Mandır Gözümde Tütüyor!

Çiftçi ve köylü milletin efendisidir;demiş Ata'mız. 

O bir zamanlardı diyorum. Şimdi çiftçide patladı köylüde. Çünkü köylerde efendi olacak kalmamış.

Benim çocukluğumda  herkez çiftçilik, hayvancılık  yapardı.O zamanlar biçerdöver saman makinesi DE yoktu.  GündÖndü kafalarını buğdayları elle biçerdik, köyün kenarına gündöndü ve buğday  harmanları kurulurdu.Herkez bir birine yardım ederdi,herkez mutluydu.

Ama ne oldu? Benim çocuğum okusun adam olsun dediler .Peşlerinden kendileri de gittiler. Tamam okusunda herkes okusun demeseydiniz. Çiftçi ekmese biçmese Şehirli ne yiyecek.Taşıma suyla değirmen dönmediğini anca şimdi anladılar.

Köyümüz yörenin en büyüğü idi 350 hane idi,harmanlardan gelir tüccarlar nakit para ile alırlardı.

Ne güzel oynardık o harmanlarda, samanların içinde saklanbaç, göndöndü kafasından arabacıklar yapar oynardık. Şimdiki çocukların ahline üzülmemek elde değil ellerinde telefonlar habir kafalar eller tetikte oynuyorlar güya.
Şimdi köye gidiyorum bakıyorum köyde kimse kalmamış . Diyeceksiniz ki sen de gittin ne şikayet ediyon!  Vallahı isteyerek gitmedim kahvem vardı kimse kalmayınca bende gittim Kemalpaşaya fabrika da çalıştım geldim Bandırma da garson oldum işçi oldum şimdi gözümde tütüyor köyüm ama el mecbur hanımköylüyüz dönemiyosun ki. Ama eksik etmiyorum fırsat buldukça atıyorum kendimi köye nefes alıyorum yahu tertemiz hava varsın bişey kamasın.

Kalanların çoğu tarları satmış var  olanlarda kıt kanat çiftçilik ve hayvancılık yapıyor.

Celil abim yaptığımız masraf karşılığını bulmuyor diyor mazot pahalı attığımız ilac pahalı zarar ediyoruz diyor. Zarar ettiğin işi kim yapar ki?
Köylünün , adalar, ovalar, taşağlı ,diye adlandırdığı düz arazileri Gönen'li pirinç'çiler toplamış tarlaları pirinç ekiliyor yazın ve  köyümüz de sivri sineklerden nasibini alıyor sanki intikam gibi. , eskiden hiç sinek yoktu .
Artık köylü cıvardaki Hadsan, Ahigüven, Banvit, ve diğer fabrikalara gidiyorlar evlerinde biraz koyun bir inek tavuk bakıyorlar,bahçelerinde yer olduğu kadar marul, soğan, domates kendileri yiyecek kadar ekiyorlar.
Köyümün bu hali beni üzüyor, ama üzülmekle olmaz, bunu avantaja çevirmek gerek bence nasıl olacak gelen hizmetleri değerlendirip hem fabrikalarda çalışıp sigortalı olacak, hemde ekip bicip elindekiler değerlendirilecek. Ama önce okul açılacak! 3 kişde olsa beş kişide. Camilerde cemaat olmasa da hocamız var maşallah  açık ya!

HAYRETTİN İLDAM - 07-03-2019 BANDIRMA