HDP Sol değildir

 

 

HDP SOL  DEĞİLDİR (?)

Seçimlerde baraj sendromunu çok iyi kullanan HDP  amacına ulaştı ve meclise girdi.  Kendini Kürt kökenli hisseden herkes  HDP ' yi destekledi. Kürt olmayıp HDP de sol bir misyon görenler de oy verdi.  Sırf AKP iktidarı kaybetsin diye oy verenler de oldukça fazla. Sosyalist süreç için evet gerekli olan hamle de buydu diyenler çok oldu..
Hayırlı olsun.
Ama HDP artık solun yakasını bıraksın !. Kendi yolunda yürüsün. Sosyalist süreci sınıfsal mücadeleyi etnik kimlik ve inanç özgürlükleri  mücadelesine kanalize ederek Marksist bir dünya için yola çıkanları  rahat bıraksın.  HDP sempatizanları da artık kendi çatısına gitsin. Etnik hedefler ve dertler çerçevesinde Marksist partilerde sendikalarda dernek ve gruplarda yalandan Marksistiz diye  solculuk yapılmasın. Adam gibi çıkıp biz etnik kimlik özgürlük mücadelesi veriyoruz hakkımız  densin. 
Saygı duymayan şerefsizdir.
Ama sosyalist hedefler ırkçılık ideallerine meze yapılmasın. Gericiliğe feodalizme küresel kapitalizme bölge kompradorlarına hizmetin adı sol olmasın lütfen.
*
Seçim sonucu düşüncelerim de daha önce yazdığım gibi halkın çoğunluğu AK Parti dışında olan 3 partiye birleşerek iktidar gücü kullanımını sundu.  Buna nesnel  bir  engel yok. Duygusal var. Ak Parti iktidarına son verilmesi ve fundemantalist gidişata son verilmesi halkın gerçek dünya ile buluşması  için  halkın çoğunluğu değişim  istedi. Seçim sonucu bu.   Bu coğrafyanın zenginliği  kitlece daha iyi paylaşılabilir mesajı verildi. Çok açık bu. Dönemecin ardında bekleyen  kanlı bir savaşı önlemenin yolu birleşerek yürümektir mesajını anlamayarak hala kendi dikey doğrusunda ısrar edenleri dinledikçe kahroluyorum. İktidara muhalif olarak oy isteyenlerin iktidarla koalisyonu olacak belki ama hoş olmayacak.
*
Bu ülke insanları 50 bin kişinin ölümünü bile bağrına basıp kan yerine kızılcık  şerbeti içmiş gibi duruşunu gösterdi ve  soğukkanlı mesajı verdi. Ama bakıyoruz halkın sesi olması gereken medya suskun bekliyor ve  bu kabul görmüyor. Sermayenin medyası barış istemiyor kan istiyor hesaplaşma istiyor. 
Kürtler yüzyıllardır bağımsızlık mücadelesi veriyor. Kendi devletlerini kurmak istiyor.  Haklarıdır isterler. Ermeniler de haklı olarak on bin yıllık kadim halk olarak  istemişti. Olabilirdi de ama olmadı.İstemek başka başarmak başka. Olan bögede yüzyıllardır komşu olarak barış ver dostluk içinde üstelik kilise cami yan yana yaşayabilen  insanlara oldu . Yüzyıllarca sürecek kin üreten dramlar yaşandı her iki tarafta da
Federasyon vesaire sadece basamaktır.  Sosyalist jargon genlerle bütünleşmedikçe sanal sınırlarla devletçikler kurma talebi hiç bitmeyecektir.
Bu mücadelelerine saygı duyarsınız duymazsınız sizin bileceğiniz iş sonuçta adı özgürlük mücadelesi. Güneydoğu halkı bu seçimle Kürt kimliğini benimsemiş olduğunu deklare etti. Solcu olduğunu değil.  Ama zorla,ama dayatmayla, devletin demokratlık zaafıyla,  korkuyla, belki severek,  belki isteyerek tercihini  kullanmak zorunda bu insanlar. Ama sosyalizmden haberleri yok. Çünkü kimse anlatmıyor. Oysa o  dünyada sadece insan yaşamı  kıymetli başka değerler değil.

