Bandırma Tıp Fakültesi İçin.. Lütfen Destek.!.

BANDIRMA TIP FAKÜLTESİ ERTELENMESİN.. LÜTFEN DESTEK!
Bandırma Tıp Fakültesi kuruldu ancak 3 yıl süreyle öğrenciler  İstanbul Cerrahpaşa Hastanesi'nde eğitime  devam ediyor. Ancak  ilk yıl 40  kişiyle başlayan tıp eğitiminde öğrenciler  gelecek yıldan itibaren Bandırma'da  eğitime devam etmesi için  rektörlükçe gerekli hazırlıkların yapılması istenmiş.
Ancak ortada fiziki olarak bir Tıp Fakültesi binası yok. Olmadığı gibi Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'nin arkasında ki alanda yapılması planlanan bina ile ilgili ödenek 2022 de yok..2023 'te de yok. 
İptal edilmiş ertelenmiş ne derseniz o! Basbayağı Bandırma ve Güney Marmara için acil  ve mutlak gerekli bir eğitim  binası projesini rafa kaldırdılar.
.

Bandırma Üniversitesi Rektörü Süleyman Özdemir'in işi çok yoğun ve zor . Son beş senede Üniversite kampüsünde gözle görülür yatırımlar gerçekleştirildi. Yarışmalı projede birinci seçilen  kampüs projesi aynısı olmasa da kısmen gerçekleştirildi.  Rektör  kendi yetki alanında ki işler  için elinden geleni yapıyor ,izliyoruz ,emek  sarfediyor. Hakkını yemek haksızlık olur. Ancak bakıyoruz  sözel eğitim için binalar tamam ama çok önemli sağlık yatırımında  bir arpa boyu yol alınamamış.  Bandırma Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitimine odaklanacak. yeni bina yapımı için hiç bir ilerleme yok. Sümen altı edildi.

Tıpkı Trenin kaldırılması, İDO seferlerinin iptal edilmesi gibi Tıp Fakültesi binası işi de sümenaltı!..Ne bitmez cezası var bu kentin?
2022 VE 2023 için umut yok.
Hadi yumuşak söyleyelim. Şimdilik 1 yıl ertelenmiş. Yetkili kişiler toplu ziyaretimizde  üzüntülerini biz basın mensuplarına deklare ettiler. Şimdi kim söyledi falan geçelim kimsenin durduk yere nakil muhabbeti çıkmasın da asıl konuya gelelim.. Herkes iliyor ki; hemen her kent üniversitesinde örneğin Gaziantep ,Erzurum, Konya ve pek çok şehir üniversite kampüslerinde iş adamlarının yada şirketlerin adını taşıyan fakülteler yerleşkeler  var..özellikle TIP konusunda  müthiş bir destek ve yardım heyecanı var. Kentin ileri gelen işadamlarının yardım ve destekleriyle özellikle sağlık  için gerekli fiziki yapı ve donanım için  hayırseverler yarışır , halkın sağlığı için hızla  halkımızın hizmetine hazırlanır..

Ama hemen her konuda olduğu gibi sağlık yatırımlarında da Bandırma Balıkesir'in gölgesinde kalmaya devam ediyor.. Bandırma kendi işini kendi görecek başka yolu yok. Balıkesir'den hayır yok bu artık net belli oldu.  Meşaleyi yakacak kişiyi bekliyoruz.
Nitekim!
Gönen eşrafı temeli atılan üniversite binası için adeta seferberlik ilan etti. İnşaatın devam etmesi için ve inanılmaz bir sinerji oluşturuldu.
Bina yapım destek kampanyasına en büyük desteği  ilçede Mutlular Grup verdi. Mutlular Gönen'in önde gelen gıda işletmecisi  olmanın yanında turizm yatırımları  pek çok konuda yardım severliğiyle dikkat çeken hayırsever  kuruluşlarından biri. BANÜ Rektörü Özdemir Bandırma'da Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarına sahip olmasına rağmen bu konuda bir iletişimsizlik ve duyarsızlık olduğu kuşkusuz  ..Bugün 20 bin kişilik bir öğrenci potansiyeline ulaşan ve yabancı misafir öğrencileriyle uluslararası alanda kendinden söz ettirme yolunda olan Bandırma Üniversitesi'nde Tıp Fakültesi'nin bir an önce bitirilip hizmete sokulmasının bölge olarak ne kadar önemli bir durum olduğunu herkes biliyor.
Şimdi her tarafı sanayi kuruluşlarıyla çevrili  bir kent. İnanılma verimle hizmet veren E.A.Hastanesi.. aşırı yoğunluk nedeniyle tıkanan sağlık hizmeti..,Özel girişimcilere fırsat doğuruyor evet .   özel muayene ve butik kliniklerin mantar gibi çoğaldığını görüyorsunuz.. Tabii ki parası olana ..Peki  günü kurtarma derdinde olan çoğunluk kitle ne olacak?  Sağlık konusunun  ne kadar hassas  olduğu ortadayken Bandırma da başta basın olmak üzere kamu özel tüm kent bileşenlerinin  Tıp Fakültesi binasının yapılması konusunda ayağa kalkmaları gerekiyor..
Yapılacak bağış kampanyası programına elinden ne gelirse gönlünden ne koparsa katkı yapmaktan imtina edecek hiç kimse olmayacağını hatta bu konuda rekor bir destek alınacağını iddia ediyorum.

Meşaleyi kim yakacak?

Kent Konseyi'nı göreve davet ediyorum.

25-05-2022/BANDIRMA