Küfürsüz Bayramlar ,Küfürsüz Yaşam..

KÜFÜRSÜZ BAYRAMLAR, KÜFÜRSÜZ YAŞAM…

Koskoca  adamlar ana babalarının, eşlerinin, çocuklarının, torunlarının önünde “Hay anasını  s.ktiğimin falancası… ” diye başlıyor söze! Sonra her cümlenin başında, ortasında, sonunda tekrarlayıp sürdürüyor muhabbetini (!).  Ne kadar çirkin, ne kadar korkunç! Ne kadar ayıp, Ne kadar utanç  verici!

Ama kimsenin yüzü kızarmıyor. Utanmanın u’su bile yok ortamda…  Sonraki konuşmacı da aynı minval üzere söverek katılıyor muhabbete ve bu böylece sürüp gidiyor. Evde sofra başında, meydanda, kahvehanede, düğünde, bayramda, okulda, otobüste, trende, tramvayda da böyle.

Söverek konuşanlar uyarıldıklarında  genellikle bozulmuyorlar. “Kalbimizde kötülük yok be abi; alışmışız bir kere; hem söverek konuşan sadece ben miyim, herkes sövüyor; baksana devletin büyüklerine! Onlar bile çürük, sürtük, ahlaksız, namussuz, gibi çirkin sözleri hem de hedef gözeterek  söylüyorlar. muhaliflerine.” deyip kapatıyorlar konuyu.

Zaman zaman toplumu böylesi konularda uyarması beklenebilecek kişilerle tartışıyorum bu sorunu. Örneğin öğretmenlerle, imamlarla, kanaat önderleriye, ağzı laf edenlerle.  “Çok haklısınız.” deyip bırakıyorlar. İnsanların bu olumsuz yanlarının düzeltilmesinden sorumlu saymıyorlar kendilerini.

Düşünüyorum da insanların olumlu yanlarını   yüzlerine övgüyle söylemeyi beceriyoruz ama olumsuz yanlarını tartışmaktan kaçınıyoruz gibi. Oysa kusurlarımız olduğunda dostlarımızca uyarılmazsak yanlışlarımızı nasıl düzelteceğiz? Çünkü hiç kimse davranışlarını yanlışlık, çirkinlik, haksızlık, olumsuzluk yaratmak amacıyla sergilemez.  Biz de herkes gibi haklılık,  doğruluk, uygunluk inancıyla davranırız.  Ancak dostlarımızca uyarıldığımızda  ayıbımızın, yanlışlarımızın farkına varırız.

Bu gün bayram. Ne güzel. Yaşamımızın bir günü. Bayramlar sürüp gitmiyor, bitiyor; ama yaşam sürüyor. Gönül ister ki hiç değilse bayram günlerinde sövmelere, kabalıklara, çirkinliklere tanık olmayalım.  Herkes temiz, güleç, kibar, saygılı, hoşgörülü… olsun.

Bunu yapabiliriz. İstersek pekala yapabiliriz.

Düşünün bir kere: büyük bir kararlılıkla yeni bir yaşam biçimine başlamışız bayram gününde. Artık soframızda, büyüklerimizin, eşimizin ve küçüklerimizin karşısında sövmekten, çirkin sözlerden ve düşmanca  söylemlerden kesinlikle kaçınma kararı vermişiz. Bu kararımızı sokakta, çarşıda, pazarda, dostlarımızın, tanıdığımız tanımadığımız insanların yanında, karşısında da hep uygulayacağız. Söz; sözümüzü tutamazsak kendimize saygımız kalmayacak.

Söz mü?

“Söz!” diyorsanız ne mutlu size. Önünüzde kendinize ve çevrenizdeki tüm insanlara saygılı bir yaşam var. Artık size kimse biraz iğrenerek bakmayacak.

Biraz abarttım mı?  Çok zor bir şey mi önerdim size? Yapamayacağınız bir şey mi  istedim?  Bence pekala yapabilirsiniz. Başarabilirsiniz. Yeter ki söverek, kötü sözler söyleyerek konuşmanın size hiç mi hiç yakışmadığını kabul edin. Bırakın bunu kendisine yakıştıranlar sövmeyi sürdürsün. Siz onlardan uzak durun. Başarırsanız size her gün bayram.

Bayramınız kutlu olsun…

  21.04.2023 BANDIRMA