*
Orta doğu da  yaşanan insanlık dramlarını, sefil  yaşam koşullarını  değiştirmenin tek çaresi sosyalizmdir. Vahşi kapitalizm içinde  vahşi kapitalizme hizmet edecek şubeler kurmak  devletçikler kurmak değildir.  Bu vahşetin   ancak ve ancak sadece sosyalist bir proje ile giderebileceğine dair hiç bir söylem duymuyoruz. HDP den duydunuz mu ? Duymadık çünkü dert o değil. Öyle olsaydı Ertuğrul başkan olurdu .
Ama Halkların Demokratik Partisi Türkiyede ben solcuyum diyerek solu böldü ve  parçalayabildi. Kürt olmayıp HDP ye sol değerler adına oy veren çokça tanıdığım var.  Sınıf mücadelesi yerine etnik ve inanç özgürlükleri taleplerini sol yaftayla yutturmak  sol'a değil efendilere hizmet olduğunu anlatmak kolay değil. 
Ve bu dikey doğruya tapanlar  Türkiye'de  sol radikal grupların tümünün  içinde  yanıt bulabiliyor.
Sosyalist söylemi olmayana bizim köyde  solcu denmez. 
Ben eski Lazistanlıyım vakti zamanında Lazistan sancağında Rize de  doğmuşum. Bizde solcunun anlamı  Marksist bir dünya anlayışıdır.  Lazistan ırkçılığı hedefleri için  sosyalistçilik oynamayız biz. Gerici faşist  amaçlara kurban etmeyiz. Gerici dinci aşiretçi ağalıkçı düzeni  sol diyerek savunamayız.  Solcuyuz derken.  Sol maskelerle  ırkçılığı  etiketlemezler bizim orda. Sosyal Demokratlarda bana göre solcu değil sosyal demokrattır sadece adı üzerinde.  İşçiler lehine patronlarla arabuluculuk . Bernstein'in yüzyıl önce kurguladığı bir acaiplik hala revaçta ve emekçilerin tüm dünya çalışanlarının kafasını karıştırıp sol adına destek bulabildiği  kendi çıkarları için bir diğer ülkenin emekçilerini öldürmek için savaş naralarına katılan bir tuhaflık.
*
Halkın kabul ettiği doğruları  zorla yok edemezsiniz. Halkın kafası elbette kolayca karıştırılabilir. 
 Abdullah Öcalan, 1970’lerin sonunda sosyalist bir Kürdistan için yola çıkmıştı diye biliyorduk zamanında  .Orak çekiçler falan.  Şimdi kafamız karışık yoksa Türkiye devletinin derinlerinin Kuzey Irak politikası gereği Kürtleri yönetmek için uydurulmuş bir misyon mu idi sonradan iş çığırından çıkıp kontrolden mi çıktı . Şimdi baktığımızda Öcalan'ın Marksist  teorisi zamanın ruhuna uygun  ters yüz edilerek  emek-sermaye mücadelesinin yerine  etnik özgürlüklere yönelik mücadeleye geçilmesini nasıl izah edeceğiz.
Bu mücadele de iki tarafın emekçileri artık değeri çalınan kitlelerin ne kazancı olacak ? Kürt kökenli solcu olmak sınıf mücadelesini terketmenin şartı mı oldu ?   Kimsenin kazanmadığı bir proje. Sonunda sosyalist bir kazanç olmadan her iki tarafın kazanımı  emekçi sınıfı açısından ne değeri olacak.? Hiç olmayacak !.Sosyalizm gelmeden o coğrafyada etnisite  davası ile çözüm yoktur.  Kürtler bana göre  diyor ki?  Biz şimdi Türkiyenin sömürgesiyiz değerlerimiz Türkiyeye akıyor sömürülüyoruz işçilerimiz köylülerimiz in hakları çalınıyor.  Emeğimiz Türkiye elitlerine  zenginlik sağlıyor kaynak oluyor. Peki kurulacak devlet  sosyalist olmayacak ise bu devlet   kapitalist sistemde yer alacaksa  kendini kime sömürtecek ?. Emperyalist küresel şirketlere ve sahipleri ABD,Almanya Fransa İngilter vesair küresel efendilere.

Bu emekçiler adına neyi  değiştirecek?Ne kazandık !

