Ben Ne Depremler Gördüm

Ben Ne Depremler Gördüm!

İzmir depreminde hayatını kaybeden talihsiz  hemşerilerim için canımız yandı. Allah 'tan rahmet diliyorum yaralılara da acil şifalar diliyorum.  Her depremde yaşadığımız acılar bunlar. Gönen,Manyas, Çanakale,Susurluk depremlerinde çok korku yaşadım ve arkadaşlarımız akrabalarımız dostlarımız öldü. 

Biz şansa denk gelmedik ki üstümüze tavan çökmedi. Uzun süre çok katlı apartmanda kiracı olarak yaşadım. İnanın hep korku içindeydim.Şimdi Toki fırsatı işçi emeklisi halimle yirmi yılık borca girdim vallahi zemin kayalık sağlam  dediler en azından travmam azaldı artık kısmet.

Dünyanın en yüksek riskli deprem bölgesinde yaşıyoruz. Bize kim bu aklı verdi ki bu kadar yüksek katlı binalar yaptık içinde oturuyoruz. Sanki yer yok. Benim köyden  dışarı adım attığımda ilk kez geldiğim Bandırma'da ilk adresim Hacı Yusuf mahallesi oldu.Orda  oturdum. Yanlış anlaşılmasın Bandırma'nın o zamanlar en sosyete kişilerin oturduğu yerde oturma şansım tabi ki kapıcılık yaparak olabilirdi. Bizim apartmanda 2 katlı bir yermiş vaktiyle sekiz kat yapmışlar yıkıp. Şimdi diyorlar ki hep karadenizli müteahitlerin işi yahu sen izin verirsen seksen kat yaparlar.

Şimdilerde sosyetenin adresi değişti. Paşa isimli mahalleler de çoğalıyor. Şimdi azcık tuzu kuru olan oralara kaçıyor. Kaçıyorda acaba hiç deprem durumunu zemin etüdünü soran var mıdır. Umarım vardır çünkü eskiden çok korkuturları bizi açıkçası.

Şimdi bakıyorum o zamanlar Hacıyusuf'ta yapılan binaların da  hemen hepsi eski usül denetimsiz kumu demiri temeli nedir belli olmayan binalar. Ben ordayken de yüksek sesle müzik çalınınca evin duvarları titrer gelirdi. Eski güzelim sağlam iki üç katlı binaları yıktılar yerlerine 7 katlı sekiz katlı betonarme binaları kondurdular belediyemizin sayesinde kısa sürede Bandırma Beton yığını oldu. Bakıyorum  şu anda en az 40 yıllık binalar dolu Bandırma'da acaba tespitleri uyarıları yapıldı mı yapıldıysa bir çözüm önerisi getiren oldu mu belediye meclisimizde meclis üyelerimiz var maşalah her toplantıda sus pusgüzelce giyinip resim çektirmeye geliyorlar sanki..

Ya çarşının içinde irili ufaklı küçük köhne binalarımız.  Yerleri değerli diye mal sahiplerimiz kira gelirinden mahrum olmamak için kulağının üzerine mi yatıyor. Rahmetli Halil Ünlü Belediye Başkanı iken Gölcük'te depremde oğlunu kaybetmişti Allah ikisine de rahmet etsin. Rahmetli başkan o acısıyla Bandırma Cumhuriyet meydanında deprem eğitimi evi kurmuştu. Ne oldu sonra zaman geçince deprem acıları unutulunca deprem tehlikesi de geçiyor mu sizce. Geçmiyor tabi ama bizde ki tevekül harika. Tevekkül bahane tabi asıl sorun nemelazımcılık. İşimizi kadere bıraktık desem peygamberimiz ne demiş hadisinde sen işini sağlam tut sonra Allah'a bırak!. Depremden sonra bile en az 8 katlı yıllanmış binalara ne demeli peki. Bu nasıl bir rant hırsı. Bunlara yol veren başkanlara imza atan encümenlere ne demeli bilmem ki.

Bandırma da  biliyoruz ki fay hattında. Haritalara bakınca koskocaman çizgi resmen üstümüzden geçiyor. Peki ne yapıyoruz. Bu kadar yüksek katlar neden veriliyor. Verilmişler kentsel dönüşüme neden geçmiyor. Bandırma'nın her tarafı açık açın imara neden bekliyorsunuz. Bir 7 şiddetinde Alah Korusun bir deprem olsa hadi şansa canımızı kurtardık  nerde toplanacağız bilen var mı bunları düşünen var mı?

Bandırma da  çarşıyı düzenlemeye kalksalar nasıl olacak peki kim yapar bunu halk mı belediye mi balıkesir belediyesi mi. Zaten pandemi var kriz var kimsenin evini yıkıp yeni ev yapma şansı ne kadar olur .BÜYÜKŞEHİR  Balıkesir Belediyesi CHP 'yi inatla seçen  BANDIRMA için pek bir şey yapmıyor beli ki yapmayacak .Koskocaman vilayet önce de  can sonra da can demeleri normal.  Halkımız bunu görüyor biliyor artık  kanıksadı.

BENİM KIT AKLIMLA ÇÖZÜMÜM ŞU. Belediyemiz sıkıntılı yüksek binaları tespit edip kentsel dönüşüm için satın almalı kendi yerlerinİ İMARA AÇMALI buralardan iki üç katlı binalar için  ucuz ya da bedava arsa vermeli. Benim aklıma çözüm bu geldi. Elbette okumuş tahsil yapmış büyüklerimiz daha iyi bilir. Yoksa bu işler bizi aşar  diyerek ilgilenmezsek halkı düşünmezsek  burdan da bir cacık olmaz.  Demek ki işimiz zor.  İşte bu kadar açık herşey daha fazla yazıpta günaha girmeyeyim  başımı belaya sokmayayım herkez anladı anlayacağını sanırım. Kısacası vatandaş artık neyin doğru neyin yanlış olduğunu  biliyor.  Kısacası hepsi budur.

01-11-2020/HAYRETİN İLDAM/ EDİNCİK