Belediyeler Nasıl Soyulur (1)

BELEDİYELER NASIL SOYULUR ? (1)

Manisa'nın Yunus Emre ilçesi,  yeni Belediye Başkanı Semih BALABAN, AKP'li eski başkan Mehmet ÇERÇİ'nin yaptırdığı, sarayı andıran lüks makam odası ve devir aldığı milyarı geçen borçlar hakkında açıklama yaparken dedi ki ; "BELEDİYELER en rahat soyulabilen kurumlar haline gelmiş !" Bu açıklama ile, Belediyelerdeki yolsuzluklar, dikkat alanımıza girdi.
BANDIRMA Belediyesi yeni başkanımız Dursun MİRZA, 3 Nisan da devir aldığı Belediyenin borçları, devirde kendisine çok eksik rakamlarla devir edildiğini öne sürerek, NİSAN Ayı ilk Meclis Toplantısında, yaptığı konuşmasında bu rakamın, şimdilik tespit edilebilen 405 milyon olduğunu söyledi ve devir bilançosunu... ibra etmedi. Belediyedeki israfı ve yolsuzlukları kast ederek, eski başkanın yerinde olsam, sokağa çıkamam, Bandırma yı terk ederim dedi.  
Eski Başkan da, bir basın toplantısı düzenleyerek, borçları DOLAR "manipülasyonu" ile açıklamaya çalıştı ve  iddia edilen borcu yalanladı.Her iki taraf açıklamaları ile ilgili detaylı açıklamalar, yeri geldikçe... yazılarımızda yer alacak. E. B.'nin yaptığı basın toplantısında ben, 21 yazılı sorumu, önlerine koydum ve sadece bir tanesini mikrofonda sordum. Sorduğum soruya da " İYİ AVUKAT, o yüzden maaş verdik" cevabını aldım.

DANIŞMAN/LAR MAAŞLARI ?

CHP nin Kemal Kılıçdaroğlu döneminde, Genel Merkez de etkin olan CHP Ankara Milletvekili Semra DİNÇER in, Avukat oğlu Oğulcan DİNÇER, Bandırma Belediyesinde Başkan DANIŞMANI olarak görünüyor ve ; 3 yıla yaklaşan bir süredir de, Bandırma Belediyesi, Oğulcan DİNÇER e danışmanlık ücreti olarak, AYLIK MAAŞ ÖDEMESİ yapıyormuş ? 30 ay civarında Belediyeden maaş almış ! Ankaradan araştırdığıma göre de bu sayın milletvekili oğlu Avukatımız, pek çok CHP Belediyesinden de, bu şekilde aylık DANIŞMANLIK MAAŞLARI alıyormuş !

Bandırma Belediyesi olarak toplam ne ödediğimiz konusunda, bir rakama henüz ulaşamadım. 
Oysa Bandırma eski Belediye Başkanımızın bir mesleği de, avukatlık ! İsminin başında Belediye Başkanı ünvanını yazdırmak yerine, sürekli olarak Av. diye yazdırıyordu.  CHP Meclis gurubunda birkaç, mesleği avukat olan Meclis üyeleri de var. Yetmedi, Belediyede bir Hukuk Müdürlüğü ve orda maaşla çalışan, başka avukatlarımız da var. Yani, avukatlık-hukuk bilgisi ulaşılmayacak bilgi değil, avukatın kendisi de bulunmayacak bir unsur değil. Bandırma da, 500'e yakın veya geçkin, mesleği avukat olan kişi var.
HUKUK BİLGİSİ derseniz... Hukuki yardım alınacak kişiler yok mudur ? Vardır tabii. Türkiye de örneğin  BAKİ KURU gibi Hukuk Fakültelerinde ders veren, kitapları okutulan akademik titri bulunan, pekçok Hukukçularımız var. Bandırma ya gelip gitmeyecek bir hukukçuya, danışman-ım diye maaş ödeyecekseniz, o kişinin en azından bir hukuki sorun üzerinde MÜTAALA verebilen, MÜTALAA yazabilen, biri olması gerekir değil mi ? Örneğin Bandırma Belediyesi ile Balıkesir B.Ş Belediyesi arasında bir konuda dava vardır. Davada hakimler sizin Belediye Avukatlarınızın iddia ve savunmalarını kabul etmemektedir. Hakimi ikna için, o konuda uzmanlığı olan birinden, MÜTALAA yoluna başvurabilirsiniz. Diyebilirsiniz ki ; Borçlar Hukukunun Profosörü x, emsal konuda şu görüşü savunmaktadır, o görüşte bizim görüşümüzdür...gibi ! Sunarsınız mahkemeye ve belki kazanırsınız.
Şimdi, 3 yıl maaşımızı alan bu HUKUKÇU AVUKAT, Bandırma Belediyesinin hangi davasında mütaala yazmıştır, hangi konuda Belediye Avukatlarına da rehberlik yapmıştır ? Açık soralım ; Sayın Oğulcan DİNÇER den, 3 senede mütaala veya hukuki yardım olarak, ne alınmıştır ? Maaşlı Danışman Bandırma ya kaç kere gelmiştir ? Hangi davalara müdahil olmuştur ?  Başkanın veya başka dairelerin içinde, böylesi... kaç danışman maaş almaktadır ? 

