Cemal Vural Atabey'e Mektup

Bandırma Spor ve Kültür Vakfı'nda neler oluyor?
“Cemal Vural Atabey’e mektup”

Muharrem Şen 

Bandırma Şehir Gazetesi yazarı Cemal Vural Atabey’in “55 dönümlük Vakıf arazisi elden gider mi? yazısını okudum,

Vakfın kuruluşunda çalışan bir Bandırmaspor yöneticisi ve belediye meclis üyesi olarak “1995” yılında 5 o günkü kurdan cumhuriyet altını parayı Vakıfbank’ta açılan vakıf hesabına yatırdım.
Vakıf neden kuruldu?
Bandırmaspor şampiyonluğa koşuyordu o günkü başkanımız rahmetli İhsan Kuruoğlu Belediye başkanlığından kulübe 1 milyon para talep etmişti, Mecliste yapılan oylamada paranın verilmesine onay çıkmadı, Çünkü ! Yerel yönetimler kanunu'na göre belediyeler profesyonel kulüplere ekonomik yardım yapması yasaktı.

Para olmayınca 2 inci lige çıkamadık..
Onun için çözüm arayan o zamanki belediye başkanı yüksek inşaat mühendisi Durgut Ergin bizlere acilen vakıf kurmamız gerekiyor dedi ve hemen işe soyunduk, Başta sayın kaymakamımız ve Belediye başkanımız ve resmî kurumlar, iş adamları, fabrika sahipleri, bazı belediye meclis üyelerimiz, CHP li Meclis üyelerinden Mali müşavir İhsan Şen arkadaşımız bu işe gönül verdi, Sağ olsun hala ücretsiz ve beklentisiz yardımcı olan değerli bir insan Bandırma aşığı...
+++++
Çocuklarımızın ve gençliğin spor  yapmalarına teşvik etmek, kötü alışkanlıklardan kurtarmak ve kültürlü bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, ülkemize sağlıklı gençler yetiştirmek birinci önceliğimizdi.
Bütün yurtta tanınan Bandırmaspor’un geleceğini garanti altına almakta...
Gazeteci yazar Sayın Cemal Atabey kardeşimizin bahsettiği 55 dönümlük Vakıf yerinin satılması,takas edilmesi,oradan yerel yönetimin beklentisi olması konusunu 30 yıldır hiç bir belediye başkanı bırakın talebi düşüncesi olduğunu düşünmüyorum.

Türgev, Lösev, Tügva İBB sinin denetimi altında değilse, Bandırma Spor  ve Kültür Vakfı'da vakıf üyeleri ve bu kentin çocuklarının geleceğidir.
Vakıflar,Vakıflar kanununa göre,Dernekler ise Dernekler kanununa tabidir.
Birde teamül gereği vakıf başkanının Belediye Başkanı olması diye bir vakıf tüzüğünde madde yoktur. Daha önceleri,rahmetli İş adamı sayın Burhan Timur Odaman ve iş insanı sayın Adnan Erdan Vakıf Başkanlığı görevini yapmıştır. Sayın kaymakamımız da bu görevi yapabilir..
İki dönem vakıf başkanlığı yapan Tolga Tosun  vakıf gelirlerinin arttırılması ve vakfa  gayrimenkul kazandırılması için çalışmıştır, Ben ikinci dönem Bandırma halkının oyları ile seçilen deneyimli Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın vakfın gayrimenkullerinin arttırılması için çaba göstereceğini düşünüyorum.
Vakfın,gayrimenkullerinden futbolcuların kaldığı lojman Marmara Spor Kulübü'nün, Ölüm Pasajı dediğimiz şimdi ki HYS binasının yerinin Bandırma Gençlik Kulübü'nün tapulu yerleri idi. Bu iki amatör kulübünün birleşmesinden Bandırmaspor kulübü doğdu.1965.
Bu yerler haciz ve icraya uğramasın diye “ödünç, emanet ” Bandırma Belediyesine devredilmiştir.
Sayın Cemal Atabey sizi aydınlatabildiysem ne mutlu bana!..
Sayın Kaymakamınız ve Belediye Başkanı ve iş adamları ve halkımız ve Bandırmalılar, çocuklarının geleceği olan Bandırma Spor  Ve Kültür Vakfı'na sahip çıkıp vakıfa gayrimenkul vakfedilmesi  için çalışacaklardır.
Sultan || Bayezit Vakıf duasında şunları söylemiştir.”Her kim vakfın malına,ve baki kalmasına  çaba gösterirse,dünyada iyilerden sayılıp,ahirette güzel ecir ve bolca sevaba layık olur”demiş.
9/Temmuz/2024
Muharrem Şen/ Bandırma Gerçek Gazetesi.