Kentimizden Bir Sanat Işığı Daha Geçti

KENTİMİZDEN BİR SANAT IŞIĞI DAHA GEÇTİ!

Değerli okurlar, 7- 14 Aralık 2018 günlerinde Bandırma Kültür ve Sanat Merkezi denilen yerde, Edremit ilçesine bağlı Zeytinli Mahallesinde (Köyünde) yaşamayı tercih etmiş olan büyük üstat, sayın Ülkü ACAR, 16 Yıl uyum içinde birlikte çalıştıkları ve yakın zamanda vefat eden Ressam arkadaşlarından “Sabriye KEFELİ’ye ithafen *BAHAR GELMİŞ MEMLEKETİMİN DAĞLARINA* isimli bir karma resim sergisi açtı.

Ancak ben Üstadın kendisiyle tanışıp uzunca bir sohbet yapma olanağını, serginin son günlerinde, Bandırma Kent Konseyi Kadın Danışma Merkezi Başkanı, Ressam Sayın Ömür YÜCE’nin Resim atölyesinde buldum.

Bu dev sanatçının anlattıkları çok ilginçti, kentimizdeki güzel sergisinin çok çok ötesinde ve toplumun Kültür ve Sanata bakış açısını olumlu yönde geliştirici faaliyetler içinde bulunması, yıllar öncesinden kalma her biri antika değerinde eşya ve objelerle ve de kendi ürettiği eserlerle donattığı Zeytinlideki evinin bir bölümünü MÜZE yapmış olması,”( Üstat buna Sanat Galerisi)” diyor.

Ayrıca evinin yanındaki bir dekarlık arazisini de çeşitli objelerle donatıp görülmeye değer muazzam bir Sanat Bahçesi meydana getirmiş, bu yetmemiş Sanat evine ve Sanat bahçesine uzanan yoldaki duvarları da boyayıp resimleyerek adeta bir açık hava Sanat galerisi şekline getirmiş.

Zeytinli köylüleriyle bütünleşmiş, kaynaşmış, tamı tamına o köyün bir bireyi gibi bir yaşam tarzı sürdüren Üstat Ülkü ACAR, Tüm yaşamsal ihtiyaçlarımı köyden karşılıyorum, ancak köyde bulunmayan bazı maddeleri de başka yerlerden İlden, İlçeden karşılıyorum, Elbisemi bile köydeki terziye diktiriyorum, diye sürdürüyor sözlerini.

Ben, kendisine Sanatın günümüzdeki yeri ve verilen değerin yeterli olup olmadığı hakkındaki görüş ve düşüncelerini sorduğumda, Sanatı gibi ince ve hassas bir yaklaşımla, Çok eskilere gitmeye gerek yok, Cumhuriyetten sonra Eğitim sistemimizde, Genel kültürle Sanat Kültürü beraber veriliyor ve böylece güzel sanatların hemen her dalında bir alt kültürümüz oluşuyordu.

Ancak günümüzde Sanat kültürüne gereken önemin verildiğini söylemek pek mümkün değil kanaatindeyim, ben Sanatı toplum Kültürü için yapıyorum, toplum için Sanattan yanayım, bugünlerde atölyelerimde (bu arada biri Zeytinli’de diğeri Burhaniye’de) iki atölyesi var ve 27 arkadaşla çalışmalarımızı sürdürüyoruz ki bunların 24 ü kadın kız, 3 ü erkek, dediğinde Neden kadınlar daha çok? Soruma.

Kadınlar daha azimli, daha dikkatli, daha sabırlı ve daha geniş hayal gücüne sahip varlıklardır, Ancak erkek Hegemonyası Kadını hep geri plana itmiştir, o yüzden çok fazla ünlü Kadın ismi sayamazsınız ama inanın sayıları hiç de az değildir diyerek sohbetimizi sonlandırdık.

Ve böylece Bandırma’mızdan bir Sanat Aşığı ve Işığı daha geçmiş oldu, BANDIRMA adına Teşekkürler sayın Ülkü ACAR Üstadım… Esen Kalınız…

Fikret ÇAĞIN. 14—12-- 2018