Belediyeler Nasıl Soyulur (2) Danışıyorum!

DANIŞIYORUM ! BELEDİYELER NASIL SOYULUR ? (2)
BELEDİYE TEFTİŞ KURULU KURULSUN !

Belediyelerin, en rahat soyulabilen kurumlar olduğunu, "danışılarak" ta soyulabildiğini, ilk yazımda belirtmiştim.

Dikkat ettiyseniz, ister karşı partiden, ister aynı partiden devir aldığınız bütün belediyelerde, boy boy Belediye Borçları asılıyor yeni Belediye Başkanları tarafından ve deniliyor ki ; "EYY HALKIM SOYULDUK!", BUYRUN BU DA SİZİN BORÇLARINIZ ! 

Öyle yaa, Belediyeler kamu kuruluşu olup, borçları varsa... ödeyecek olan bizzat halktır.

Borçlar da halka aittir !

Yatırımlar ve yarım kalan yatırım borçları başımız üstüne ! Ama, karşılığı olmayan, beceriksizlik, adam kayırmacılık ve hırsızlıklar yüzünden doğan borçlara, maalesef amenna, başımızla beraber diyemiyoruz ! 

**
BANDIRMA BELEDİYESİ' de ; soyulmuş maalesef.... soyundurulmuş ve adeta kral çıplak dedirten bir yapı olarak karşımızda.

7 Nisan da 405 Milyon olarak açıklanan borcunun, Sayıştay'dan, İçişleri Bakanlığından müfettiş istenip getirtilirse, 680 milyona ulaşacağı veya geçeceği iddia ediliyor ! 
VE MAL BEYANLARI... Bu konuda çok yazdım çizdim. Lakin, gelen Başkanlara, giden başkanlara, getirilen yönetici personellere, görevden alınan yönetici personellere ( Zoraf Koyuncu- Cihan Boztunç gb) geldikleri tarihteki ve gittikleri tarihteki mal beyanlarını sunmaları noktasında yetkililer nezdinde baskı yapmışsam da sonuç alamadım. Kimsecikler Bandırmalılara sorumluluğumuz var MAL BEYANLARIMIZI sunalım demedi ! Ve sunmadılar !  

Villada oturan bir Belediye yöneticisine sordum da ; BİZ AĞAÇ KABUĞUNDAN ÇIKMADIK HERHALDE ! cevabını aldım. Öyle ya, Belediyede yönetime gelenler, hep ULU ÇINARLARIN Filizleri ! Yönetici olmak için, diploma yetmez... VİLLA nız da olmalı ! 
Geçtiğimiz dönemde, VİLLA sahibi olan, olmakla kalmayıp villalarının yollarını, bahçe duvarlarını v.s işlerini Belediyenin iş makineleri, Belediyenin veya Belediye Müteahhitlerinin kamyonlarıyla yaptıkları, taş ve mıcır gibi malzemelerin de Belediye Taş Ocağından alındığı konusunda, ortaya çıkan söylentiler ayyuka çıkınca, bir villaya malzeme nakli yapan Belediye Aracının mutad Jandarma kontrolünde yakalanması, yakalanan kamyonun görev kağıdı ve yük irsaliyesinin olmadığı ortaya çıkınca, Kamyonu da bir Belediye Müdürünün gidip, Jandırmadan geriye aldığını duyduğumuz zaman, biz de kamuoyu olarak ERİKLİ-DUTLİMAN-EDİNCİK-TATLISU Villaları diye, bir efsane çıktı. Ben de bu konuda yazılarımda uyarılar yaptım. AKP li bir Meclis üyemiz de bu konuda, Belediye Meclisi Başkanlığına bir önerge verdi ve bu söylentilerin gerçekliğinin araştırılmasını istedi.
Meclis Başkanı B.B. T.T ne yaptı ? Bir araştırma soruşturma komisyonu kurup olayın üzerine gideceği yerde, önergede adı geçen Belediye Müteahhidinin, Belediye Müdürüne icra yaptığını, icra red edilince de, itirazın iptali alacak davası açtığını...bu dava sonuçlanınca, (Dava halen derdest) olayın aydınlatılabileceğini ileri sürerek, önergeyi Hukuk Bürosuna gönderdi. Belediye Avukatlarının inceleme araştırma komisyon raporları olmadan birşey yapması mümkün değildi. Ve, dönem sonunda bu soru önergesinin kapatıldığını biliyorum. Açık veya kapatılmış...Bu önergenin sonucu hakkında, yeni yönetimden bir açıklama bekliyoruz. Meclis üyelerinin tekrar soru önergesi vererek, olayların vehameti açısından dosya kapatılmışsa yeniden açtırılmasını, araştırma komisyonu kurularak olayların araştırılmasını ve gereklerinin yapılmasını Bandırmalılar olarak talep ediyoruz.
AĞAÇ Kovuğundan çıkmadığını bildiğimiz villalarda oturan müdürlerimizin, villalara yakışmadığını, iddia etmiyoruz tabii. Gecekondularda oturan yöneticeler de bize yakışmaz değil mi ?  

