Koronavirüs Günlerinde Benim Köyüm Muradiye

KORONA GÜNLERİNDE BENİM KÖYÜM MURADİYE

Dünya'yı Kurtarmak Hollywood filmlerinde ki gibi olmuyormuş.  Virüs konulu onlarca film yapıldı  aynı yaşadığımız günlere benzeyen filmlerde kahramanımız kötüleri yenip virüsü yayan kötü adamı da virüsüde bir çırpıda yok ediyordu. Öyle değilmiş.

Çok zor günler yaşıyoruz . İşimizden olduk evet sağolsun emekli olduk bir şekilde idare ederiz de bakıyorum köylerde üretim olmazsa markete gidip paramızla satın alacak bir şey bulamayacağız .

Köyümüzün kıymetinide hatırlattı bu namussuz virüs.

Şehirlere gelip ekmek peşinde koşan bizlerin geride bıraktığı  mutlaka bir köyü var. Geriye dönüp bakmadığımız ihmal ettiğimiz. Ama ben gidiyorum. Benim köyüm Susurluk Susurluk Muradiye. Bandırma'ya yarım saatlik mesafede şirin çok güzel bir köy. Pirinç buğday arpa kavun karpuz üretiriz. Üretiriz diyorumda çokları benim gibi şehirlerde kalanlarda yaşlı yakınları olduğu için kendi eken biçen az tarlalar icarda çoğu . 

Diyeceğim olmadı köye gideriz dediydik ama öyle de değilmiş. Nerde gidiyorsun Bandırmaya giriş çıkış yasak kontrol .İzin alacaksın nerden ansıl alacaksın bir sürü dert hadi aldık yolda kontrol tesadüfen ateşin yüksek  olsa haydi paket hastaneye büyük ihtimal torbada çıkma ihitmalin fazla. O yüzden tırsmış durumdayım. Otur oturduğun yerde .

**.
Amerika dünyanın  süper gücüydü,teknolojisiydi di mi..öyle idi, Hollywood  filmlerinde  uzaylılardan , afetlerden, savaşlardan,  Terör saldırılardan dünya'yı kurtaranda  Amerika idi.
Dünyaya yön veren ne isterse yaptıran ve yapan, herşey onlardan sorulan dilediği yeri işgal eden  bir ülke Amerika; 
Bu ülkeden sonra gelen de tabiki yıllarca kapısında bizi alsın diye  beklediğimiz hayranlık duyduğumuz özgür iyi bir yaşam için ölümü bile göze alan göçmenlerin adresi  Avrupa var
Fakat gerçekte bunların doğru olmadığını  onlarında kağıttan kaplan olduklarını gördük,bu kadar güçlü olmadığını  teknolojileri olduğu halde çaresiz kaldığını gördük nasıl gördük.
Doğal afetlerde, sellerde, yangınlarda ve salgın hastalıklarında çok  çaresiz kalıındığını görüyoruz .
Dünyanın süper gücü çaresiz kaldı hastaneler yetmiyor, corona  virüsü ölümleri karşısında çaresiz kalan doktorların dizleri üzerine çökerek ağlayarak dua ettikleri ,insanlar marketlerde tuvalet kağıdı için kavgalar ediyor. Süper güçün başındaki Başkan  Donald Trump 100bin ile 200 bin ölüm başarı sayılır diyor.

**

Tilkinin dönüp dolaşacağı yer kendi köyüdür unutmayın. Gelecek köylerde . Sakın İsrailli şirketlerin yerli işbirlikçilerine  ucuz ucuz ne olacak diye tarlalarınızı evinizi barkınızı satmayın sonra torunlarınız çok beddua eder söyleyeyeim.

Muradiye'ye gidemeyince köyü aradım ne var ne yok diye.  Babam dedi  köy meydanı boş herkez evde ,dışarı çıkmıyor , inegine bakıyor damından evine giriyor.

Her daim açık kalabalık kahveler kapalı. Okeycilere çok kötü oldu. Nasıl kıvranıyorlar Allah bilir. Yakın beldemiz  Göbel'den Jandarma gelip sürekli devriye geziyor ,kontrol ediyor yasaklara riayet var mı yok mu ?

 Şimdilik erzak yeterli baskada birşey yok. Ekmek  derdi yok un var tuz şeker var şükür evde yapılıyor kolayca.. Su dersen zaten bedava mis gibi. Muhtar mesaj atmış köylülerimize  gruptan  teknolojinin gözünü seveyim işe yarıyor  bana da geldi. . Şöyle diyor sayın muhtarım 

"Mahallemizde yasayan 20 yas altındaki genclerımıze ve60 yas ustunde ki vatandaşlarımızın korano vırusu dolayısıyla dısarıya cıkmaları yasaklanmıştır mahallemizde yasayan butun vatandaşlarımızın evde kalıp saglık lı olmaları ıcın dısarıya cıkmamalıdırlar ıhtıyac ve butun sıkıntılarında. Benı arayabılırler. Biz bize. Yeteriz. Allaha emanet olun"

Ulaşım sıkıntılı ama Susurluktan belediye otobüsü geliyor ,isteyene de kömür geliyor işte Susurluk belediyesinden. Haberi geldi yakında biner lira dağıtılacakmış. Geliri olmayanlara . Gelir kaybı olan bizlere henüz bir şey yok. Havalar ısınsa da doğalgazdan kurtulsak bari. Elektrikleri kıstık ütü yaptırmıyorum. Hanıma dedim çamaşırları da bir süre sabunla elde yıka deterjan mı vardı eskiden . Ah annem  neler çekti onlar yokluk zamanlarını iyi bilirler. Şimdi de tasarruf zamanı işte . Bu arada Göbel'de bir teyzemiz Koronadan vefat etmiş.  Öncesinde  komşunun  mevlütüne gitmiş diyorlar acaba orada mı virüs kapmış kimbilir. Karantinaya alınmış evler . İnşallah bu imtihanıda atlatırız çok dikkat ederek ama keşke daha öncesinde yasak başlasaymış diye hayıflanmamak elde değil.

En azından geçde olsa işin ciddiyetini anladık bu bela başka bir niyeti kötü nefesimizi keserek öldürüyor namussuz. O yüzden sigarada içmeyelim güçlü kalalım.

06-04-2020/BANDIRMA/ HAYRETTİN İLDAM