Gönen Çayı'nda İmdat Çığlığı..Yetkililer Nerede ?

Balıkesir Gönen Çayı ,Kaz dağlarından doğup bütün Balıkesir topraklarını kat ederek Marmara’da  Erdek körfezinde denize dökülüyor.

Balıkesir Gönen ovasına ,MİSAKÇA deltasına Gönen çayı hayat veriyor .Deltada başta flamingolar ve ördek türleri başta olmak üzere onlarca kuş türüne ,balık popülasyonuna hayat veriyor, Gönen Çayının denize döküldüğü alan adeta bir balık kuluçka merkezi .

TATİL GÜNLERİ DÖKÜLÜYOR

https://www.youtube.com/watch?v=Jgo97iLNs-g&t=24s

Gönen İlçesinde bulunan bazı sanayi tesisleri özellikle resmî tatil günlerinde zehirli atıklarını arıtmasız çaya bırakıyor ve sonuçta çaydaki balıkların ve diğer canlıların toplu ölümüne neden oluyor. Sadece balık ölümleri değil insan sağlığını ve bütün canlı yaşamını tehdit ediyor. Gönen çayı havzasında 180 bin hektar tarım arazisi Türkiye’nin çeltik ambarı durumunda.Tarım arazileri bu çayın suları ile besleniyor. Ne yazık ki Denetimlerin  yetersiz kalması sonucunda her yıl bu kısır döngü yaşanıyor. Şu anda çayda zehirli kimyasallardan balık katliamı yaşanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerini ,adli makamları acilen bu katliamı durdurmaya  bu katliama neden olan sorumluluları hakkında gerekli takibatın yapılması için göreve davet ediyoruz.

15-04-2024 /NAMIK HAVUTÇA