*
Türk-Kürt mücadelesine sol  tez yükleyenler   Emperyalizme (ABD’ye) karşı savaşmayı bırakıp Türk ordusu ile savaş teorisine  kutsal anlam yüklüyorsa    bundan  bizim 'naif' dönek ! solcular ne anlıyor ? Türk ordusunun ülke bütünlüğünü koruma refleksi  faşizm mi oluyor ?  Ulusalcılık mı oluyor ? Asıl hedef üreten insanların haklarının acımasızca sömürüldüğü bu coğrafya da " sınıf mücadelesi ne olacak peki" dediğinde   "sen ulusalcısın" diye kestirip atılabiliyorsa?.  Hedef böyle saptırılır işte . Gerçek düşman böyle kapı arkasında ellerini ovarak sırıtır.  Ağalar ve şeyhlerle mücadele yerine Türk devletiyle aynı coğrafyanın zorunlu askerlikle yükümlü insanlarına karşı ABD menşeli  tuzaklar kurarak mayın patlatarak  savaşmakla mı solculuk olacak.! .
*
Komunist Parti yüzde 50 oy kaybetti bu seçimde. Tüzüğünde Marksist Leninist hedefler koyan sınıf mücadelesi temelli bir  partide ırkçı hezeyanlar nasıl da baş kaldırmış ? Türkiye solunun tüm radikal sol gruplarda yer alan kürt kökenli marksistleri bir anda ulusalcı ırkçı özgürlükçüleri   oluverdi nedense.  Orada HDP 'de Marksist Leninist bir parti tüzüğü mü gördüler acaba? Ben  göremedim ama gören varsa anlatsın da bizde görelim.
*
Bu gerici teori ile Türkiye'yi Türk emekçilerini kan ve ateşe atacak  geri dönülmez kayıplara yol açacak sürecin anahtarını açan bu dönek marksistlere sesleniyorum.  Emeğin özgürlüğü çok mu naif geldi size. Irkçılık virüsü koca sakallı adamı yıkamaz bunu bilesiniz. 
Geleneksel ağaların yerini PKK’lı modern savaş ağalarının aldığını bizim solcu eskileri neden görmek istemez?
*
CHP genel seçimde kazandığı 4 puanlık yükselişi parti içinde yer alan Kürt kökenlilerin tercihiyle geri verdi ve yerinde saydı. Aslında baraj olmasa bu oylar CHP de kalabilirdi.  Belki ! Bu kardeşlerimiz  Ak Parti iktidarını düşürmek için doğru bir tercih yapmıştır.  Kendilerine göre  doğrudur.  CHP ideolojisi ile savaşan bir partiyi devrimci sayarlarsa kendi partileri gerici olmaz da ne olur? 
*
Ya Atatürk'ü sevenlere ne demeli. Emperyalistlere  bir şekilde karşı koyup ama savaşla ama entrikalarla  özgürlüğünü kazandırılan bu ülkenin bütünlüğü sol hedefler için  bugün kü dünya gerçekleri içinde elbette gereklidir.  Kürt kalkışmasına sert bir yanıt veren Atatürk'e değil de  Şeyh Sait ve Said Nursi yolunda gidenlere oy verdiklerinin farkında olmayan solcu kardeşlerime tavsiyen asıl düşmanı görmez haline getiren at gözlüklerini çıkarsınlar.
 HDP ilerici  Atatürk gerici mi ? Komunist Parti solcu değil de HDP  mi solcu?
Kısa ve öz,  gerici bir parti  artık bundan sonra solu  kompradorların çıkarı için manipüle etmeyecek .  Sürece baraj olmayacak. Türkiye solunun yolu buna bağlı. Kendi yolunda yolu açık olsun. Ama şu sürüm sürüm süründürülen emekçilerin yakasını bırakacaklar.  Herkes kendi işine bakacak. Emekçi sınıfın özgürlük  mücadelesinin önünü etnik amaçlarla kesenleri tarih affetmez. 

Evet bir kedim bile yok demişti şair. Yok.

bandırmagerçek- 15-06-2015 -bandırma

 

EVET HALKIMIZ  CHP- MHP- HDP KOALİSYONUNU  İSTEDİ... İŞİNİZE GELİRSE...

 

İnanılmaz bir şey bu sandık.

