Erdek,Belkıs,Düzler..Bir Dünya Cenneti Ama Bakım Yok!

Ben Bandırma'ya yirmi dakika mesafede Muradiye köyünde doğdum. Susurluk İlçesine  bağlı. Şimdi ne hikmetse mahalle deniyor. Bir anda şehirli olduk!

1985 yılında çoğunluğa uyarak köyden çıktım Bandırma'ya taşındım. En yakın ekmek kapısı  Bandırma.  Bandırma'nın doğal güzelliğini kaybetmediği yıllar. Zor şartlarda her işte çalıştım. M.kemalpaşa da çalıştım. Mutluyduk. Günde 16 saat çalışıyorduk ve paranın da değeri vardı. İyi kötü bir ev aldık gece gündüz çalışarak ödedik. Ömür biter taksit bitmez şimdi evi yeniledik taksit ödemeye de çalışmaya da devam. Hayatımız taksit vesselam.

Ama Bandırma bir başka güzeldi . Ve dünyanın en güzel tatil cenneti yanıbaşımızdaydı. Vakit buldukça atlar Erdek'e giderdik. Daha doğrusu Erdek Düzler'e. Erdek benim için çok güzel yerdir ama BELKIS, şimdiki adıyla DÜZLER’in de bambaşka bir güzelliği vardır. Arkada binlerce yıl önce dünyanın en değerli tarihi ticaret kenti Antik Kizikos 'un varlığını hissedebilrdiniz. Deniz çarşaf gibi berrak ılık ve  dibi görünür işte bu yüzden çocuklarım boğulma tehlikesi geçirir diye endişe etmezsiniz. 

Bugün dünyanın sayılı şirketlerinden Türkiye nin hatta dünyanın sayılı şirketi  Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç yazları sürekli Düzler Pınar Otel de tatilini geçirirdi.Duyardık. Sevgili duayen gazeteci ağabeyim Erdem Özcan' dan Vehbi Koç haberlerini Milliyet Hürriyet gazetelerinde okur takip ederdik.

Düzler  Belkıs mevki ayrı bir güzeldir.  Yeşilliği ağaçları otları boldur ayrıca akşam gün batımı çok mükemmeldir, manzarası harikadır. Aksam gün batımında halk gelir arabalarıyla çayını demler mangalını yakar akşam keyfi için mükemmel bir yerdir. Bugün de gözlemlediğime göre aşıkların romantizmine uygun  güzelliğini sürdürüyor Belkıs .

Ama işte gelin görün ki. Bu güzelim doğayı insanlarımızın hizmetine hazırlayacak sunacak  hizmet anlayışımız h. Siç gelişmedi. SIFIR. Kaptıkaçtı anlayış deniyor halk arasında. Belkis'ın Düzler'in hakkı yeniyor. 30 yıl öncesinden bu yana anlayışta değişim yok. Yıllardan beri hiç bir ilerleme yok gelişme yok. Yatırım yok.  Tabii  ortalıkta serpilmiş villalar oteller yok mu? Diye sorarsanız  dolu. Sit alanı olmasına rağmen nasılsa köşkler apartmnlar yapılmış hatta yapılmayada devam ediliyor daha doğrusu beton yığınları dikilmeye devam ediliyor. Söylentiye  bakarsanız  1000'den fazla binanın yıkım kararı çıkmış zamana bırakılmış . Çözüm yok mu var tabi. Prefabrik beton kullanılmadan taşınabilir hale getirilebilir. Öte yandan Belkıs'tan ünlü Hava kampına kadar kilometre hesabı yürüdüm kumsalın arkalarında kamplar tesisler hizmet yerleri piknikçiler günübirlikçiler  kalanlar oldukça kalabalık var ama   gelin görün ki kimse yüzünü denize dönmüyor denizde kimse yok , yüzüne bakan yok. Neden !

Çünkü deniz yosun dolu,  plajlarımız pislik içinde durum içler acısı bakım sıfır.

Sahiller Balıkesir Büyükşehir 'e mi aitti? Sorumluluk onlarda mı? 

Eğer öyleyse ki bu konuyu bilmiyorum çok yanlış olmuş. Denizi olmayan bir şehir bunca sahillerinin bakımını nasıl başaracak? Akla mantığa aykırı.Hangi birine el atacak.

