Thom Pain Bandırma'da

Thom Pain Bandırma'da

Tiyatro4 ‘ ün sahnelediği Thom Paın adlı oyunu 22 Şubat Cumartesi gecesi Barış Manço Kültür Merkezinde izledik.

Wıll Eno’nun yazdığı tek kişilik bu oyunda Thom Paın karakterine Kağan Uluca performansıyla hayat verdi. Oyunu daha anlamlı yapan ise Bandırma'da genellikle dar gelirli ailelerin çocuklarına yönelik etkinlikleriyle göze çarpan  "Bizim Çocuklarımız Sanat,Kültür Ve Doğa Derneği" organizasyonu olmasıydı.

Kağan Uluca oyunda içimizdeki korkuları  anlatıyor.Ama seyircinin Arı hikayesi dışında  oyuna girmesi adapte olması çok zor. Varoluşçuluk Nihilizm zor kulvarlar  zaten.

Kağan Uluca’nın dediği gibi tedirgin edici bir oyundu. Sık sık ani çıkışlar izleyeni şaşırtan polemikler yer almasıyla alışılagelen beklentinin dışında  post modern yaklaşımla çözebileceğiniz  bir oyun bu. O  sebeple aslında şimdiye kadar izlediğim oyunların aksine bu oyunda gülmedim duygulanmadım,ya şimdi ne olacak acaba ? diye meraklanmadan izledim sadece ..İZLEDİĞİMİ VE DUYDUĞUMU KENDİMCE sorguladım. Muhtemelen amaçta bu olmalı.

Kağan Uluca’nın tiradından en çok kafama takılan; birkaç saniye içinde öleceğinizi bilseniz ne yaparsınız? Peki 40 yıl daha yaşayacağınızı bilseniz ne yaparsınız ? Hiç sadece hiç…Gerçekleri böylede tokat gibi yüzümüze vurdu Thom Pain .Belki'de oyunun ortasında paltosunu giyip salonu terkeden adamın arkasından söylediğide mizansendi ya da değildi?

Hayatımız akıp giderken bir an için  hiç durup düşündük mü aslında  "Ben ne istiyorum" diye ?

Çoğumuz düşünmedik bile.  Başkalarının ne düşüneceğini hep ilk sıraya koyduk. Korkularımızın üstüne gitmekten hep kaçtık . Kovboy şapkalı bir çocuktan bahsetti Thom Paın.. Köpeği sakattı arı kovanına yanlışlıkla tekme attığı için arıların saldırısına uğradı , şişmiş olan elİni kovanın içine sokmaya devam etti ama yine de hiçbir zaman o kovboy şapkalı çocuk gibi olamadık!.

Gayet dengesiz bir karakter olan "Thom Pain" korkularımızı yenmeyi,çıkıp bir nefes almayı ağaca yaslanıp gökyüzüne bakmayı yapmak istediklerimizi ertelememeyi öğütledi bizlere ( belki de biraz tedirgin edici bir şekilde ).

Gecenin sonunda Kağan Uluca’nın baba olacağı haberi bizlerle paylaşılıyor. "Bizim Çocuklarımız Sanat , Kültür Ve Doğa Derneği" adına Kağan uluca ve eşi için armağan verilip,Kağan Ulucuya teşekkür ediliyor ve gece noktalanıyor.

Son söz olarak Bandırma'da tiyatro etkinlikleri sayısında gözle görülür artış var. Bandırma Belediyesi'nin kültür ve sanata etkinliklerine katkı sunmaya devam ediyor, müteşekkiriz. Ancak tiyatro etkinliklerinin genellikle  gündelik hayata dair komedi içerikli olması dolayısıyla sanki tiyatro eşittir komedi algısı yaratıyor ki Thom Pain gibi nihilist unsurlar içeren sanatsal  yönü ağırlıklı eserlerin izleyicilerin tamamına hitap ettiği söylenemez. Nitekim oyunun ortasında salondan çıkmak isteyen başkaları da  olmuştur mutlaka diye düşünüyorum .O cesur ağabeyi özgüveni için  tebrik ediyorum. Oysa tiyatro yaşamın her alanıyla ilgili bir sanat dalıdır iki saat gülüp eğlendikten sonra salondan çıkarken aklımızda hiç bir iz bırakmayan oyunların yanısıra böylesine eserlerin tiyatroseverlere düşünce açısından  farklı dünyaların kapısını açacağını ümit ediyorum. 

23-02-20207BUSE İLDAM/BANDIRMA