset denilen şey böyle yapılıyor, en azında 1946 dan beri Ülkemizde hep böyle yapılageldi.

Ancak, en yetkili ağızlar, Soğan, Patates, Salatalık sorunu yok bu memlekette derken, bu ülkenin öz evlatları olan üreticiler ve satıcılar da haklı olarak, *Ekmeğimizilen mi oynuyorsun ağam? Biz ne bilek devrim şarkılarını. Kör oğlunu bilirik, Türkiye’me kıran mı girdi? Barak havasını it mi sürüdü götürdü? Mahsuni Baba ne güne duruyor? Diyerek yüksek sesle homurdandılar.

Eh bunu duyan üstat Mahsuni Şerif durur mu söylemeden? Aldı sazı eline dokundu bam teline,

*YOKSULUN SIRTINDAN DOYAN DOYANA,

BUNU GÖREN YÜREK NASIL DAYANA.

YİĞİT MUHTAÇ OLMUŞ KURU SOĞANA.

BİLMEM SÖYLESEM Mİ SÖYLEMESEM Mİ?.*

Değerli Üstat söylesen de olur söylemesen de olur, günümüzde öyle sözler söyleniyor ki, Örneğin Kızılay çadır satıyor, Kan satıyor, diyorlar kimsenin umurunda değil, lakin kızılay’a yardım yapacakların ve kan vermeyi düşünenlerin umurunda, Kan’a ihtiyacı olan kalp ameliyatı olması gereken ve KAN bekleyen hastaların ve yakınlarının ve tüm ülke insanımızın umurunda biline.

Güzel bir söz; Neye baktığın değil, ne gördüğün önemli.

Son günlerde Kayseri’de Millet vekili aday tanıtımlarında *Vur de vuralım Öl de ölelim* gibi iç savaşı çağrıştıran çok çirkin ve tehlikeli sloganlar atıldığı görüldü.

Cami avlularında, seçim propagandası yapıldığı, Muhalefetin yuhalandığı görüldü.

Ülkenin çeşitli yerlerine Seçimle ilgili asılan Poster ve Afişler Muhalefete aitse indirildiği İktidarın afişlerinin asıldığı görüldü.

Bazı Valilerin iktidara oy istediği görüldü.

Deprem bölgesinde neler görüldü, Bir Bakanın seçim otobüsünde depremzedelere verilmek üzere hazırlanmış yardım kolileri görüldü, bakan bilgim dahilinde değildi dedi. Olsun sayın bakan üzülmeyin sizin güzel bir sözünüz vardı *Bir kereyle bir şey olmaz* birkaç yardım kolisiyle de bir şey olmaz! Meraklanmayın.

Ülke insanımız Ete, Süte, Peynire pek uzanamayınca sanırım patatese, soğana, makarnaya yüklendi . Dolayısıyla bu ürünler de kendilerini baş nimetten sayarak fiyatlarını üçe beşe katladılar, Soğan her yemekte kullanıldığından dolayı fiyatı sorun oldu, Salatalık da öyle, eski adıyla yeşillik, pazarcı ağzı ile badem, Herkesin anlayabileceği adıyla HIYAR!

HIYAR da zaman zaman sorun olabiliyor, değil mi?.

Memleketimizde sorun olan, sorun çıkartan Hıyarlar var mıdır? Sizce Ne dersiniz….. Esen kalınız….

28-04-2023/FİKRET ÇAĞIN