Ne yapsalar faydasız ne dayatsalar da Halk kendi bildiğini okuyor işte ve ilk eline geçen  fırsatta  ne istediğini açıkça söylüyor .

Yine  söyledi!.

Tüm rakiplerine ezici bir sonuçla fark yapan  AKP aynı zamanda  tek başına iktidar kurma gücünü de kaybetti ?! Böyle bir durum. Bu mesaj enteresan oldu.  7 Haziran 

seçiminin ardından koalisyon olasılıkları tüm yurtta olduğu gibi Bandırma da da günlük yaşamda  ve siyasetçilerde 

temel gündem maddesi olarak çok farklı kesimlerden  tepkiler aldım. Ama benim seçim sonuçları kesinleşince aklıma gelen ilk cümle şu oldu. Evet halk CHP,MHP HDP yi kolkola görmek istiyor. Ütopya mı ? Belki amma işte bu halkımız işinize gelirse yapın. Yoksa bu fırsatta kaçsın.
Olamaz böyle bir şey.
Çünkü sonuçlar apaçık ortada  adeta tokat gibi çakıyor.Kütle CHP ,MHP ve HDP Koalisyonunu istiyor. "Zor ama neden olmasın" ı  istiyor. Bu halk sandığımızdan çok daha bilinçli. Doğru olanı gösterdi aslında. Kucaklaşmanın zamanı dedi ama hazırmıyız. Kitle hazır mı ? Paradigmaların ötesinde, yaşanan yaşatılan  acılar bilinçaltına nasıl itilebilir? 
*
Millet ! diyor ki ; Evet bizler bizce  AKP İktidarında çok başarılı işler gördük. Allahı var Ak Parti iktidarında ötekileştirilenler geri döndü. Duvara asılan çorapların sahibi geldi  Cem Karaca'nın deyişiyle. Bu halktı . Ne kadar eğitilmişse o kadar bilen halk. Ama  

  eskinin askeri vesayetinde  sandıkla seçilmişlerin  süründürüldüğü  iktidar beceriksizliği gitmişti, yok sayılan muhafazakar kesim 

yönetim ve idari kadrolara  dahil edilmişti .Türkiye'nin geleceği adına sanayi ve alt yapı hamlesi yapılmışmı yapılmış , Türkiye üzerindeki ölü toprağını 

silkeleyip atmışmı atmış , kabuğunu kırmış dinamizmin, kazanmış ama...

Geldiğimiz noktada yıkılan eski  jakoben saray onların nemalandırdığı sınıf  asalak aristokratik yapı ezilmiş sindirilmiş  ... Halkına tepeden bakan aşağılayan PAYLAŞMAYAN   kitlenin balonu patladı derken... Yeni ama bu kez de hermen pırtlak gibi MUHAFAZAKAR BİR ARİSTOKRASİ  ile karşı karşıya kaldık ki bu eskisinden fena.

Çünkü gömemişin oğlu olmuş tutmuş çükünü koparmış misali.

Arkadan dolanarak gelmiş ve üreten kesimin artık değerine yine el koymuş bir yeni türedi  komprador sınıfla karşı karşıyayız. Bunların dünya ile bağlantıları emekçilerin sırtından çalınan paralarla elde edilen servetleri çatır çatır yemek ve ahretle ilgili ritüelleri . aksatmamak. Sanat kültür le alakaları da yok. Hani dersin bari çalınmış paralara sanata kültüre aksında aklansın.  O da yok. Sistem yeni zenginleri ile birlikte yeni bir asalak zübük sınıf ortaya çıkarmıştır.

 Sıkıntı var.

***

 Sıkıntı var çünkü kendi içinde birbirine neden düşman olsunlar amaç rant paylaşımı değilse?  O zaman bende halk  olarak size görev veriyorum .

Tüm seçime giren ve AKP yi eleştirenler sizler ..bir araya gelin ve ülkeyi siz 

yönetin, ak mı kara mı belli olsun. Görevden kaçmayın madem oyu iktidar için  istediniz. Siz iktidarı istediniz buyrun size 

iktidar yolu  ! Size yetki verdim.
Hırsız mı dediniz ? Buyrun alın iktidarı o zaman görelim hukukunuzu. Kaçan korkaktır samimiyetsizdir.

