Cüce Şubata Bakın Hele!

CÜCE ŞUBATA BAKIN HELE!

Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar, bildiğiniz gibi uzunca geçmiş yıllarda kışlar çok daha çetin geçer ve uzun sürerdi, büyüklerimiz sert kışların daha da uzun sürebileceğini belirtmek için kalıcı ve gerçekleşebilen sözler söylemişlerdir.

Karakış olarak tanımlanan Aralık ayından sonra 4 Ocak'ta başlayıp Gücüğün yani Şubat ayının 22 sine kadar tam 50 gün süren soğukların aralıksız devam etmesi nedeniyle bu günlere AMANSIZ ELLİ denilmiştir.

Bugünlerde de yurdun tamamını yoğun karla kaplayan cüce Şubat'ın yaptığına bakın hele hiç acıması var mı?.

Gücüğün, yani Şubat''ın 20 sinden sonra cemreler birer hafta arayla "Havaya, Suya ve Toprağa" düşmeye başlar, ve bu unsurlar, "Hava Su, Toprak" ısınmaya başlar,

Kış uzun sürdüğü yıllarda odun kömür ve diğer yakacak türleri tükeniyor olmasından dolayı büyükler endişelerini şöyle dile getirmişlerdir.

Örneğin, *MART KAPIDAN BAKTIRIR, KAZMA KÜREK YAKTIRIR*derken kışın çok çetin geçebileceğini anlatmak istemişler, her ne kadar yaz başı olarak bilinen Mart ayı artık elde ne varsa yakabilecek kadar sizi üşütür demek istemişler. Ancak günümüzde çeşitli vergilerden ve de Doğalgaz faturalarından dolayı Mart ayına Dert ayı denir, (buna da ayrıca not düşelim).

*KORK ABRİLİN BEŞİNDEN, AYIRIR KOCA ÖKÜZÜ EŞİNDEN* Nisan ayının beşi için söylenmiş bu söz.,

Halbuki cemreler düşmüştür, Hava Su ve Toprak ısınma moduna girmiştir artık, lakin kış bu, ne yapacağı pek belli olmuyor, zaman zaman Meteorolojiyi bile ters köşe edebiliyor.

Mayıs çiçek ayıdır, yani hoş geldin bahar diyebiliriz, Ülkemizin her yerinde Mayıs ayında çiçekler açacak *İzmir’in dağlarında açan çiçekler gibi* tüm milletimize güzellikler, İYİ 'likler, huzur güven, Barış ve Mutluluk ve de DEMOKRASİ getirecek.

Haziran ayı yaz’ın ta kendisidir, Temmuz ise orak ayıdır,.Ürün rekoltemiz bol ve bereketli olur inşallah…

Nice Kışlara ve nice Bahar ve Yazlara sağlıkla erişmeniz dileklerimle, hoşça kalınız…

05-02-2023 /FİKRET ÇAĞIN