Halef : Ölüm Ve Reenkarnasyon

 Halef

Barış Manço Kültür Merkezinde "Halef" adlı film gösterimine ve söyleşisine katıldım.
Halef, yaşadığı travma sonucu yıllar önce ayrıldığı evine dönen genç bir adamın karşılaştığı sürpriz sonucu değişen yaşantısını konu ediyor.
 Mahir, portakal hasadı için Adana'ya yıllardır uzak kaldığı ailesinin yanına gider. Fakat gittiğinde büyük bir sürpriz onu beklemektedir. 
Abisini yıllar önce kaybeden Mahir, evde abisinin reenkarnasyonu olduğunu iddia eden "Halef" ile tanışır. 
Durumu saçma bulan Mahir başlarda Halef'e uzak durmaya çalışır. 
Fakat Halef'in çocukluklarına dair anlattıkları şeyler Mahir'in kafasının bir hayli karışmasına neden olur...

***
Murat Düzgünoğlu'nun yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda
 Muhammed Uzuner, Baran Şükrü Babacan, Güler Ökten gibi isimler yer alıyor.
 Senaryosunda yönetmen ile Melik Saraçoğlu’nun imzasının bulunduğu dram türündeki filmin görüntü yönetmenliğini Şafak Ildız üstleniyor.
1 saat 44 dakika olan bu filmi izledikten sonra filmin yönetmenliğini üstlenen aynı zamanda Melik Saraçoğluyla senaryosunu paylaşan Murat Düzgünoğlu'nu dinledik.
 Düzgünoğlu kendisine yöneltilen soruları yanıtladı .Dürüstçe fikrini belirterek 'açık anlatmayı seven bir insan değilim film hakkında tüm detayları anlatmayı da doğru bulmuyorum çünkü seyircinin düşüncelerini etkilemek istemiyorum ' dedi. Ancak bu bir film gösterimi sonrası söyleyişi dolayısıyla film hakkında merak edilen tüm detaylar sorulacaktır. Murat Düzgünoğlu 'reeankarnasyona inanır mısınız bu film gerçek bir hikayemi ? ' sorusuna cevaben ; film gerçek  hikaye değil ancak "Halef" karakteri gerçek. Antakya'da olan birisi , Antakya'nın tamamı Adana,Mersin ve civarı reankarnasyona inanıyorlar yani 8 yaşındakı bir çocuğa 
teyze denildiğini görüyoruz, bu komik gibi gözükebilir ama bu durumu garipsemiyorlar .

***
Reeankarnasyona inananlara neden diye soramadığımız gibi inanmayanada neden diye soramayız. Kimilerinin mantığına yatmayan bu olay kimilerinin birinci dereceden tanık olduğu bir olay olabilir. Aslına bakarsanız olabilir sanırım ispatlanması zor bir durum ve bu yüzden tartışmaya açık.

***
Murat Düzgünoğlunun bizlerle paylaştığı kadarıyla aslında bu filmde asıl anlatılmak istenen,üstünde durulan konu "ölüm"

İnsanlar ölümle nasıl yüzleşir?
Bu kaçınılmaz sona kendini nasıl alıştırabilir ama filmin yazım aşamasında içine reankarnasyon katılınca bir anda filmin ana teması bu olmuş filmi izledikten sonrada insanların akıllarında kalan da, reeankarnasyon konusu oluyor haliyle her ne kadar YÖNETMEN  önde tutmak istese de , ölüm teması filmin gerisinde kalmış. 

***
 Filmin yeteri kadar akıcı olmadığını düşünüyorum tabi oyunculuklar için aynı fikirde değilim. Özellikle epilepsi krizi sahneleri inandırıcı ve etkileyiciydi
Son olarak özellikle Güney illerimizde Hatay çevresinde sürekli gündemde olmaya devam eden  bir gerçekle yüzleşmeye de çalışan "Halef" filmi reeankarnasyon hakkında sizlere yeni bir bakış açısı getirecek  diyebilirim. 

BUSE İLDAM/BANDIRMA -03-02-2020