*
Kimse kendi dikey doğrularını herkese doğru diye dayatmasın. Bu coğrafyanın ortak çıkarları hızla kalkınarak batı uygarlığına yetişmesi gerek. Sömürülmeden yaşamanın tek şartı birlikte yürümek. Bu yazdıklarım romantik bir beklenti değil. Laf olsun diye değil. Olmayacak duaya amin demek de hiç değil..
 Görüştüğüm dinlediğim yüzlerce kişinin  sentezi. MHP ile HDP birlikte hükümet kurabilirmiymiş. CHP MHP HDP nasıl bir araya 

gelsinmiş,bunca şehitlerin kkanı ortadayken nasıl olabilir? Gibi sert duruşlar var. Bakıyorum 70 milyonun yaşadığı coğrafyanın derdi onların 

derdi hiç değil,hepsinin tuzu kuru .Çoğu devletten geçinmeci ya da rant sektörü üyesi.Emekçinin derdi hakkını alabileceği bir iktidar.
Milyonlarca emekçinin çalınan artık değerlerinden  haberleri bile yokken .
Köle ve efendi ilişiksizi paradigması insanı değerlerini sıfırlamışken .Fener Gassaray ! rekabeti gibi  takım tutma  mantalitesinden öte bir dertleri olmayanlar koalisyon istemiyor. Senin partin benim partim Bizanstan beri değişen bir şey yok. Maviler yeşiller ?.. 
*
 Evet ilk bakışta olanaksız bir romantizm gibi görünüyor amma gerçekten halkın istediği bu. Olması gereken de bu.  

ABD nin desteğiyle Kürdistan devleti kurulmak istendiği artık bilinen bir gerçek.Arap coğrafyasında şimdi güçlü olsada yaşamsal geleceği her zaman tehlikede olan İsrail'e destek olacak yeni bir destek  gerekli onlara.Sadece  etnik kimlik kültürel baskı olsaydı dert silahla dağa çıkılmazdı. Kürt solu Türkiye sol mücadelesini 80 den sonra sürekli manipüle ederek bölmeye çalışmazdı. Kürt aydın kesimi  etnik hakların mücadelesi  için  değil feodaliteye karşı topyekün emeğin sınıf mücadelesine çıkardı. Sosyalist hedefler için çıkılırdı,çünkü sonrasında öyle bir sorun zaten yok.
  
*
Halkımız Türkiye coğrafyasında yaşayan on bin yıllık yazılı tarihi olan coğrafyada buluşmuş onlarca belki daha fazla farklı  etnik 

kökenlerden gelen bir kitle.  Büyük aydınlanma devrimcisi Modern Türkiye Devletinin kurucusu Atatürk'ün başardığı misyon sürekli devrime dönüştürülseydi farklı olurduk evet ama olmadı.Diyalektik romantik değil bilimsel ilerliyor.
   Türk ulusu  savaş kavga ve kan istemiyor. 
Çünkü bu topraklar zengin. Çünkü bu topraklar yüzmilyonlarca insanı refah içinde 

yaşatacak kadar kıymetleri barındırıyor. Halk Her iki tarafta da  Şehit sömürüsü üzerinden üretilecek  kin ve nefret geleneğini 

istemiyor. Olan oldu. Kürtler en son Atatürk  döneminde  zamanın dünya efendisi Birleşik Krallığın bölge projesinde kalkıştı .  Ve yenildi. Çok büyük 

kıyımlar ve acılar yaşandı.Emperyalistlerin kılı kıpırdamadı yaşanan acılara sürgünlere o zaman.  Bugün Suriye'de İran'da Irak'ta öldürülen masum insanların kaderi de emperyalistleri asla ilgilendirmiyor.Kalkışma akabinde yenilginin sonunda  bölge insanı haklı haksız denilmeden  büyük bedel ödetilerek yaşadıkları ana baba toprağından sorgusuz sualsiz sürüldü büyük acılar  yaşandı. Ermmeni sürgünü az gelir yaşanan  acılara. Şimdi  Kürtler silahlı mücadelede yine yenildi. Gerilla ile savaşta  resmi ordu hukuk kuralları içinde  mücadele eder.  bile imparatorluk geleneğinden gelen bir olgunlukla Tamil Felaketi benzeri bir çözüme gitmeyi aklından geçirmedi bile. Arkasında sindirdiği ve sempatisini kazandığı  kendi kitlesi  olduğu halde gerilla yenilmiştir. Halkları ayrıştırıp bölerek sömürü sistemini sürdürerek yönetmek isteyen  derin güçlerde  onları  yöneten asalak oligarşi de  yenilmiş parlamenter demokrasi kazanmıştır. Kazanan halk oldu. Ama sandıkla.

