Yıl Başı ve Noel!

YIL BAŞI ve NOEL! .....Fikret ÇAĞIN.

Değerli okurlar, bilindiği gibi, Ülkemizde kutlanan Yılbaşının Noel’le bir ilgisi yoktur, Yılbaşını tüm Dünya Ülkeleri Uluslararası takvim birliğinden dolayı aynı anda kutlarlar ve Ülkemiz de bu kutlamaya dahildir.

Noel ise Hz. İsa’nın doğumuna ait net bir tarih olmasa da 25 Aralık Hristiyan Aleminin Hz. İsa’nın doğumunu kutladıkları bir inanç Bayramıdır.

Karlarla kaplı sokaklarda Ren geyiklerinin çektiği, Güya içi hediye paketleriyle dolu kızakla büyük kentlerde modern evlerin kimisine bacadan inerek, kimine de kapıdan uğrayıp, dışı takma sakalıyla melek görünümlü, içi şeytanın temsilcisi Siyonist’in teki şerefsizler, sözüm ona hediyeler dağıtırlar, ama nedense Kutuplarda ekmeğe hasret, ya da Afrika’da açlıktan ölen insanlara hiç uğramaz bu algı simsarı reziller.

Ancak biz Türklerde Noelle alakası olmayan sadece içinde bulunduğumuz yılın sona ermesi ve yeni bir yılın başlaması nedeniyle Aralık ayını Ocak ayına bağlayan gecede, genelde P.T.T. Pijama, Terlik, Televizyon uygulaması, ya da Hısım akraba ailece toplanıp çaylar pastalar eşliğinde tombala oynamak, çerez çitlemek şeklinde eğlenerek ve de yeni yıl için birbirimize, yakın dostlarımıza iyi dilek ve temennilerde bulunmak, küçük de olsa hediyeleşmek gibi güzelliklerle Yılbaşı kutlamaları yaparız.

Doğadan ağaç keserek, ya da kesilmiş ağaçları satın alarak evimizin bir köşesine koyup ışıklandırarak ve çeşitli süsler ve aksesuarlarla bezeyip, yüzümüze maskeler, başımıza rengarenk sivri külahlar geçirip bu gecenin anısına şampanyalar patlatırsak, o zaman O NOEL soytarılarını başarılarından dolayı sevindirmiş oluruz.

Bu gibi lüzumsuz şatafatlara kaçmadan önce, geçirmiş olduğumuz son yılın 2018 in muhasebesini yapmamız gerek, 2018 ne getirdi, ne götürdü.

Bu son yılın getirdiği olumlu, olumsuz gelişmelere girersek sayfalar almaz, ama biz çok küçük bir analiz yapalım, Dünyada ve Ülkemizde savaşlar son buldu mu? HAYIR.

Dünyada ve Ülkemizde ağır bir Ekonomik kriz yaşanmakta çözüm! henüz yok, Ülkemiz yine seçim atmosferine girdi, Siyasi ve Ticari kirlilik Çevre kirliliğiyle yarış eder hale geldi, iç huzur yine bozulmaya yüz tuttu, insanların yüzleri gülmez oldu.

Bu yıl Şiddet gören ve öldürülen Kadın sayısı geçmiş yıllara göre rekor düzeyde, Çocuk istismarları da öyle.

Kredi kartı borçlarıyla bunalan insanların birçoğu umudunu Milli piyango biletlerine bağlamış durumda. (ya çıkarsa)

Ve işte böylece Ömrümüzden bir yıl daha ardına bakmadan geçip gidiyor.

O halde yaşamınızdaki bütün olumsuzlukları zorluk ve imkansızlıkları 2018 in dağarcığına yükleyip 2019 a ter temiz bir sayfa açarak geleceğe umutla bakmanızı, Tüm arzularınızın yerine gelmesini ve Barış içinde sağlıklı yaşamanızı diliyor, yeni yılınızı kutluyorum. Esen kalınız…

Not: Çok sevinmeyin, Ömrünüzden bir yıl daha eksildi…

Fikret Çağın - Bandırma 24-12-2018