Üçüncü Okul

ÜÇÜNCÜ OKUL

EVYAPAN İLKOKULU DA TARİHE KARIŞTI!

Eskiler bilir, 1950—55 Yılları arasında, Bandırma sevdalısı, Bandırma halkının da çok sevdiği bir Belediye Başkanımız vardı.

Değerli İnsan Rahmetli Mustafa EVYAPAN, Demokrat Partinin henüz şımarmadığı, parladığı yıllarda Bandırma’mıza o günkü koşullarda çok büyük hizmetlerin gelmesini sağlamıştı.

Bandırmanın nüfusu henüz yirmi beş otuz bin civarındayken, eski adıyla “Köprübaşı” “Şimdiki adıyla, yeni ATATÜRK Heykeli’nin karşısındaki ara sıra yöresel ürünler pazarı ya da Lunapark kurulan boş arsanın üzerinde Devasa bir Tekel Yaprak tütün işleme binasını. (REJİ)(Bu bina ki yüzlerce insanı istihdam eden ve Bandırma ekonomisini canlı tutan bir kuruluştu)

Ordu Caddesindeki büyük Tekel binasını. (şimdi bunlar da yıkıldı)

Bandırmanın ortasında toprak zemin üzerine tahta barakalardan oluşan sebze Meyve satılan HAL çarşısının olduğu yere o günlerde herkesin büyük bir merakla gezip görmek istediği KAPALI ÇARŞIYI ve üzerine de eski Belediye binasını.

Bandırma’nın dışa açılma, yayılma projesi sayılabilecek 600 Evler gibi devasa bir semtin oluşumunu sağlamasının yanında ve en önemlisi, Arsasını bağışlayarak kendi Maddi Olanaklarıyla Yaptırdığı EVYAPAN ilk Okulu (üçüncü Okul) gibi bir değeri Bandırmaya ve Milli eğitime kazandırması gibi unutulmayacak eserler bırakmıştı. (Mekanı cennet olsun)

Bandırma Çocuk sarayının yıkılması uygulamasında EVYAPAN Okulunun da yıkıldığını görünce hüzünlendim, bir tuhaf oldum, üzüldüm, çünkü benim çocuklarım, Oğlum ve Kızım da ilk Öğrenimlerini o Okulda tamamladılar.

Kızımı birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar okutan çok sevdiği ve gerçekten çok saygı değer bir Öğretmen olan Nuriye YAPICI hanım efendi, (diğer Öğretmenlerimizi de aynı değerde görüyorum) kendisi halen sağdır, Uzun ömürler diliyorum, Okulun yıkıldığını duyduklarında Hoca hanım da, çocuklarım da Çok üzüleceklerdir.

(kim üzülmez ki bir tarihi değer daha yok oluyor)

*Çok katlı olmayan bu Okul Depreme dayanıklı hale getirilemez miydi?, yada yıkılan bu Okulun yerine daha modern ve aynı isimde bir Okul yapılamaz mı? bilinmez ama bilinen bir şey varsa Bandırma’da çok güzel izler bırakan kişiler ve tarihi sayılabilecek Eserler birer birer yok oluyor.

* Bandırmanın orta yerinde adeta bir UTANÇ abidesi gibi duran PERTEVNİYAL hastanesinin perişan hali ise yürekler acısıdır, ara sıra siyaset malzemesi yapılır hepsi o kadar.

Tinerci barınağı olmuş ama yıllardır ciddi manada gören ilgilenen yoktur, (Kentin orta yerinde, bir ACİL SERVİS yapılamaz mıydı)?.

İşin garip tarafı, yıkıp döküyoruz ama Modernleşemiyoruz da. Esen kalınız…

02.03.2020Fikret ÇAĞIN.