*
   ABD bölge çıkarları adına kendi çıkarları adına proje üretir üretecektir.Bilderberg 'de egemenler tasarım yapacaktır.  Güçlü olan kendi projesini koyacaktır. Almanya,Fransa İngiltere hatta Çin kendi çıkarlarını 

isteyecektir .Ama bizim çıkarımız bize onların çıkarı onlara.
*
 Türk ulusu tüm etnik kimlikleriyle kaynaşmak kucaklaşmak istiyor,bu coğrafyanın 

nimetlerinin zenginliğini birlikte paylaşmak istiyor.Mardinli Hakarili Bandırma Cumhuriyet Meydanında emeğini ortaya koyacak Bandırmalı da Şırnak'ta fabrikasını kuracak. Kardeşliğin temeli emeğin hak mücadelesinde belirginleşir. İnsana yakışır hak ettiği bir şekilde barış içinde kardeşçe yaşayarak. Kölelik şartlarıyla değil.Yoksa Muş'un dağlarından kopup niye Bandırma'nın varoşlarına yerleşmek 

istesinler niye cennet gibi baba ocaklarını bırakıp  bile bile zehirlendikleri Çalışkanlar mahallesine yerleşmek istesinler.

*
Benim anladığım da bu gözlediğim de.
Arap kökenli Sırrı Süreyya'nın kanıtladığı gibi binlerce kürt kimliği olmayan insan  gönüllü destek 

verdiği için baraj aşılmıştır. Baraj olmasaydı bu destek olmazdı. Türkiye halkı Türkiye'yi birlikte kardeşçe  yönetecek  dedi. Destek savaşa değil kardeşliğe ve barışa verildi.  

Kürdistan diye bir devlet kurulsun Türkiye bölünsün diye oy verilmedi.Birlikte yaşam diye verildi.
ABD 50 farklı federasyonun birlikteliğinde bir devlet ve orada dünyanın tüm etnik unsurları birlikte yaşıyor her ABD  bireyi ülke dışına çıkınca ben Amerikalıyım diyor ve ortak 

resmi dili İngilizce konuşuyor ve yazışıyor. Kostarikalı benim dilim  resmi dil olsun demiyor.Ummurunda değil. Kitlelerin ırkçılık manyaklığı talebi sadece 

emperyallerin kana susamışlığının bir dayatmasıdır. 
*

****************************************

Bandırmaspor'un 50. Kuruluş  Yıldönümünde  Hasan Amca (Hasan Sur)'yı  ziyaret ettim. Kendisi halen her gün aksatmadan geldiği  işyerinde idi.  Kısa sohbetimizde; yıllar öncesine yeniden dönmenin enerjisiyle o günleri yeniden yaşayarak anlattı.

Hasan Sur ; Yozgat Sorgun'lu.  Erzurum Yapı enstitüsü mezunu olarak geldiği Bandırma'da gösterdiği başarıyla kısa sürede  yükselir. Ve 3 dönem Bandırma'da Belediye Başkanı seçilir. Ancak  Hasan Sur'un bu özelliğinden öte  Bandırma için bir başka tarihi  önemi daha var.

Bandırmaspor'un kurucu başkanıdır.
 
