Şehremini Nasıl Olmalı?

ŞEHREMİNİ NASIL OLMALI?

Fikret ÇAĞIN.

Yerel seçimler yaklaşırken İlçemiz Belediye başkanlığına talip aday adayları belirmeye başladı..

Bandırmada Aday adayı çok ama bunların içinden en fazla üç aday çıkma olasılığı var.

Partilerince aday gösterilenler önümüzdeki günlerde Kırkpınar pehlivanları gibi meydanlara çıkıp seçmenlere peşrev çekecekler. Seçime kadar kapı kapı dolaşıp hatırımızı soracaklar ellerimiz sıkılacak, tokalaşacağız yani, bizlerden süslü söylemlerle oy isteyecekler.

Seçimden sonrası mı orasını karıştırmayın ben bilemem..Zafer sarhoşluğu ne kadar sürer... Ayılınca dev aynasına bakıp "küçük dağları ben yarattım, büyükler büyük babamdan kaldı" mı derler göreceğiz. Aslında gönüllerden geçen Belediye başkanının hizmet ve şehircilik anlayışı nasıl olmalı nelere dikkat etmeli diye düşünüldüğünde herkesin müşterek arzusu  Başkan, seçim öncesinde ki vaatlerini unutmamalı,öncelikle  sözlerinin arkasında durmalı.

Halktan daha fazla nasıl vergi alırım değil halkımın yaşamını nasıl kolaylaştırırım demeli.

Mumu yatsıya kadar yananlardan değil, İlkeli ve Özü Sözü doğru yöneten olmalı.

Yaya kaldırımlarını işgal ettiren değil, yayaların rahatça kullanımına açan olmalı, kenti çirkin görüntülerden arındıran, Modern Şehir görüntüsüne kavuşturan olmalı.

Kent içinde halkın vergileriyle yapılmış ne varsa, Eski yönetimden deyip dışlamayan, Koruyup kollayan olmalı.

Doğru eleştirileri hazmedemeyen, kızarak seçmenine sırtını dönen değil, zaman zaman halkla bir araya gelip onların görüşlerini alan, önerilerine kulak veren olmalı.

 

Örneğin, Halkın temel gıda maddesi olan ekmeklerin fiyatlarının artmasına rağmen ne kadar küçüldüğünü görmeli ve HALK EKMEK İmalatını faaliyete geçirmeli,

Suyumuzu Ülkenin en pahalı suyu olmaktan çıkarıp makul seviyelere getirebilmeli.

Olamayacak bir çok projelerle halkı proje manyağı yapmadan, adeta içinden çıkılamaz bir labirent haline gelen şehir içi trafiğini mutlaka rahatlatıcı gerçek projelerle çözüme kavuşturulmalı. Ana cadde düzenlemeleri yapılırken, yayaların karşıdan karşıya geçmelerinin önünü tıkayan değil, bilakis halkın cadde geçişlerini kolaylaştırıcı ışıklı geçitlerle yayaların haklarına saygılı olmalı.

Eleştiriden başarı kazanan olmalı. Kibirden burnu havalarda değil, Gururdan, Ben’likten soyutlanıp tevazu ile hükmeden olmalı. Topluma hitap ederken halkın bir bölümünü kastedip ayrımcılık yapmamalı, İnsanları ötekileştirmemeli, herkese eşit ve saygılı davranmalı.

Kısacası ŞEHREMİN’e yakışır biçimde ADİL ve ADALETLİ olmalı.

İşte seçmenler öyle bir babayiğit arıyor var mısınız hodri meydan.

Beni bağışlayın değerli okurlar ama İÇİMDEN ÖYLESİNE TATLI BİR HAZ GEÇTİ, DONSUZUN GÖNLÜNDEN TOP TOP BEZ GEÇTİ.

Esen kalınız…..

FİKRET ÇAĞIN- BANDIRMA -01-07-2019