Bandırma Yerel Seçim Süreci Başladı. Kim Şanslı?

Bandırma’nın 2 güçlü siyasi partisi  CHP ve AKP, uzun soluklu "gergin" bir bekleyiş sonrası başkan adaylarını açıkladı.
Ve yerel seçim yarış heyecanı şimdi başladı..
Bandırma seçimleri Balıkesir Büyükşehir Başkanlığı seçim sonucunu belirleyen çok önemli bir unsur nitekim önceki yerel seçimde "İttifak" olduğu halde Bandırma'da "bir kısım" CHP seçmeninin İYİ Parti Başkan adayına oy vermekten imtina etmesi nedeniyle  Büyükşehir Başkanlığının çok az bir oy farkıyla  AK Parti'ye kazandırıldığı ortadadır.
Her iki parti kurmayları öncelikle rakibinin aday ismini açıklanmasını beklemek suretiyle isme göre gardını alma planı CHP için geçerli oldu ve öncelikle ismi gelen  Öztaylan'la baş edebilecek isim olarak  Dursun Mirza  açıklandı. Dolayısıyla  kendisinin defalarca "asla" demesine rağmen kamuoyunda aday yapılmadığı taktirde İYİ Parti'den aday olacak şehir efsanesi de havada kalan bir hatıra olarak kaldı.
Yerel seçim sürecinin en başından beri kendisini aday adayı değil aday olarak ısrarla ifade eden Mirza 'nın adaylığı da kolay olmadı. Adeta Genel Merkezde kaynayan kazanın içinden bir başka deyimle aslanın ağzından kopararak adaylık hakkını bileğinin hakkıyla aldı diyebilirim.
Bu süreçler gelecek siyasi yazılımlarda yerel siyasetin düşürüldüğü durum olarak insan onuruna yakışır işler olmadığının örnek günleri olacak. Olacak çünkü o hep imrendiğimiz demokrasi dediğimiz örnek aldığımız batı tipi demokrasilerin olmazsa olmazının sandık olduğunu biliyoruz. Ama gelin görün ki örneğin CHP gibi sosyal demokrat olarak ifade edilen bir partide hala tüm adayların genel merkezin inayetine göre belirlenen bir adaylık statüsüne aday adaylarınca da karşı durulmayıp itiraz edilmemesi gibi garip bir durumla karşı karşıyayız. Bandırma'da CHP de 8 kişi Başkanlık için adaylık ismini yazdırdı. Ama adaylardan kimse ben sandık istiyorum. Beni üyelerim seçsin diyemedi .Diyemedi değil demedi. 8 aday buluşup biz sandık istiyoruz deme hakkını da kullanmadı. Her aday genel merkezde "yakın" abilerin "aday sensin" boş vaatlerine inandı güvendi. Sesini çıkarma aday sensin seni yazdırcaz denilen adaylar umutla beklediler. 8 aday hep birlikte biz Bandırma'da sandık koyulsun istiyoruz. Genel merkezin keyfi tercihini istemiyoruz çıkacak her sonuca razıyız. Sonuç ne olursa olsun sandığın belirlediği adayın arkasında kenetlenerek asıl rakibimizle dişe diş mücadele edeceğiz diyemediler. Değil, demediler.
Bu süreç doğaldır ki hiziplerarası çekişmeyi ayrışmayı tetikledi.
Ve geçerli olan teamüllerle aday ismi belirlendi. Şehir efsanesi çanta hikayelerini bir yana bırakalım , anketler,merkez ziyaretçilerden elde edilen veriler eğilimi, maddi manevi kriter, tecrübe ,seçim sürecinde çıtayı yüksek tutacak kabiliyet ve yerel siyasi konjonktür, siyasi etik dışı baskılar kulisler, dosyalar, tröl gazete küpürleri , dedikodular ne ararsan var...
Bu hengameden Dursun Mirza çıktı.
Ve akabinde klasikleşmiş küstüm ben yokum mızıkçılığı haberleri duymaya başladık!. İYİ Parti'de CHP'de adeta gelenekselleşmiş bir feodal zihniyet. Bakıyoruz 3-4 dönem Belediye Başkanı isim açıklanmayınca  partiden istifa ediyor. İlçe Başkanları gençlik kolları yönetim kurulu üyeleri meclis üyeleri keza..Bu nasıl particilik anlayışıdır. insanın kendine biçtiği duruştur. Parti sadece senin çıkarların için mi var sorusuna nasıl yanıt veriyorlar merak ediyorum.
