Bir Fransızca Öğretmeni

Bir Fransızca Öğretmeni

Şehre karanlık çökmüştü arabaların ışıkları aydınlatıyordu etrafı...Eve yakın bir durakta oturmuş o arabaları izliyordum bende. Telefonumu çıkarıp saatime baktım.  Anlaşılan erken gelmişim. Arkadaşımın gelmesine yarım saat vardı. Hava serinle ılık arasında bir yerde, severdim böyle havaları..

O sırada gördüm onu. Üstündeki kıyafetler eskiydi ve ellerinde yıpranmış bir eldiven vardı. Kırık dökük Pazar arabasıyla yavaşça geliyordu. Islak mendil,çakmak ve karanlıkta seçemediğim bir seyler satıyordu. Zayıf orta boylu bir kadındı üstündeki kıyafetler gibi siyah saçları vardı, saçlarını ensesinde at kuyruğu yapmıştı.

Göz göze gelince saati sordu ve yanıma oturdu Aslında konuşmak için bahane arıyor gibiydi;

- Seni rahatsız etmedim değil mi ? Sesinde ince zarif bir nezaket.

- Hayır ne demek,bende arkadaşımı bekliyorum

- Okuyor musun, çalışıyor musun ?

- Yeni mezun oldum, çalışmıyorum.

- Ne güzel bakma benimde böyle olduğuma, Fransızca öğretmeniydim bende

- Ya öylemi, ne güzel…

Derin derin baktı gözlerimin içine ne güzelsin sen dedi. Sıcacık gülümserken  gözlerin derinliğinde belli belirsiz bir  hüzün . Sanki bende kendi gençliğini  görüyor gibiydi . Bakışlarıyla şimdi senin yaşına dönebilsem diyordu …Yüzüne yakından bakınca aslında hala güzeldi. Eski eldivenlerine tezat olarak tırnakları da bakımlıydı . Ama yorgun bir hali vardı. Sormak istedim o an neden Fransızca öğretmenliği yapmamıştı ? Neden bu durumdaydı. O gizemli hikayeler dolu hüzünlü ve  derin bakışları ortaya çıkaran neler yaşamıştı ?

Ama soramadım.

Sanırım yaralarını deşmekten korkmuştum. Sustum bekledim. Ayağa kalktı arabasını eline aldı ve ;

- Hayallerinin peşini bırakma…yüreğinin titrediğini hissedecek kadar sevsen de bırakma çünkü hayat sana her zaman ikinci bir şans vermez…

Dedi ve o sıcacık gülümsemesini yaptıktan sonra arkasını dönüp uzaklaştı, bende arkasından bakarken bir gün tekrar görür müyüz birbirimizi  diye düşündüm..

Soramadığım soruları, sorabilirmiyim diye düşünüyordum.

O, alacakaranlıkta yavaş yavaş uzaklaşıyordu...

02-05-2020/EDİNCİK