Bandırma ve Sokakta ki Vatandaş

Bandırma   ve Sokaktaki Vatandaş
Derler ya hani sana bir Tepeden Baktım ''Aziz İstanbul''.Tepe bizde de var ama romantizm eyvah.

Bandırma'ya hangi tepeden bakayım bilmiyorum. Ayyıldız Tepe var, Toki tepe var,Çamlıktepe,Kapıdağı var  hemde zirve.,Levent'i de tepe sayalım.. var. 

Nerden baksam kötü. İnsanda moral falan bırakmaz. Görüntü kötü. 

Oysa dünyanın en güzel coğrafyasında en güzel köşelerden biri burası. Nasıl bu hale getirdik nasıl bu kötülüğü yaptık nasıl becerdik inanılmaz.

***
İşte Bandırma'ya da bakıyorum hele ki ;bu yaz girdiğinden beri  sapıttım kaldım ya.

Kahvelerde ağlanıp duran bizim yaştakiler  işler bozuk iş yok mafız! battık! söylemleri ...Asgari ücret yetmiyor, iktidarın efendileri bitirdi batırdı bizi az yahu bu askeri! ücret ! Emekli maaşları 5.000 olması lazım !. Yahu kafayı yedirtcekler sanki devlet  para kesiyor.  Kesiyor kesmesine de O kadar da değil bizim cenazesini bekleyen emekliler uçmuş toprak olup gidecekler hala gözleri vaatlerde. Ölme eşeğim ölme . Cennette yaşayacanız işte vaatler bitmez bizde dünya bitsede ahiret vaatleri devam eder. Ama en azından insanca yaşayacak bir gelirdir umudumuz. Umut fakirin ekmeği. Her gelen iktidarın verdiği umut gazıyla geldik bugünlere çok şükür.  Yani diyeceğim şudur sokakta ki vatandaş ağlanıp duruyor. Reis şuymuş buymuş Bandırmada  Başkan tarla mera satmış valla kimsenin derdi değil. ATV seyrediğyoruz her yer günlük güneşlik 1943 te çok zengin olacakmışız.

''AMMA VELAKİN''

Bandırma'ya bakıyorum şöyle bir kahveler de ki ağlayanlar ile hiçte ilgisi olmayan bir kitle türedi. Herkesin altında son model  arabalar!!hele hele  ben emekçinin yanındayım diyen vekıllerimizin ve meclis üyelerimizin altındakilerıne soylenecek söz yok

Caddeler de bizim ilk göz ağrımız Karamurat, Şahin hiç yok.

Hepsi en az 50-60-160 ve3 daha.. bin liralık arabalar.  AUDİ, TOYATA, MERCEDES,ÇEROKE JİİİPP bunları saymama bile gerek yok!merak ediyorsanız sanat cafenın  önündeki özel arkadaslara ayrılan bölüm ve Bandırmaspor otoparkına bakabilirsiniz.

Sahil lokantalara barlara  yeni yeni açılmış elit zenginlere özel fiyatlı kahve satan kafeler bakıyorum dolu!

KİPA AVM desen  dolu. Erdek, Tatlısu ,Ocaklar dolu her yerde insan araba geçmeye yer yok!.Erdek marinada Bandırmalı sosyal demokratların yatları göz kamaştırıyor.

Allah Allah bir yanlışlık var. Bu arkadaşlar nerden geldi Marstan falan yıldızlardan mı geldi bu paralar kazançtan mı..Yanlış anlamayın vallahi gözüm varsa gözüm çıksın. Ama bir çelişki var. Biz ,ben ömrümüzce işçiyiz çalşıyoruz çalışmaksa çalışmak eee o zaman hani emek kutsaldı.Kandırıldık. Çalışmayan daha iyi yaşıyor.

İşte kızdığım NOKTA da bu..BAKIYORUM BU NAZENDELER EN ÇOK AĞLAYIP SIZLANANLAR. ONLARDAN BİZİM SESİMİZİ DUYAN YOK.

Kardeşim hem ağlanıyorsun yok diye hem eğlence gezme eğlence  ''TAVAN '' yapmış her yerde hani derler ya gelin hem ağlarmış hem gidermiş işte memleketimin özel imtiyazlı halkımız da şu anda bu durumda.

 Bu durumda beni çok üzüyor gerçekten bunları yazmadan da duramadım.

**
Bandırma sahili keşmekeş..Bu nedir ? Yürüyecek yol kalmadı her taraf işgal. Otoparka girdim bizim düldülle yol ortasında sandalye masa olur mu kardeşim hadi hatır için göz yumuluyor el insaf. Barlarda eğlenme patlamış durumda  Birde ''ACINACAK BİR GENÇLİĞİMİZ'' var ki hiç sorma  cepler delik sorsan kuruş yok ama en cafcaflı bar taverna pub full.. Ana baba dan harçlık gelsin çalışmaya afedersiniz popo yok  hiç gerek yok. Sabancı'nın veya Koç'un oğlu kızı süslen in sahile.. amma velakin çalışmaya gelince yok.  Fabrikalar işçi arıyor yok zaten adam gibi eğitim olmadığından nitelik elemanda yok, fabrikalar da azami giriş ücret 2,500 ama çalışacak eleman yok.. Neden yok iş ağırda ondan. Gençler  hep 10.000 maaşla masa başı iş arıyor da ondan yok sonra da hep bir ağızdan basıyor küfürü siyasi partilere veryansın ediyorlar.

***

Kardeşim bu zamana kadar Atatürk'ten bu yana  partilermi  bizi yönetmiş biliyorduk. Kafamızı karıştırdılar. Şimdi  kimin yönettiği çıktı piyasaya ''AMERİKA ve AVRUPA''  bizi yönetmiş !!föte gerçek yüzünü gösterince bunu ittiriyorlar zamanında neden söylemediniz.    Nerde kaldı ''KARAOĞLAN GELİYOR DERTLER BİTİYOR,KURTAR BİZİ BABA,KURTAR BİZİ ANA'' ne oldu sonuç YILLAR GEÇTİ ÖMÜR GİTTİ  koca bir ''SIFIR'' olan yine fakire işçiye sokaktaki  vatandaşa oldu.
Bir de etrafımız komşumuz her düşman oldu.. Gerek yok dış  düşmanları saymıyorum kendi kendimize düşman olduk dışarıya gerek yok.Herkes eskiden de ocu bucuydu. Şimdi kimse kimseye espri bile yapamaz oldu. Bıçaklar çekilecek nerdeyse aman aman .
 Yani sonuç olarak aklımızı başımıza devşirelim de  ona göre kendimize çeki düzen verelim yoksa başka ülkelere uşaklık etmek işten bile değildir.
 BEN YARIM AKLIMLA SÖYLEYEMDE SONRA DEMEYİN BANA '' VAY BEN DUYMADIM VAY BEN GÖRMEDİM'' diye...!!!

 

HAYRETTİN İLDAM - BANDIRMA