Sen Neymişsin Be Virüs

SEN NEYMİŞSİN BE VİRÜS

 

Değerli okurlar, bilindiği gibi Çin de doğup dünyaya yayılan "KORONAVİRÜS MİKROBU" (!) başka ülkeleri bilemem ama bizim ülke insanımızın gözünü açtı, çoğumuzun “muhayyilesi” hayal gücü bir hayli genişledi.

Bazılarımız adeta mucizevi buluşlar yapan mucitlere taş çıkartan buluşlar icat ederken, bazılarımız da virüsten dolayı uygulanan EVDE KAL tedbirlerinin nasıl "Rant’a çevrilebileceği konusunda uzmanca uygulamalar sergiledi.

Bu dahiyane buluşları kısaca örnekleyecek olursak virüsün duyulmasıyla birlikte başta kolonya, saf alkol, çeşitli dezenfektanlar ve maske karaborsasını hortlattılar, bu yetmedi, yetişin ağalar kıtlık geliyor hesabı bilumum gıda fiyatlarını zıplattılar.

Halk pazarlarında sebze ve meyveleri seçmek yok denildi, pazarcı ve market esnafı da iyi ürünlerin yanında, elde kalmış ne kadar bozuk çürük ürün varsa ikişer üçer kapalı poşetlere yerleştirip müşterilerine. kakaladı.. .

Malumunuz, Devlet maske olayına el attı ama pek de başarılı olamadı, bu arada bir çok yerde maske üretilmeye başlandı ve sabit bir fiyatla satışına izin verildi, buraya kadarı eh, iyi idi...

Ancak dedik ya; halkın hayal gücü tavan yaptı. Hayatımızın vazgeçilmezi oluveren virüsten koruyucu maskeleri çeşitli desen ve şekillerde üretmek yerine, çok satılır düşüncesiyle olsa gerek, kırmızı bez üzerine, bir yanında K. ATATÜRK imzası diğer yanında AYYILDIZ’lı bayrağımız bulunan bir MASKE modeli üretmeye başlayan, sözde ATATÜRKÇÜ geçinen(!) mucitler türedi.

Sağlık kurulları kullanılan maskeleri üç veya dört saat sonra atın ve aynı maskeyi bir daha kullanmayın derken, bu AYYILDIZLI ve ATATÜRK İMZALI maskeler ne olacaktı, nerelere atılacaktı, hiç düşünülemedi mi? Ya çöp tenekesine, atık kutusuna, ya da denize veya sokağa, ayak altına..

Ayrıca bunları üretip farklı fiyatla satıp para kazanmayı hedefleyen komşu bir ilçedeki dostları da biliyoruz, yapmayın lütfen vazgeçin, bu gibi değerlerimiz ülkemizin kutsalıdır. Para karşılığında ayaklar altında olacak şekilde kullanılamaz.Amacınız ülkeye ve ATATÜRK’E karşı ihanet değilse ki iyi niyetle yapıldığına inanıyorum.. Vazgeçin yapmayın lütfen.B u akıl karı bir iş değil, akla ziyan bir davranış biçimidir.

Siyasi ahlak ile ticari ahlak zaten can ciğer kuzu sarması olmuş, her iki kesim de halkı şamar oğlanına çevirmişler!!! .. Haydi daha fazlasını demeyelim.

Hijyen, sosyal mesafe, "Maske, Maske, Maske," ama burnunuzun altında değil üstünde olmak koşuluyla ve bayraksızından… sağlıkla kalınız….

Fikret ÇAĞIN/BANDIRMA/08-06-2020