**
GELELİM BELEDİYEDEKİ MAZOT HOVARDALIĞINA ?
İçtiyseler ;  işyerinde rakı-viski içmediler, MAZOT içtiler !
Bandırma Belediyesinin, 1 tane Şantiyesinde, 1 tane de Taş Ocağında, AKARYAKIT TANKI var. Belediyeye ait iş makineleri ve kayıtlı araçları, ihtiyaç halinde gelip buralardan akaryakıtlarını alıyorlar. Belediye Taş Ocağı İşletmesi, Belediyenin FEN İŞLERİ Müdürlüğüne bağlı, önceki dönemde Fen İşleri Müdürümüz de, T.T. nin prenslerinden Cihan BOZTUNÇ idi. Sanırım şimdi o da Zoraf KOYUNCU gibi görevden alındı. Bazıları da istifa edip tazminatlarını aldılar.  Fakat, haklarında adli ve idari soruşturmanın yapıldığı iddiaları var. Tankta bulunan mazotların, Belediye Müteahhidine ait araçlarca, çalındığı demeyelim de, denetimsiz alındığı ve şikayet olunca da, Belediye Başkanı T.T un da dediği gibi, eksik 9.650 litre değil, 10.000 litre olarak geri alındığını öğrendik. Geri alınınca, HIRSIZLIK veya YOLSUZLUK örtülüyor mu bilemem !  O mazot tankının geriye dönük 5 yıllık giriş ve çıkışları, yapılan yapılmayan işler.. Belediye ile Akaryakıt alınan şirketteki faturalar tam incelense,-böyle bir denetim olduğundan kuşkuluyuz- Bizim haklarımızı yönet diye sandıkla senet verdiğimiz YEDİEMİN'imiz ilgilenirse  gerçek rakamlar belki tespit edilebilinir.
FEN İşleri Müdürlüğünün, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Park-Bahçeler Müdürlüğü, Makine İkmal Müdürlüğünün bağlı olduğu Belediye Başkan Yardımcılarımıza... çok iş düşüyor çok !

Acaba sorumluluklarının bilincindemidirler.
Gelelim Şantiyede bulunan AKARYAKIT TANKINA...
Burada ilginç bir durum var. Birim müdürlüğünü aşmış, Müdür inisiyatifinin dışında, Belediye Başkan Yardımcısının yazılı talimatı ile, soygun gerçekleşmiş gözüküyor. Başkan Yardımcısı Ozan ONUR imzalı, 27/09/2022 Tarihli, 160603378-010.99-E. 154474 Sayılı,  MAKİNE İKMAL BAKIM VE ONARIM MÜDÜRLÜĞÜNE yazılmış bir iş emri bir talimat var !  Aynen yazıyorum ; 
“ Müdürlüğümüzün iş programının aksamadan yürütülebilmesi için, 30 gün süre ile kiralanan 3 adet damperli kamyonun akaryakıt gideri idare tarafından karşılanacağından, DEPOLARIN BİTTİKÇE DOLDURULMASI gerekmektedir. Gereğini arz ederim. “ Ozan ONUR Belediye Başkanı a. Belediye Başkan Yardımcısı.
Müdürlüğün iş programı nedir ? Kamyonlar ne iş yapmaktadır bilemem. Kamyonların plakaları işbu talimata eklenmiş ! 30 günde, kaç defa veya kaç litre mazot almışlardır onu da Talimatı veren bilir.

