Virüs'ü Fırsata Çevirmek

Virüsü Fırsata Çevirebilmek

Dünyayı sarmış olan bu virüs belası  maalesef çok kişinin canını aldı. Şimdi sayısal verilere girdim  son rakamları izledim maalesef ülkemizde ve dünya genelinde de vakaların sürekli arttığını görüyorum.
Ne yazık ki;  şu sokağa çıkma yasağında bile çalışmak zorunda olanlar var, tabi ondan öncesinde de bizler hazır tüketirken kendi ekmekleri için çalışmak zorunda olanlar da vardı.. 

Bir de virüsten dolayı çalışamayanlar, işleri durdurulanlar  kendini ve ailesini izole etmiş olanlar var… (öyle olduğunu umut ediyorum)

***

Peki bu durumu lehimize kullanabildik mi?

Virüsü fırsata çevirebildik mi? Bir virüs nasıl fırsata çevirilebilir ki?

Çevrilir. 

Sende var olanları olmayanlarla paylaşmak duygusu mesela.

Hayatımıza normal seyrinde devam ediyorduk, okulu olanlar okuluna gidiyor işi olanlar işine gidiyordu. Hayatın koşuşturmasına kapılıp gidiyorduk . Her şeyi erteliyorduk sorgulama hak getire...
Virüs canlar alıyor ,fiziksel sağlığımızı etkiliyor ama bunun yanında psikolojimizi de kötü etkilediği yadsınamaz bir gerçek..

Bu etkileme oranı biraz da bize bağlı belki de. Ben ruhsal sağlığımı dinç tutmak için keyif aldığım şeyleri yapalım zihnimi olumlu yönlendirelim dedim. İzlemeyi ertelediğim filmleri izleyeyim mesela.. Okumayı ertelediğim kitapları okuyayım,aileme vakit ayırayım. Anneme babama seni seviyorum diyeyim en son ne zaman demiştim unuttum.  Aramayı  ertelediğim insanları arayayım..Ben kırmadım sanıyorum ama istemeden kırdığımız  kalpleri onaralım.  O hayatın koşuşturmasında bazen kırdığımız kalpleri düşünemeyiz, uzun zamandır arayamadığımız yakınımızı arayalım. Normalde aklımıza gelmez, çünkü hep bir şeylere yetişmeliyizdir.

Mazeret çok..Toplantıya,derse yetiştirilmesi gerekenler, işler,işler… işten yorgun argın geldiğimiz için gözümüzün içine bakan çocuğunuzla oynayamazdınız.Şimdi bol bol oynayalım,eğlenelim ama bunun yanında meşguliyetimize sığınarak hep  yarım bıraktığımızı tamamlayalım.Sorgulamak güzeldir…belki klasik olacak ama klasikler iyidir..Hayata bakışımızı sorgulayalım. İnsanlara olan tavırlarımızı sorgulayalım.  Hayallerimizi ve gerçekleştirebildiklerimizi de.

***
Denize karşı oturup bir bardak çay içebilmek bile ne kadar değerliymiş…Bunu iyi kavradık dilerim bu beladan kurtulduğumuzda da bunun kıymetini bilmeye devam ederiz.
Umarım bir daha ki yazım; Bandırma da sahnelenen bir tiyatro oyunu, bir film gösterimi veya bir sergi açılışı olabilsin. Tüm bu olanakları bize sağlayan bize pek çok yerden fazla şanslı hissettirmek için emek verenlere burada yeri gelmişken şükranlarımı sunuyorum.

Bunu yürekten diliyorum ..Bandırma'da yaşamak güzeldir. Bu zor günlerde herkese önce sağlık sonra sabır dilerim.
BUSE İLDAM/12-04-2020