Kadınlar Hep Gülmeli

Kadınlar Hep Gülmeli.

Evet bu hafta Bandırma'da izleyebildiğim takip edebildiğim kadarıyla yine etkinliklerle dolu bir hafta oldu. Öncelikle bu konuda 1 numara sayın başkanım Dursun Mirza'ya Bandırmalılar adına şükranlarımı ifade etmem başka anlamlara çekilmesin lütfen.Sanata ve sanatçılara verdiği destek unutulmaz.
Kadınlar Hep Gülmeli oyununu bu hafta Bandırma Barış Manço Kültür Merkezi'nde  izledim. "Kadınları özgürce gülebilen ülkelerde mutlu insanlar yaşar." diyen rahmetli Kandemir KONDUK bu oyunda kadınlarımızın gülmesini engelleyen nedenleri sıralıyor. Bu arada erkekler de payına düşeni alıyor. Şarkılı ve danslı oyunda 9  kadın oyuncu ; İncilay Şahin,Betül Şahin,Zeynep Aydemir,Elif Andaç Çam,Nihan Ekitöz,Gizem Yılmaz,Öykü Yiğit,Melis Öz,Zeynep Er 'in yer aldığı skeçler kadına şiddet konusundan, erkek baskısına, kadın sanatçılara, evlilikten, tutuklu eşlerine kadar birçok konuya çoğu güldürerek, kimi de hüzünlendirerek değiniyor.
2014 yılında da Ayşen Gruda'nın yer aldığı bu oyun da bu defa İncilay Şahin yer alıyor,büyük usta, genç kızlarla birlikte mükemmel bir performans sergiliyor.özellikle oyundaki dansları ve şarkısı gayet eğlenceli şarkıda söyledikleri gibi;biraz güldürü biraz hüzün hayatın ta kendisi.bu oyunda öyle ,biraz güldürdü biraz hüzünlendirdi.gerçek hayatta da olan,kadınların başına gelen olaylar mizahi bir şekile anlatılmış.Aslında ailenin ve mahallenin baskısından dolayı erkeklere küçüklükten beri 'öcü' gözüyle baktığımız anlatılmış.Öyle ki erkeklerle doğru düzgün konuşamayan bir nesil ortaya çıkmaya başladı.Sanki arkadaşlarımız sadece hemcinslerimiz olmak zorundaymış gibi.
Belediye başkanımız Dursun Mirza' oyunun bitiminde oyunculara çiçek verip,tebrik etti.
 

HESAPTA AŞK
Liman AVM 'de ki sinema'da seyrettiğim bu sinema  filmini de tahmin etmişsinizdir adında "aşk" olduğu için izlemeyi tercih ettim. Elbette sanatsal ağırlıklı sinema filmlerini festivallerde ödül almış yapımlara ulaşmamız maalesef olanaksız. Büyük bir sanat filmi değildi aradığım sonuçta piyasa işi bir film elbette ve doğrusu sıkılmadan izledim. O kadar.

Yönetmenliğini Gönenç Uyanık’ın yaptığı hesapta aşk filminde Meriç Aral,Derya Şensoy,Kutay Kalabalık,Burak Tozkoparan,Fırat Altunmeşe başrollerde oynuyor.İlk defa izlediğimiz bir kadro aynı zamanda ilk kez internet aşklarını konu alan bir film izliyorum.internet aşkları özellikle günümüzde epey artmakta olduğu halde bu konuda yapılan bir filme rast gelmemiştim şimdiye kadar,aynı zamanda internet aşklarıyla ilgili bir şarkıda dinlememiştim Nil Karaibrahimgil de bu filme süpriz bir şarkı yaptı.Bizi anlatsam adlı şarkısı da filmde ki gibi internet aşklarını anlatıyor.Filmin tasarımının ilginç ve farklı olması,aynı zamanda oyuncuların bu kadar doğal olması ilgimi çekti.Ama bir o kadar da salonun bomboş olması ilgimi çekti bunu filmin daha yeni vizyona girmesine bağlıyorum.Filmdeki şarkılar da çok hoşuma gitti kopuk kopuk sahneleri olmayan gizemli biraz aksiyonlu komik güzel bir film olmuş.Umarım gişede hak ettiği değeri görür.  Sonuçta beklenen de bu maliyeti kurtarsın da batmayalım. 

BUSE İLDAM -BANDIRMA GERÇEK- MART 2016