Burada bir soygun olduğu intibaanı veren, talimatın şeklidir. Dünyanın hiçbir yerinde ne kamuda, ne özel sektörde böyle bir talimat herhalde yoktur. Dehşete bakar mısınız ? DEPOLAR BİTTİKÇE DOLDURULACAK ? 
Yahu aynı kamyon, günde 10 sefer gelip boş deposunu dolduruyorsa, bir ayda ne kadar mazot almış olur ? Makine İkmal Müdürünün de sorgulama hakkı yok. Emir Başkan makamından ! Depo boşsa DOLDUR ! Belediyeden, kamu malı olan mazotun miktarına göre, o kamyonların gidip geldikleri KİLOMETRE tespit edilebilir mesela... 
Sahi, sayın B.Y.O.O...emrinizle boşaldıkça doldurulan depolara konulan Bandırmalının malı mazot kaç litre/ton ? Bu tonaja karşı işbu 3 kiralık kamyonunuz ne iş yaptı ve siz ayrıca kira olarak bu kamyonlara, üstüne üstlük belki de KM olarak kiralama bedeli ödediniz !  Ne ödediniz ? 
Belediyenin kamyonu yok muydu veya o tarihlerde belediye kamyonları, full başka işlerde mi çalışıyordu ?  Belediye Başkan ADINA diye imza attığınıza göre, Başkan T.T' un haberi var mıydı bu talimattan ? Veya Başkan size talimat verdi, siz de Müdüre mi talimat verdiniz ? Bu olayla ilgili Belediyede idari, Adliyede resmi ( gizlilik yasağı olsa da, olmasa da) bir soruşturma var mı ? Yeni döneme devreden borçlarda, işbu mazot olaylarının etkisi ve oranı ne kadar ? Mazot, taş, mıcır v.d Belediye malı olan yolsuzluklara ait bir idari soruşturmanız var mı ? Yoksa ; görmedik, duymadık mı diyorsunuz ?
Eski yönetici müdürlere ait, villalardan haberiniz yok ! Taş ocağındaki hırsızlıklardan haberiniz yok ? Mazot akaryakıt hırsızlıklarından haberiniz yok ! Malta'daki müteahhidinizin, Tatlısu'daki bir ocaktan , sahibinin haberi olmadan aldığı !! taşlarla duvarları yaptığından da haberiniz yok ve siz ha bire müteahhitlere, kiraladığınız araçlara istihkak, hak edişler ödediniz öyle mi ? Duvar yükselsin, havuz ortaya çıksın da, nasıl çıkarsa çıksın öyle mi ? 
Eski Başkan veya Başkan adına imza atan sayın yöneticiler ; DEPOLARIN BİTTİKÇE DOLDURULMASI talimatını verirken, maaşlar ödediğiniz DANIŞMANLARINIZA hiç danışmadınız mı ? Halkın parası çarçur edilirken  Büyük hukukçu dediğiniz CHP Milletvekilinin oğlu Av. Oğulcan DİNÇER'e danışsaydınız keşke ? Hatta, YERİNDEDİR diye...bir hukuki mütalaa da, alsaydınız ?
İçtiyseler ;  işyerinde rakı-viski içmediler, MAZOT içtiler mi ! Diyeceğiz ?
3. Yazımda Belediye Şirketi olaylarına ait yazacam. BÖCEKLER öterse, o sesleri de 4. Yazımda yazarım.

Tanrı Bandırmalıları Korusun.

01/05/2024 - RAMAZAN NARİN-  NOGAYTÜRK