Köyler Terkedilmiş Gibi.. Kuşlar da Gitmiş.

Köyler Terkedilmiş Gibi.. Kuşlar da Gitmiş !

Köyüme Muradiye'ye geldim manzara ürkütücü.

Köylerin mahalle adı ile anılır olması, gençlerin kaçıp şehirlere gitmesi ve üstüne de korana virüs tehditleriyle daha da boşaldı adeta terkedilmiş bir yer haline geldi.
Öyle ki sokağa çıkma yasağı olmadığı halde yine de köy meydanında kimseler yok!. Köy halkı da alıştı evlere . Hayalet virüs dolaşıyor ya ,neme lazım diyor, artık evinden dışarıya çıkmıyor,.
Meydanlar köpeklere kaldı. Özellikle Yaşar ağbimin köpeği TAPİ köy meydanın kıralı!
Fahreddin Bakan her gün her akşam mütemadiyen maske mesafe diye diye evin içinde de uzaktan  işaret diliyle konuşur olduk. Hal böyle olunca bu manzara beni ürkütüyor üzülüyorum.

Köylerin eski halini çok özlüyorum , eskiden meydan insanlarla dolu oluyordu. Şöyle örnek vereyim benim Muradiye köyümde kahve çalıştırdığım zamanlarda benim kahvem ile birlikte 5 tane daha kahve vardı. Gündüz yaşlılar  akşam tıklım tıklım dolu oluyordu.  Daha da az eskiye gidersek köyümüze iki sinema birden gelir  makine nasılsa kurulur kahvelerde gösterilirdi. Ve inanın iki sinema da tılım tıklım dolu oluyordu yer bulamayanda dışarıdan sesi  dinler Malkoçoğlu'nu alkışlardı..

Muradiye'de ve cıvar köyler de acaip neşeli bir sosyal hayat vardı. Hemen her gece nişan ve düğünler oluyordu ve biz gençler her gece bir düğüne gider platonik çapkınlığa yazılırdık.  Hatta hangi düğüne gideceğimizi şaşırıyorduk, ama şimdi öyle mi?  Artık köylerde düğün bile olmuyor!  Gençler birbirini göremiyor ki evlensin. Telefonda feysle olacak iş mi bu. Yakın ilçelerde bir akşam düğün yapılıyor ve bitiyor o kadar.  Oysa ki köy düğünü cuma akşamından başlar pazar günü gelin alıcı ile biterdi.

Bence köylerimize canlılık gelebilirdi ama  köylünün elinde kendine yetecek geçim kaynağı tarla da kalmadı ovaların hepsini Gönen'li pirinççiler aldı . Köylünün elinde bayırlar kaldı.  O da alan olmadığından satılmadı onları da alsalar kalmazdı . Şimdi baktığımda gençlerin köye gelmesi hayal gibi kuşlar bile yok ortalıkta.  İstanbullular yeni moda kırsal yaşam için köy evleri bakıyor belki bizim gençler de şehirde taş duvar hapishane apartmanlardan bezerler  gelirler buralar yine şenlenir.  Artık eğitimde nasıl olsa tabletlerle olacak. Şehre gerek de kalmadı. Bunun için en azından hayvancılık doğru dürüst teşvik edilse veya başka alternatifler bulunsa çok güzel olurdu. Kovid bahane herkes yangel yatıp maaş alma derdinde üretmeden nereye kadar hazıra dağ dayanmaz. Şu ilçe tarımlar evrak imzalamaktan başka ne iş yapar gelin akıl verin bir şeyler, en azından elde kalan bayırları yeşillendirelim  kimsenin umurunda değil. İlgilenecek tek yapı yok.

Kısaca  köyüme gidince gördüğüm ıssızlık terkedilmişlik ve bu duruma çok üzülüyorum.
09-1-2021/HAYRETTİN İLDAM/ MURADİYE/SUSURLUK