Yerel Seçimler"Mındar" Olmuş!

YEREL SEÇİMLER MINDAR OLMUŞ!

Fikret ÇAĞIN.

Malumunuz 31 Mart yerel seçimleri Ülkemizin bazı İl ve İlçelerinde İtirazlı Bazılarında ise imtiyazlı geçerken (örneğin Balıkesir gibi) .

Ankara’da bir iki günlük bir sıkıntı yaşanır gibi olurken, İstanbul’da 16 gün gibi kısacık bir zamanda(!) ve uzay çağı hızıyla(!) bir sayım gerçekleşti ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı belli oldu.

Uzay çağı hızı(!) ve 16 gün gibi kısacık(!) zamana sığdırılan sandık ve OY sayımını kolay bir şey sanmayın, Hele de bu sandıklar Maltepe’de olursa, Adı üstünde MAL TEPE(!) İnmesi çıkması zor bir yer olsa gerek, ayrıca oylara eşlik ederek oy çuvallarının üzerlerinde yatmak, gece gündüz, yağmurda soğukta NÖBET tutmak gibi ileri Demokrasilerde(!) ön koşul sayılan bu davranışlar tüm Dünya Ülkelerine ibret alınacak bir örnek teşkil etmiştir(!).

Sağdan Say, Olmadı, Soldan Say... 

Yok yok yine olmadı tekrar sayılsın diyen oldu ama bir akıllı çıkıp da oyları "Çaprazından" sayalım tezini sunmadı, tabii bu durum siyasilerin de epeyce canlarını sıktı ve Seçimler MINDAR oldu MINDAR ETİN KAVURMASI OLMAZ deyiverdiler.

Değerli okurlar ben bu noktada konuyu farklı bir boyuta taşıyacağım, ama asla Edebiyat havariliği yapmayacağım! Çünkü bazı kelimeler ülkemizin çeşitli bölgelerinde farklı kullanılır, “Örneğin MINDAR, MUNDAR ve esası MURDAR dır ama hepsi aynı kapıya çıkar ve her bölgedeki insanlar bunların anlamlarını,”PİS, KİRLİ VE CUNUP gibi aynı bilir.

Ancak benim değinmek istediğim “MINDAR ETİN KAVURMASI OLMAZ” sözündeki Murdar et, şartsız şurtsuz, üzerine "Bismillahi Allahuekber" denilmeden gelişi güzel kesilen hayvanlardır ve bunları gerçek Müslüman bilerek yemez.

Yenmesi helal olan her hangi büyük baş, küçük baş hayvanları keserken, (İSLAM dinine göre), üzerlerine Allah’ın isminin anılması şartının getirilmiş olduğu bilinmektedir .

Bu konuda ENAM SURESİ 121. Ayetinde Allah (cc) şöyle buyuruyor, (Elmalılı Hamdi YAZIR meali) “Üzerine Allah’ın ismi anılmadan kesilen hayvanlardan yemeyin, çünkü onu yemek, yoldan çıkmaktır, şeytanlar dostlarına, sizinle mücadele etmeleri için telkinde bulunurlar, eğer onlara uyarsanız, muhakkak ki Allah’a ortak koşanlardan olursunuz” Diyor.

Kuran’ı kerimde Allah defalarca bu konuyu biz kullarına Peygamberi aracılığı ile çeşitli şekillerde vahiy ederken, Bosna Hersek’ten tonlarca hazır kuşbaşı et ve kıyma geliyor ülkemize, hani acaba diyorum o hayvanları şoklarlarken üzerlerine kimin ismini anarak şokluyorlar.

Malumunuz Bosna’da ve Avrupa’da hayvanları kesmezler kanı etinde kalsın diye şokla öldürürler.

Bu hayvanlar MINDAR ya da MURDAR olabilir mi? kavurması olur mu olmaz mı? ne dersiniz.

Esen kalınız….

FİKRET ÇAĞIN - BANDIRMA 19-04-2019