Can Düşmanınızla Komşu Olmak İster misiniz?

CAN DÜŞMANINIZLA KOMŞU OLMAK İSTER MİSİNİZ?

İş yaşamınızla ilgili girişimleriniz nedeniyle bir rakibinizle aranız çok  kötü. Yolda belde karşılaştıkça suratlarınız asılıyor;  kaşlarınız çatılıyor; dişleriniz gıcırdıyor; yumruklarınız  sıkılıyor.  Saçlarınız  diken diken. Cıngar çıktı çıkacak. Derken akıllar duygulardan ağır basıyor ve öfkelerinizi bastırarak birbirinizden uzaklaşıyorsunuz.

Bu sırada strese giren yalnız siz değilsiniz.

Bu karşılaşmanıza seyirci olan herkes de iyice geriliyor. Neden? Çünkü siz kavgaya tutuşursanız atacağınız tekme, tokat, taş, kurşun, sallayacağınız bıçak onlara da deyecek;  doğacak zarar onlara da bulaşacak. v.s.

Günler böyle gerginliklerle geçerken bir gün can düşmanınızın kapı komşunuzun eviyle  ilgilendiğini, kapı komşunuzun da ona sıcak bir ilgi gösterdiğini, evini satmayı düşünmemekle birlikte bir kısmını kiraya verebilceğini  duyuyorsunuz.

Aldı mı sizi bir endişe? Uzun uzun, kara kara düşünüyorsunuz günlerce. Ölçüyorsunuz, biçiyorsunuz ve can düşmanınızın bu evle ilgili planı gerçekleşirse çok zarar göreceğiniz gerçeğiyle karşılaşıyorsunuz. Komşunuzla görüşüp evinin bir kısmını can düşmanınıza vermesinden büyük zarar göreceğinizi, onun  mülkiyet hakkına saygı duymakla birlikte bu hakkı size zarar verecek biçimde kullanmasına göz yumamayacağınızı söylüyorsunuz.  Komşunuz, “Göreceğiniz zarar beni ilgilendirmez. Ben evimin bir kısmını ona tahsis edeceğim!” diyor. Aldınız mı başınıza belayı…

Ne olacak şimdi?

Mülkün malikin iradesince kulllanılabilmesi  evrensel bir hukuk kuralıdır.  Bu kurala göre Zelenski Ukrayna’yı Nato’ya bağlayabilir.

Hiç  bir hakkın başkalarına zarar verecek biçimde kulanılamaması da evrensel bir hukuk  kuralıdır. Bu kurala göre Putin de Rusya’nın Nato tarafından, daha doğrusu Amerika Birleşik Devletleri tarafından kuşatılmasını önlemek için elinden gelen her  önlemi alabilir.

E .., peki şimdi ne olacak?

İşin özeti, Ukrayna, kendisini Rusya’nın tahakkümünden korumak için NATO’ya girmek istiyor. Rusya da kendisini Nato kuşatmasından korumak için buna karşı çıkıyor. Bu çatışma sonuç olarak iki yandan da binlerce insanın ölümüne neden oluyor.

Kimi müzmin antikomünistler  ya da bizim beyni yıkana yıkana kafatasları tümden boşalmış faşolarımız Rusyayı hala komünist  sandıkları için Zelenski taraftarlığı oynuyorlar.

AV.REMZİ KISA / BANDIRMA/03-04-2022