Yerel Seçimler ve Bandırma Üzerine Bir Not

YEREL SEÇİMLER ve BANDIRMA ÜZERİNE BİR NOT.

Yaşadığımız Ülkenin Kaymağını kimler yiyor? sorusu sorulduğunda verilen yanıtların ortak noktası,

Zenginler yada Tuzu Kurular cevabı olmakta. "Şans denilen oyunlardan gelen bir ekonomik genişleme" dışında, Zenginlik nedir diye sorgulayıp, altını eşelediğinizde karşılaşacağınız tablo, 

en genel hatlarıyla "Emek Sömürüsü" yani ortaya çıkan Artı Değer'e Sermaye sahipleri tarafından el konulması gerçeğiyle yüzleşmemizi, gerektiren bir gerçeklik olarak karşımıza çıkar.

Kuşkusuz bu gerçeklik üzerine farklılıklar içeren görüşler ifade edilebilir.

Ancak yazının konusu bu değil.

Konumuz MART/2024 YEREL SEÇİMLERİ ve tarihteki isimleri Kizikos, Panderma, Panarmos, olarak bilinen ve günümüzde Bandırma olarak tanımlanan yaşadığımız Kent BANDIRMA.

Coğrafi olarak yer aldığı ve Tarih boyu Zenginlerin yani Sermaye sahiplerinin İştahını kabartan bir bölge.

Geçmişten bu güne bakıldığında,

Sosyo-Ekonomik anlamda değişen ve gelişen bu bölgede, ortaya çıkan zenginliklerin nasıl ve hangi yol-yöntemler uygulanarak, Sermaye sahiplerinin lehine geliştirildığini görebilmek, Kentte yaşayan bizler açısından zor olmasa gerek.

Kentte yaşayan Yurttaşlar olarak, 

Beş (5) yılda bir önümüze konan Yerel Seçim Sandığı ve Siyasi Partiler tarafından düzenlenen İsim Listeleri'ne OY VERMEMİZ istenecek. 

Daha sonra ise, bu Siyasi Partiler biz Yurttaşlara diyecekler ki,

Halkın İradesi Tecelli Etti !

İşte tam da bu noktada, biz Yurttaşların sorması gereken 

bir Soru Yok mu ?

Yurttaşların önüne "altı boş kimi Program" ve listeleri koyacaksınız, haydi bunlardan birini seçin diyeceksiniz, sonra da Halkın İradesi! Demokrasi! falan diyeceksiniz! Koltuklara oturduktan sonra da Kentin yani Halkın ortak malı olan taşınmazları, satıp savmak için ayak oyunlarına girişeceksiniz!

Bütün bunları kimin yararına yapacaksınız ?

Yazının giriş bölümünde Zenginlerin yanı sıra Tuzu Kurulardan bahsetmiştik.

Aslında meselenin can alıcı noktalarından birisi de budur. 

Siyasal Temsilcileri eliyle Sermaye sahiplerine kan taşıyan, meşruiyet kazandırmaya çalışan işte bu Tuzu Kurulardır. 

Bunlar Çalmadan Oynayan, Ekonomik, Sosyal, Siyasal Rant peşinde koşturup Isimlerinin önüne kimi tanım ve ünvanları yerleştiren, bütün bunları yaparken de, Halkımızın Ortak Değerlerini hoyratça kullanmaktan çekinmeyen ve Kentin Hafızasında müstesna! yerlerini alarak, 

asli görevlerini yerine getiren, 

zat-ı muhteremlerdir.

Evet 2024/Mart ayında bir Yerel Seçimlere doğru gidiyoruz.

Yaşadığımız Kent Bandırma'da, Yurttaşlar olarak demokratik ve insani  beklentilerimizin yerel yaşamdaki karşılıklarını üretmeyi Halkla birlikte hedefleyen, bunu bir program haline getirip Halkın onayıyla uygulayan ve kendi iç işleyişi ile birlikte Halka karşı Şeffaf, Açık, Demokratik bir işleyişi önceleyen bir Yönetim Anlayışı, bakış açımız ve olmazsa-olmazımız olabilmelidir..

17-08-2023/İZZET KUVANLIKLI/BANDIRMA