- Sevgili Hasan Amca bugün Bandırmaspor'un 50 kuruluş yıldönümü .  Bunca yıldan sonra Bandırmaspor'un inişli çıkışlı başarılı başarısız dönemleri oldu. Yıllar sonra bugün duygularınızı alabilirmiyiz.
- Dile kolay evet.  50 yıl geçmiş  ama kuruluşla ilgili bana ait özel bir durum daha  var.  Bandırmaspor kurucular kurulu olarak 38 kişi toplanmışız idare heyeti falan başkan  idari kurul seçiliyor  yarım saat geçti, 45 dakika geçti  derken evden acil çağırdılar eve geldim Mürüvvet abla var komşumuz ,çat kapıyı açtı Hasan Bey müjde! Dedi. 2 oğlun oldu. Hakan oldu. Haluk birincisidir. Sonra şimdi aradan 50 yıl geçmiş Bandırmaspor'un kuruluşuyla Hakan'ın doğumu Bandırmaspor'la saniye saniye aynı oldu. İşte o günbugün  benim için özel bir gündür. Bandırmaspor çocuğumuz gibidir  
-Renklerini tartışmışsınız . 
- Renklerini konuşuyoruz  toplantıda ben o zaman Marmara Gençlik başkanıyım dört beş yıldır başkanlığında bulundum amatör zamanlar ve çok önemli başarılar elde ettik. Çok önemsendik bu başarılar nedeniyle dikkat çektik. Toplantıda dedim Marmara denizinin  rengi mavi, dalgaların rengi beyaz. Mavi beyaz olsun . Lise beden öğretmeni  vardı  sonra tayini çıktı gitti Bandırma'dan. İdare heyetinde idi ve o  olmaz dedi. Yunan bayrağının rengi mavi dedi  katiyyen olmaz , o zaman ne yapalım bordo olsun dendi  ve Marmara'nın da  beyazını aldık.   Benim düşüncem Marmara Mavisi idi. Marmara adı konusunda  farklı bir amacım vardı o zamanlar. Malüm vilayet  olma konusu o zaman da var  gündemde "Marmara Vilayeti" olsun düşüncemiz  vardı . Bandırma'da merkez olarak  tabi siyasi olarak düşündük faydası olur diye ve o  amblemi koyduk.
- Marmara Vilayeti olamadık .
- Evet maalesef . Orhan Şeref Apak Federasyon başkanı o zamanlar. Bir kanun çıktı bütün illere mahsus  profesyonel futbol takımı oluşturanlar 2. liglere alınacak. Vilayetler profesyonel kulüp olacak  ilk defa oluyor. Baktık vilayetlere mahsus bir kanun ama Balıkesir'den de ses çıkmıyor. O zaman Marmara Kulübünün başkanıydım. Bandırma'da iki güçlü amatör kulup var birisi Gençlik Kulubü diğeri Marmara Birlik  ikiside çok güçlüydü. Birisi siyah beyaz forma renkleri  diğeri sarı lacivert ben Marmara Kulübünün başkanıyım ve takımımı  İzmir Bursa Manisa Edirne şampiyonu yaptım. Yani o bölgenin şampiyonu olduk , bölge şampiyonu  o zaman altın madalya kupa verdiler bize. Biz arkadaşlar dedik böyle başarılı olunca ses getirince birleşelim  Bandırmaspor'u kuralım. Kurucular kurulu oluşturduk. Toplandık   5-6 kişi gittik Ankara'ya. Rahmetli  Mustafa Kılkışlı "Eşekçi" yanımızda. Federasyon başkanı .  Orhan Şeref Apak'ın huzuruna çıktık.  Tabi tanışma faslında arkadaşlarımı takdim ettim işte Ahmet, Mehmet derken işte Mustafa  Kılkışlı der demez   "Bana Eşekçi derler haa " diyerek Kılkışlı müdahale etti . Orhan Şeref Apak durakladı.  'afedersiniz' dedim  "yoo ben ismimle gurur duyuyorum "diyerek devam etti   Mustafa ve bu  resmiyeti kıran  bu samimi tavriyla  ortam neşelendi idarecilerle ahbap olduk oturduk konuştuk dedik ki  bizim böyle bir talebimiz var.  Ama prösedür illere göre yapılmış olmaz  dediler önce ancak Balıkesir kurmazsa o zaman size bu hakkı veririz  diyerek bizi uğurladılar. Bizde atladık geldik Balıkesir'e  sorduk onlara siz takım kuracakmısınız.  "Yok" dediler . Bölge müdürü vardı Balıkesir'de o ilgilendi sağolsun ,bize bir hafta mühlet verin  bir hafta sonra haber vereyim dedi. Ayrıldık. Bir hafta sonra atladık gittik  tekrar Balıkesir'e sorduk. Ne oldu ?  Dedi ki ; "kuramadılar"  . "O  zaman bize bir yazı verin" dedik kurmayacağız diye  ve aldık yazıyı . Resmi yazı.  Atladık  gittik Ankara'ya Orhan Şeref'e  verdik yazıyı . "Tamam" dedi o zaman. " Ama bir ricam var  ismini Balıkesir Bandırma olarak  yazalım mevzuata uysun." Uydu  ve  bir hafta sonra Kulübü kurduk ismini de Balıkesir Bandırmaspor olarak tescil ettirdik.  İlk defa bir  ilçe takımı olarak profesyonel kulüp olarak Profesyonel ligde yer almış olduk. İsme gelince  bir yıl  Bandırmaspor  isminin  önüne B nokta  olarak harf  yer aldı , nitekim bir yıl geçti Balıkesir'liler  kendikulüplerini kurdular ve onlar da ligde yer aldı bizim ismimizde Bandırmaspor olarak devam etti. Yani Balıkesirspor bizden bir yıl sonra kuruldu.
- Trabzon'da bizden sonra kuruldu Bursa'da galiba ..
- Evet Bursa 'da Güvenspor çok güçlüydü. Trabzon Yedinci sene şampiyon oldu Trabzon  1.Lige çıktı ama Bandırma ile çok dramatik anıları vardır. Trabzon şampiyonluğa gidiyor onları burda Nevzat'ın golüyle yendik unutulmaz bir maçtı.   Burda Cin Çukurunda hiç unutmuyorum  o zaman bana bir mektup geldi . Trabzon Of'tan.  2 sayfa mektup ve kırmızı kalemle yazılmış .Diyor ki mektupta : " bizi  kötü yendiniz  ama bunu yanınızda bırakmayacağım oraya geleceğim  soyunuzu keseceğim" gibi bir sürü şeyler  yazmış  tabi  korktuk ama kimse gelmedi ama hoş bir anı olarak kaldı,  geçti gitti bunlar. O sene şampiyon oldu Trabzon.
 Bursaspor'da 2 kulüp birleşerek kuruldu. Bir anım var . Takımlardan güçlü olan Güvenspor'du . Onlarla maçımız var. Güven in başkanıyla Bursa'da staddayız  sağ taraftan bir frikik kazandık. Bizim Nevzat santraya yakın ama çapraz orta sahanın az ilerisinde  topun başına geçti . Gerildi gerildi,  2o metre gerildi. Başkana dedim bu gol olacak.  Başkan : " Hadi ya " dercesine gülümsedi.  Nevzat solaktı  burun vururdu ama füze gibi giderdi.  Sonuçta Nevzat vurdu direk kaleye girdi top ve  kaleci göremedi bile. O zamanlar bugün süper lig kalitesinde oyuncularımız vardı  Soner ,Nevzat, Büyük Ahmet, Küçük Ahmet  ..
- Futbolu çok seviyormuşsunuz Hasan Amca. Oynadınız mı ?
- Evet . Erzurum Yapı Enstitüsü'ndeyim.  Lise çağı .Ben kaleciydim  önce kalecilik yaptım bir ara uyduruk toplarla yumaklarla falan oynuyoruz, top mu var memlekette bir keresinde top yuvarlana yuvarlana yanımdan geçiverdi, hiç kıpırdayamadım, hoca geldi hemen sen dedi "hadi kardeşim sen,geç kenara"  ve   kaleciliğim bitti derken  sonraları santrfor mevkiinde oynadım.
Marmara Kulübünde çok uğraştım ben. 4 - 5 yıl o zaman amatör kulup masraflar hep cebimizden topçuya ver, yola ver, formalar masraflar çok uğraştım ama seviyordum İstanbul'dan futbolcu aldım Bahattin'ler Küçük Özkan 'lar Çanakkale'ye gittik  hiç unutmuyorum güçlüydüler ama orda 5- 2 yendik onları ,fırtına gibiydik.Sonuçta  3. Grup Şampiyonuyduk çok önemliydi o zaman para da yok ki..Herşeyi  cebinden vermezsen imkanı yok.
- Sevgiden. 
-  Eşekçi genel kaptandı , Eczacı milli oyuncumuz Çetin Zeybek' ten sonra ..  güzel zamanlardı.
- Hasan amca yorduk seni . Çok  teşekkür ederiz. 

MEHMET LEVENTOĞLU - 05-06-2015 -BANDIRMA GERÇEK