EĞİTİM DANIŞMANI ?

Aynı soruları, 110 milyon borçlu devir alınan, Belediyemizin de kendi şirketine 48 milyon borçlu gözüktüğü Belediye Şirketi denilen, 4 kafe, 2 kreş, 1 eğitim destek evi işleten şirkette te yaşıyoruz. Burada da, Taylan KAPUCU isimli, Kayseri, Türkiye • ABCtr Yazılım Eğitim Danışmanlık Reklam ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi olan, CHP içerisinde siyaseten aktif bir kişi MAAŞLI DANIŞMAN durumundadır.  Belediye Şirketinin, Eğitim Danışmanına ihtiyaç duyması nedendir ? Eğitim Destek Evi kuruluş yönergesine, Kreş yönetmeliklerine, Belediye Şirketi yönetmeliklerine uygun mudur ? Velev ki uygundur, sürekli zarar eden bu Belediye şirketinde böylesi, işe gitmeden bir hizmet alınmayan, maaşı ve sigortası ödenen kaç kişi vardır ? 
Ben de, emekli bir öğretmen olarak soruyorum. Türkiye de Devletin okullarında bile yeni mezun olmuş bir öğretmen bile, oradaki düzeni tek başına kurabilmektedir. Ben şimdiye kadar, bir okul öğretmeninin, bir okul müdürünün danışmanlık hizmeti satın aldığını, hiç duymadım. Hele, cafe gibi işletmelerin danışman hizmeti almaları, tam bir soygun örneğidir.  
DANIŞMANLIK... Anlamını yitirmiş bir nepotizm uygulaması olup, çalıştırmadan maaş ödenen kişilerin doldurulduğu bir sektör olmuştur ki, bu kadro hakkını yerinde kullanmayan bütün yöneticilere zimmet çıkarılmalı, eşe dosta Belediye kasasından ödedikleri, geri alınmalıdır.

Milletvekillerine bile bu hak tanınmıştır ki, ben hiç bir milletvekilinin bu hakkını, nepotizm dışında kullandığını görmedim. Biz hem Belediye bütçesini harcarız, hem de milyonlarca lira zarar yaratırız... ama oralara maaşlı yerleştirilen insanlar da, ev geçindiriyor diye, onlara dokunmayız diyen bir anlayış olamaz !

300 kişi ile yapılacak işleri 1000 kişi ile yapmak, o şehirde yaşayan 150 bin kişinin ödeyeceği bir bedel yaratır ki, bunun adı israftır, siyasi soygundur, bunun adı yolsuzluktur !  Bir kurumda ; fayda sağlayanlar ile zarar verenler, aynı kategoride, asla görülemez ! LİYAKAT ve karşılıklılık esastır. Veriyorsanız, alırsınız !  

Yeni göreve gelen Başkanımız DURSUN MİRZA dan, bankamatik elemanı sayılan Danışman sayılarını, açıklamasını istiyoruz.  Bandırma Belediyesi...Devam edecek..

25/04/2024  / Ramazan Narin