Altmış Beş Yaş Üstü...!!

Altmış Beş Yaş Üstü...!!

Altmış beş yaş üstü gençler için ne anlama geliyor acaba ??

Sosyal medyada komiklik diye paylaşılan aşağılık sahnelere bakılırsa geleneksel değerlerimizin ne hale getirildiğini  görmek çok üzücü. Bizden ve Azarbeycandan başka yerde yokmuş bu uygulama.

Hadi sevgi anlayuış kalmadı saygı da uçup gitmiş. Gençlere göre luzümsuz yaşı geçkinler olarak varlık olmuşuz.

Bana göre bu dünya 'dan öbür dünya'ya göç etmek anlamına gelmiyor yaslılık. Dünya dan bıkıp ömrün bitmesini beklemekten ziyade dişinle tırnağınla hayata tutunmak için geçirdiğin onca zor yıllardan sonra yaşamın tadını çıkarabilecek yıllar demek oluyor..Ama mutlaka sağlıklı olmalı ve sağlığımızı her halükarda dikkat edecek öyle hastane hastane dolaşacak duruma gelmemeliyiz.

*

Doğduğumum Baba ocağı Susurluk Muradiye köyüne gitiğimde yaşlı amcama nasılsın dediğimde

- Ölümü bekliyoruz demişti. Çok üzülmüştüm . Yakıştıramamıştım.

*

Amcam 90 yasında idi

Şimdi babam 80 yasında

Babam'da  diyor ölürsem öleyim

Dedim amcamda öyle diyordu. Oğlum artık yaşamaktan bıkıyor insan diyordu babam, Mezarlık ziyaretlerimde rahmetli  annemim yanında yatasım geliyor. Bizden sonra böyle düşüncelerin olamayacağı besbelli. Duyarsızlıklardan dünyanın bütün pislikklerinden sıyrılıp annemin şefkatlı kollarına sığımak.

**
Vahşi kapitalizm dediğimiz düzende yaşamak gibi bir şanssızlığımız var. Bu düzen tüketmeyen üretemeyen her türlü canlıyı ortalıkta istemiyor. Üstelik hastanelerin yoğun bakımlarını dolduran yaşlılaradan başkası değil. İstemiyorlar.  Bu düzenin yıllarca kahrını çekip Bir an önce yok olsun gitsinler amaçları bu. Baktığımızda bu virüs salgının perde arkasında  böyle bir görüntü var. Ne demek virüs gençlere torpil yapıyorda sadece yaşlıları öldürüyor.

Ölümün var olduğunu her an ölüceni, bilmek azrailin ensende soluduğunu bilirsin ama yinede yaşama tutunmaya vakit saatini beklemeyi bilirsin her an öleceğini bildiğini  anlarsın, elinden gelen birşey olmadığını alarsın, bunu yakınların çocukların ailen  karın akrabaların  bilir.

 Derler ki ölecek yaşlandı bir ayağı çukurda, aslında bana göre bu çok acı birşey.

Hatta Dünya'nın en acı birşey olduğunu biliyorum. Bir anlamda Dünya genelinde  yaşam  yaş ortalaması  65 ve 70 yaş olduğu anlamına geliyor. Bu elli yıl önce 45 di sanırım.
Buraya göre herşey normal diyelim bir sevdiğiniz Aneniz, babanız veya bir yaşlı akrabanız öldüğünde neden   ağlıyor çırpınıyoruz bana göre bu  bir feryat isyan ve çaresizliğin  çırpınışıdır.

Elden gelen bir şey yok. 
Peki daha sonra ne oluyor günler geçtikce hayata dönüyorsunuz yaşam sizi zorluyor, rant sahibi olmak gibi şansın yoksa çalış, çalış ki borçları ödeyesin mücadele .Oğlunuza, kızınıza   veya  akrabalarınıza sevdiklerinize bakabilmek, hep mücadele içinde devam edersin  hayata.. Tırmalamaya devam edersin.

 Acılarınız olur giden sevdiklerinizin acıları giderek bilinçaltınıza iner hafiflemeye başlar hayat sizi savurur yerden yere vurur bir yukarı bir aşağı. Diyemessiniz bu hayat çok kısa demezsiniz,  Bir bakarsın 65 olmuşsun birileri senle dalga geçer.  En sonunda bir metrelik kumaş çok görülür torbalara koyup paketlerler. 

25-03-2020/HAYRETTİN İLDAM