 

Sahilde kumsal boyunca  yavaş yavaş  yürüyor izliyorum. Doğa mükemel bir manzara sunuyor.. İçim cız ediyor.  Halkımız belediyelerimiz yetkililerimiz neden bu cennetin  kıymetini bilmez umursamaz.

Benden sonra tufan misali gelen bakmamış giden umursamamış.

Bandırma'dan Erdek'ten ve de cıvar ilçelerden hatta Mustafakemalpaşa'dan  genelde emekçi kesimden çok sayıda  tatilci yıllardır buraya gelir.  Denize girer,mangalını yakar,pikniğini yapar günbirlik ya da uzun süreli kalır  keyfini yapar . Ve giderken çöplerini bırakır sahili batırırlar giderler. Yaşadığı yeri kirleterek terkeden anlayış son yıllarda arttı. Neden ? Çünkü maalesef çevre bilinci ilkokullardan başlar. O zaman bütün suç öğretmenlerde . Onlarda görevini yapmıyorlar demektir. Sonuç ortada.

Belediyelerimiz desek ..Bandırma Belediyesi zaten denizle ilgili konularda teslim olmuş pes etmiş. Bir umut Körfez arıtmasına bel bağlamış.  Erdek Belediyesi ise yetki karmaşası particilik başka sorunlar karmakarışık  zorunlu hizmetler  Allah'a kalmış. Belediyenin gelirleri alınmış koskoca Kapıdağı'na hizmet et deniyor nasıl olacak? En basit çöp konusunda bile her sene sıkıntı  sahillerin temizliği de  kendi kaderine bırakılır kavgalar tartışmalar şikayetler hiç bitmez.

Belkıs ta kamplar vardır.

Erdeğe kadar nerdeyse hepsini gezdim kampların otellerin boydan boya barlar yapmışlar.  Girişimci gençler  ellerinden geldiğince çaba gösteriyor. Bir umut ekmek çıksın diye. iyi bir temizlik yapmışlar insanlar denizle de buluşsun diye. Ağaçtan barakarlar yapmışlar kampingler var . Ama işte aynı ..30 yıl nasılsa hep aynı hatta daha da beter sadece sahilde kamplar ve oteller olan yerler biraz temizlenmiş kumu yosunu toplanmış ama  diğer yerler  çok bakımsız adeta savaştan çıkmış gibi...

Hülasa..genelde çevrenin durumu  berbat durumda çok üzülüyorum ben buna  ve Belkıs'ı inadına  çok seviyorum.  Belkıs diyorum çünkü bu adı çok sevdim yakıştırdım ben çünkü burası AŞIKLAR için en uygun romantizm için  çok mükemmel bir yer güneşin batışını izleyin anlarsınız.. Yeni konan ismi DÜZLER'i zaten  hiç sevEmedim.  Neden koydular bilmem onuda ama Belkıs'a çok yazık ve haksızlık ediliyor çok üzülüyorum .Orada Kyzikos kalıntıları doğal yeşil örtünün altında dünya yüzüne çıkmayı insanlara kendini göstermeyi bekliyor. Bir el atılsa ki AB desteği şart sonuçta burada arı kovanı gibi yerli ve yabancılarla dolar, turizm patlar yeminle diyorum.İşte bu kadar beceriksiziz duyarsızız.

Her şeyi maalesef çok çabuk tüketiyoruz halk olarak. Belkıs'ın kıymetini bilelim temiz tutalım. Balıkesir Belediyesi ,Bandırma Belediyesi, Erdek Belediyesi ve hepsinden önemlisi burda yaşayan misafir gelen tüm halkımızla  beraber elbirliğiyle birlik olupalım. CENNET'imizi yeniden kazanalım. Zor değil. Kilometrelerce sahil. Herkes kendi önünü temizlesin. Destek alsın . Kumunu yosunlarını sazlarını temizleyelim.

Uzakta doğaya ilk hançerini vurmuş Sabancı çevrim santrali belli belirsiz. Arkasında söylentilere göre organize sanayi projeleri Allah akıl fikir versin ne diyeyim. Kısacası burnumuzun dibinde böyle bir güzellik var fakat biz gözümüzün önünde solmasına izin veriyoruz.

25-06-2020/HAYRETTİN İLDAM /BANDIRMA