Değişim Şart. Nerden Başlamalı?

DEĞİŞİM ŞART 
Elli beş yaşındayım. Gördüğüm her seçim sonrası sosyal demokrat partiler için konuşulan “….sular durulmuyor” olmuştur.

Aynı cümleleri şimdi de duyuyoruz. Pek çok kişiye göre suçlu belli: Kemal Kılıçdaroğlu. İstifa et. Git artık. Değişim şart. On bir seçime girdin hepsini kaybettin. Suçlamalar, sözcükler hemen hemen benzer. 
İyi de bütün bunları söyleyenler banyoda o markalı elbiselerini çıkardıktan sonra aynanın karşısına geçip kendi gözlerine bakarak hiç öz eleştiri yapıyor mu? “Üst yapı, alt yapının yansımasıdır" denir. Tersi de söylenir. Yani sosyal bilimlerde mutlak doğru yoktur deyip asıl konumuza dönelim. 

**
Üst yapıda sıkıntı olduğu aşikar. Üst yapıdan önce alt yapıyı Bandırma yerele dönelim ki üst yapının nasıl oluştuğunu görelim.
Hatırlarsanız CHP İlçe Başkanlığı seçimi sırasında CHP’nin seçkinci, müteahhit, emlakçı ve bilcümle siyaset tüccarları Ahmet Akın’ın da içinde olduğu, projesini Serkan Sarı’nın yaptığı bir operasyonla İlçe Başkanı Hüseyin Bahar’ı alaşağı edip yerine Selim Panç’ı ATADILAR. Seçildi falan demesin kimse. CHP ile biraz ilgili olan yaşananları çok iyi bilir. Bu atama öncesinde Hüseyin Bahar ile birlikte hareket etme kararı alan ve mesleği itibariyle zoru seçerek duruşundan ödün vermeyen parti emekçisi mühendis  Ahmet Alp de bir anda oyun dışına itildi.

Bu operasyonu kimler yaptı niye yaptı?
İsim isim saymaya gerek yok. Operasyonu Bandırma Belediyesi'nde istediklerini yaptırmak isteyen, Belediye Başkanına arıza çıkarmayacak bir yönetimin oluşmasını isteyen kentimizin acil sorunlarına hiç dokunmayan  ama yönetmeye gelince ortaya çıkan sevgili eşrafımız Lionslar, Rotaryenlerin egemen olduğu partinin sözde üst akılları yaptı. Önce bir operasyonla Dursun Mirza saf dışı edildi. Sonra da Hüseyin Bahar ve ekibi. Yerine kimler geldi? Parti tüzüğünü bilmeyen, CHP ideolojisini benimsememiş para ve eşraf gücüyle, halktan kopuk bir avuç sözde yönetici geldi. Belediyenin, parti tüzüğü ve politikalarına uymayan uygulamalarına ses çıkarmayan, basın önünde muhalif görünen, meclis salonlarında kol kola imar planları değişikliğine  ses çıkarmayan gereksiz projelere ortak imza atan yönetim.   
Askeri çamlık planlamasında önce iş birliği yapıp sonra saf dışı bırakılmak istenince çevreci kesilen, hukuksuz bir şekilde 40 bin dönümlük bir alana beton yığınına dönüştürme projesinde müteahhitlerle boy boy resim veren, iş birliği yapan Belediye, sözde çevreci dernekler ve ilçe yönetimi. Edincik Merası paylaşımını kapalı kapılar ardında yapan bir yönetim. 4 yıldır bir kez bile Bandırma Halkının karşısına çıkıp uygulamalarını, gelir ve giderlerini açıklamayan ama “şeffaflığı” dilinden düşürmeyen bir yönetim.
Belediye Başkanının son icraatı ne? Belediyeye ait arsayı Ticaret Odası'na paslamak. Hayırlı olsun.
Bütün bunlar unutulup seçim dönemi geldiğinde sözde sosyal demokratlar zafer(!) bekliyor. Allah aşkına sizin diğerlerinden ne farkınız var? Adam kayırmacılığın alası sizde, rant alanları yaratmak ve paylaşmak sizde, takiyyenin dik alası sizde, demokrasiyi bir kenara bırakıp delege ağalığı sizde, seçkincilik seçmeni tepeden bakmak sizde… Eee sonra? Seçimi niye kaybettik?

**
Evet kabul ediyorum, CHP’de değişim şart. Bu değişim bütün bir ulusu kucaklamak, barıştırmak ve birlikte hareket etme arzusunu benimseyememiş, az olsun bizim olsun diyen bütün rotaryenlerin, lionsların, müteahhitlerin, emlakçıların ve siyaset tüccarlarının tasviyesiyle olur. Hadi kongreye gidelim. Gidin ne olacak? Delege ağalarının işaret ettikleri öne çıkacak. Değişim olacak mı? Hayır. 
CHP’de değişimi özgürce belirlenemeyen delegeler değil. Halk yapmalı yani üyeler yapmalı. Onun için değişimin anahtarı CHP delegelerinde değil. Üyelerinde. Ve gerçek parti içi demokrasisinde. Gerçekten CHP’ye gönül vermiş bütün üyeler partiye el koymalı. Mevcut bütün delegeleri, belediye başkanlarını, eski-yeni milletvekillerini ve parti yöneticilerini sopayla kovalamalı. Bu adamların bir daha partinin önünden geçmesine dahi izin vermemeli. 
Bandırma’da yaşanan bana göre "siyasi rezalet"lerden Ahmet Akın’ın haberi yok mu? İlçe örgütünün bu kadar pasif ve dinamizmden yoksun olmasında payı yok mu?  Kongreye gidin. Ne olacak? Ahmet Akın yine güçlü çıkacak. Tolga Tosun’un belediye başkanlığı sürecinde nasıl bir, iki yüzlü politika içinde olduğunu CHP içindeki herkes biliyor. Ama kimse ses çıkaramıyor. Çünkü bir sonraki seçim için makam ve mevki kapma telaşı var. Tolga Tosun Belediye Meclis Üyesi listesini oluştururken kimlerle nasıl bir pazarlık içindeydi? Ahmet Akın bu süreçte hangi misyonu üstlendi?
Sonra vay efendim “halk bu duruma müstahakmış. Halkımız inatla sabırla umutla kızılcık şerbeti misali desteğini esirgemiyor. ” Siz halkın karşısına içten, şeffaf ve farklı olarak çıkmadıkça, kapalı kapılar ardındaki entrikalarınızla halkı üyeleri aptal yerine koyuyorsanız  aslı varken sizi niye seçsin? Halk dalkavukluğuna ve soytarılığına gerek yok. Gerekli olan tek şey kafanızın içindeki bütün "gizli hesapları" söküp atmalı. Bu da “eşyanın tabiatına aykırı”. O zaman sizi sopayla kovalamaktan başka bir değişim yolu yok. 
Değişim şart. 
Değişimi “KRAL ÇIPLAK” diyecek olanlar yapacak. 
Eğer Bandırma CHP tabanı kendi içinde bu değişimi yapamazsa yaptıramazsa şimdiden Belediye AKP’ye hayırlı olsun.

14-06-2023/ BANDIRMA /HÜSEYİN ATICI