Bandırmaspor ve Bandırma'da Spor?

Bandırmaspor, sezonun ikinci devresinin haftasını bay olarak geçti. Antalya kampı ve ilk hafta müsabakasız tatil geçişinden sonra devre biterken,  yeni teknik direktör Mesut Bakkal ile yakalanan zirve ivmesini aynı tempoyla sürdürülecek mi heyecanı içinde.

Bir ara alt sıralarda ki çekişmeyi  izleyerek endişeye düşen sporseverlerin beklentisi artık yüksek. Arada gözlerden kaçan ve ses getirmeyen bir basın toplantısı oldu. Basın sözcüsünun rutin açıklamalarının sonunda, niyetlere yönelik  küçük bir ibare yer aldı. https://marmaraolay.net/sozcu-iddialara-cevap-verdi/ 
TFF 1.Lig takımlarından Bey Çimento Bandırmaspor Basın Sözcüsü Özel Aydın,  “Takım olarak tüm branşlarda şube açmayı düşünüyoruz. Ancak TFF 1.Lig’de mücadele etmemiz bizi ekonomik olarak ciddi şekilde yoruyor. Ayrıca bu ligin bize yüklediği bazı sorumluluklar var. Takım olarak Akademi ve Elit Ligleri'nde mücadele etme zorunluluğumuz var. Öyle olunca da tüm enerji ve kaynaklarımızı futbol şubesine aktarmak zorunda kalıyoruz. Sabit gelir kaynaklarımızın artmasına bağlı olarak hentbol ve basketbol şubelerimizin tekrar açılması gündemimize gelebilir, ancak bugün itibariyle böyle bir şey gündemimizde yok,” ifadesini kullandı. Bu ifade çok  net bilinçli oldu. Spor kamuoyunun hiç hoş karşılayamadığı bir açıklama yaptı. 
Neden hoş karşılanmadı? Çünkü Bandırma spor kamuoyu, yani Bandırma'da yaşayanlar olarak ben de dahil sporun sadece Futbol ile anılan bir dal olduğuna katılmıyoruz. Bandırmaspor,  evet kurulduğu 1965 yılından bu yana sadece futbol ile anılan bir marka . Ama olması gereken bu değil. Bandırmaspor kentin genç dinamiklerini yarışabilinir tüm spor dallarında organize olan bir spor kulübü olmalıdır. Bugün gelinen noktada bu talep Bandırma halkının beklentisidir. Nitekim Bandırmaspor'u amatör bataklığından çıkarıp bugünlerin alt yapısını oluşturan Başkan Mehmet Kılkışlı ve efsane yönetimi döneminde başlayan yükseliş,devamında şampiyonluk kupasını kaldırmış Erhan Elmastaş  dönemin Başkanı Dursun Mirza'nın da desteğiyle futbolun haricinde spor dalları yapılanmalarının ilk hamlesi atılmıştı. Tenis için etkinlikler yapılmış ,Bandırmaspor Kadın Hentbol takımı kurulmuş, kısa sürede gösterdiği başarılarla ülkede futboldan sonra konuşulan söz edilen takip edilen bir ekip kurulmuştu. Bir umut başlamıştı.  Bugün internete girin, "Bandırmaspor hentbol," diye yazın sayısız başlıklarla karşınıza çıkacaktır. Peki ne oldu da kaldırıldı? Bandırma halkı maalesef tıpkı artık anıları efsane olmuş  Banvit Basketbol gibi bu konunun da üzerinde hiç durmadı. Oysa..Hentbol maçları öylesine iddialı gösteriler sunuyordu ki, okullarda hentbola ilgi artışıyla futbol seyricisinden daha fazla müdavim taraftarlar oluşmuştu.
Mehmet  Kılkışlı'dan  sonra başkanlığa gelen Erhan Elmastaş'tan sonra görevi devralan Başkan  Göksel Karlahan ve yönetimi maddi yetersizliği gerekçe göstererek hentbol şubesini -aniden- kapattı!. Oysa şubenin bütçesi o sıralarda menejerlerin tezgahlarıyla milyon liralarınnın "çöpe atıldığı" sezonlarda 300 bin TL' lik bir meblağdı söz konusu edilen yetersizlik. Baktığımızda aynı ekip yönetimi devrederken milyonlarca lira transfer borcu Bandırma halkının sırtına yüklemişti. Hentbol şubesinin kapatılma nedeninin Hentbol kadın sporcularının formalarının "açık saçık" olması bu nedenle bulunduğu siyasi partinin üst odalarından gelen tepkilerin neden olduğu dedikodusuydu ki, bu şehir efsanesi herkesin diline dolanmıştı. Kısacası Bandırma'ya yakışmayacak şekilde yobazlık gericilik baskısına boyun eğdik deniyordu . Öyle yada böyle sonuçta  ne oldu? Bandırma da Spor'un önü kapatıldı. Banvit'te basketbolu kapattı. Binlerce gencin spor düşleri  sıfırlandı. Bizler Hentbolle başlayan süreçte Bandırmaspor Kulübü altında bir zamanlar efsaneler yetiştirilmiş sahilde heykelleri dikilmiş güreş , atletizm, tenis, voleybol, basketbol ,yüzme, fussbal,boks ,judo, karate   benzeri  yarışmalı spor yapılanmaları beklerken hayal kırıklığını kabullendik..Oysa kentimizde bir çok eğitimci  insan var yardımcı olacak.
Peki doğrusu bu mudur?
Bandırma Spor ve Kültür Vakfı'nın kuruluş amacı sadece vakıf gelirlerini Bandırmaspor'a kanalize etmek olamaz. Ama oluyor.
Bandırma Belediyesi'nin türlü yollarla prosedürleri zorlayarak verdiği destekler sadece futbol için olması hak mıdır? Değildir. Neden değildir? Çünkü spor dalları artık sadece gençlere spor yaptırmaktan ibaret bir uğraş değil. Binlerce on binlerce genç spor yaparken, aynı zamanda bu sektörlerde çalışan istihdam edilen binlerce insanın tüketiminden giydiğinden kullandığı alet edevattan binasından büyük bir ekonomik hinterlandın kenti ekonomi dinamiğine kazandırılmasıdır.
Gerçekten samimiyetle özveriyle verdiği emeği gözlemlediğim Özer kardeşimin bu talihsiz açıklaması, tabii ki kendi kişisel görüşü değil. Başkan ve yönetimin ortaklaşa verdikleri karar çerçevesinde  bir demeç,bu taleplerle uğraşacak halimiz yok, talimatının ifadeleridir. 
Nisan ayında yapılacak kongrede 1965 yılından bu yana, dernek statüsü olarak gönüllülük emeğiyle yönetilen Bandırmaspor Kulübü, yeni kanun gereği Şirketleşecek ve dernek statüsünden çıkacak.
Bu çok daha öncesinde yapılması gereken, yapılmak istenen ancak komik gerekçelerle engellenen bir devrimdi. Ama zamanın yöneticilerinin ufuksuzluğu ve duyarsızlığı  nedeniyle gerçekleştirilemedi.
Şimdi kanunla kısaca zorla olacak!
Bu konudaki öngörülerimi ve önerilerimi  bir sonraki yazımda ifade etmek istiyorum.

15-01-2023/ MEHMET LEVENTOĞLU