Ölüm Mahallesinden Notlar.

ÖLÜM MAHALLESİNDEN İMDAT ÇAĞRISI

Mahalle Muhtarı Hayri Işık yakın dostumdur . Bu yüzden önceden söyleyeyim tarafsız değilim.

Zaman zaman muhtarın kave'ye uğrayıp uğrayıp bir çayını içerim . Nerden uğradıysam bir hal hatır sorayım dedim. Bir dedim bin ah işittim. Bu nasıl bir mahalle . Resmen gönüllü ölüm kampı.

Yukarısı içinden zehirli gaz kusan çöp dağı aşağısı zehirli gaz kusan devletin fabrikası .  Anlattılarına bakılırsa orada vatandaşlarımız Allaha emanet yaşıyor desem yeridir.İsmimiz aynı olmasına rağmen adaş değil de ağabey diye hitap ettiğim Hayri Abi Ayyıldız Mahallesinin gerçekten pilot bölge ilan edilip  sorunlarına neşter vurulması gerektiği konusunda çok haklı.

*

Hangi çağda yaşıyoruz.Bandırma'nın görsel olarak zemin kalitesi olarak en sağlam olan bir mahalle olmasına rağmen adeta çağdışı ortaçağı yaşamaya mahküm edilmesi çok manidar..

Ve çok ihmal edilmiş bir mahalle olarak haklı istekleri var Hayri abimin.

"Geçtiğiiz günlerde uzun süreli bir fırtına tipi yaşadık uzun süre devam etti biliyorsunuz sizler sıcacık evinizde idiniz ya.. bizler burda donduk çünkü elektirikler hep kesikti yapıyorlar kopuyor yapıyorlar kopuyor, çok eski hatlar direkler nedeniyle teller sürekli koptu  artık özel şirket eleman az ellerinden eleni yapsalarda nafil.. gittim Sayın Müdüre kablolar Bandırma gibi yer altına neden alınmıyor yine direk dikiyorsunuz boşuna dedim pahalı işler dedi haklı kendince tabi ama yazık milli servet  sonuçta mutlaka kablolar yer altına alınmalıydı mahallemiz geleceğin cazibe merkezi bakma şimdi sen o zaman direklere verilen paralara yazık  " dedi.

Bir mezarlık var mahallede utanç verici. Mezarlığı düzenlemeye içine girilip ölmüşleri ziyaret edecek  geçmişlere rahmet verilecek şekle sokmaya kalkmışlar. Belediye sağolosun davranmış düzelteyim diye. Hemen şikayet. Neden ?.Tarihi eser varmışta mezarlar tahrip olmuş. Gittik baktık. Yok öyle bir şey .Kaybedenlerin zamanından başlatılan ama savsaklanan işler devam edecek.  Siyasi bir kıskançlık ihbarı.

Mezarlık muhabbeti  ne ? dedim Muhtar'a :  "Hiç sorma" dedi " Mezarlığın halini biliyorsun, berbat, felaket.. yılanlar dolaşıyor, çalılardan kayalardan yağmurda elen sellerden  dolayı ölülerimizi defnetme için  girilecek gibi değil. Kaldı ki ziyaret edilsin.

Bandırma Belediyesine başvurduk Çalışkanlar Muhtarı Osman'la birlikte  .   Başkan Yardımcısı İsmail Bey olumlu karşıladı kendisine teşekür ediyorum yakın ilgisi alakası için geldiler baktılar çizdiler çözüm ürettiler   işe başladılar ..Derken !

Seçimde kaybeden eski muhtar şikayet etmiş. Neymiş  mezarları talan diyorlar  diye. Yahu zaten kendisi  zamanında düzlemişti  o yerleri. Yarım yamalak kalmış mezbele b ırakmıştı.  Bizi derleyip toparlıyoruz ama işte ne yaparsın oluyor böyle işler . Biz mahalleliye komşulara haber verdik  gelin bakın babanızın mezarları neresi tetkik edin  diye  söyledik  şimdi anıtlar kurulu gelecek,  gerekli keşif ve inceleme yapılacak. İş yine uzadı gitti. Kaymakamımız Ali Bey ilgilendi belediyece  mezarlığın içine yol yapılacak otların büyük kayaların taşların temizlenmesi yapılıp numaralanacak  yeri belli olanların  mermer olarak yapacağız sonuçta güzel bir şekilde yapılacaktır.

*

"Yazın Çöplük yanıyor metan gazıyla aranız nasıl" diye sordum, gözleri açıldı Hayri Baba'nın.  "Yani   bu kadar güzel bir yere böylesine hainlik  olurmu  yıllardır yanıyor kokuyor  yaz kış yanıbaşımızda yanıyor  gaz üretiyor patlayacak diye ödümüz kopuyor hala bir çözüm üretilemedi başka çöplük yeri yok mu var ama nedense  hep öteleniyor ama  bu dönem Büyükşehir Belediyesinin bu sorunu kökten çözmesini bekliyoruz Büyükşehir Başkanımız  Edip Bey 'de biliyor konuyu ama nasıl olur bilemiyorum beni aşar" dedi. Bakın sizde izleyin,Limandan çöplüğün yanına kömür kamyonları boşaltma yapıyor yol bozulup kömür tozu mahalleyi  simsiyah toz bulutu haline getiriyor. Yani çocuklarımız  yollarda okula gidiyor oynuyor  yukarda yol yapıldı ama  yine sıkıntı devam ediyor.  Genelev problemimiz var senelerdir kaldırılıcağı  yerinin daha uygun yere taşınacağı söylendi ama bir türlü kalkmadı Tırlar mahallede  yolumuzu kapıyor tır parkı olduğu halde  tırlar  parkına  çekmiyor . Etibank fabrikası asit salıyor  kırmzı bir  toz var duman altı olduk  kamyonlara yüklenirken rüzgarında etkisiyle kırımızı toz mahalemize geliyor. İlçe Sağlık Müdürlüğü  ne iş yapar diye merak ediyorum . Mahalemizde  inşaatlar düzgün değil belirsizli var Belediye  inşaatlara 3 kat  verdi 4 kat verilecek deniyor ama daha cok olması gerekir.

- Hayri Baba "bi dakka dur "dedim.

-  Evet buyur ,dedi.

"Bana müsaade " dedim .Herkesin derdi başını aşmış  daha fazlasını kaldıramayacağım Allah yardımcın olsun".dedim .

Aşağı inerken okuldan dönen çocuklar ellerinde topla oynayacak yer arıyorlardı . Az aşağıda okulun 1oo metre ötesinde Genelevin önünde müşteri getirmiş taksiler bekliyordu. Bakımsızlık  tavan yapmış . Görüntü vahim. Bilgiler'den gaz koydum bizim emektara bastım geldim gasteye .

Dünya varmış.

 

 

HAYRETTİN İLDAM -BANDIRMA