Beni yazmadılar o zaman istifa ediyorum çoklarına göre  çıkarcılığın tezahürü  kibrin tavan yapmış halidir.  Bana göre ise ilkel duygusallık ben yoksam kaybedin umurumda değil halidir.
Doğrusu Bandırma siyasetini yakından takip eden bende AK Parti'de aday ismi olarak İlçe Başkanı Mehmet Doğan'ı bekliyordum. İktidar partisinin ilçe başkanı olarak  5 yıllık yorucu meşakkatli görev süresinde hemen her sınıftan kitleyle barışık herkesin derdine koşan mütevazi kişiliğiyle çarşı esnafı olarak insan ilişkilerinde pozitif kimlik olarak ön plana çıktığı aşikardı. Ama sürpriz oldu. 
Cemal Öztaylan ve ardından kısa dönem  Recep Eraydın'lı  AK Parti  dönemi  Bandırma'ya damga vuran 50 yıllık gecikmiş yatırımların acil işlerin yapılmaya başlandığı çoklarının ifadesiyle başarılı bir AKP icraatından  sonra 2 seçim üst üste açık farkla kaybedilen Bandırma yerel seçimine  bu kez özellikle önem veren  AKP kurmaylarının deneyimli bir isim olarak Cemal Öztaylan'ı tercih etmesine de şaşırmadım. Çünkü Büyükşehir kanunuyla kente dair yatırım tasarrufunun  Balıkesir'e bağlanması nedeniyle, 10 yıllık süreçte  Bandırma'da CHP'li belediye rutin hizmetlerin aksatılmadan sürdürülmesi,çalışanların maaşları zamanında ödenmesi yanında, dişe dokunur gözle görünür ne diye sorduğunuzda vatandaştan yanıt sadece bir tane başarılı proje kapalı pazar yeri yapılabildi. 

Cemal Öztaylan  Ankara'ya gidip adaylık ismini alır almaz  hızla çalışmaya başladı. Hiç beklemeden öncelikle rutin STK'lar,kurumlar  ziyaret edildi. Tüm mahalle gezileri programlandı. Yerel seçimlerin olmazsa olmazı kahve buluşmalarında  kaybedilen yılları telafı etmek adına beş yıllık görevim süresince 20 yıllık iş yapmazsam adam değilim gibi kendine has iddialı söylemlerle sürdürdüğü çalışmalar her kesimden yoğun ilgi görüyor. Tabiiki yine siyasilerin klasik sıkıcı genelgeçer nutukları yerine  kendine has dobra üslupla aktardığı ifadeleri,radikal çıkışları  sosyal medyada tıklama rekoru kıran paylaşımlara da neden olabiliyor. Bu spontane tavrın kimilerine göre zarar verdiği düşüncesinde ben değilim. 
Dursun Mirza ise bu satırları yazarken henüz çalışmaya başlamadı. Bandırmadaki adaylık öncesi yoğun kamuoyu çalışmaları ve Ankara boğuşmalarından sonra ilçe örgütünce yapılan karşılama törenindeki coşkuyu görünce muhtemelen aldığı bayrağın ne kadar önemli olduğunun ağır sorumluluğnuda yeniden hisetmenin ruh halindedir. CHP, AKP gibi değildir, AKP'de ikbal beklentisi olanlar ismi gelmeyince sineye çeker pek çatlak ses duymazsınız ama CHP kendi içinde dinamik bir örgüt  çok sayıda isim hizip hepsini ortak hedefe kilitlemek avam deyimle deveye hendek atlatmaktır. Mirza sanıyorum bu yazının yazıldığı bu geç saatlerde bile elinde kağıt kalemi 30 ismin yer alacağı listenin derdindedir. Öyle bir listedir ki olası başkanlık süresinde kendisine sorun çıkarmayacak, her daim destek olacak,olmadık yerde mızıkçılık yapmayacak, yol arkadaşları bir yanda, öte yanda küskünleri nasıl ikna ederim düşünceleriyle haşır neşirdi ki; en azından partiye zarar eylemselliğe girmesinler..O kadar ciddi işler ki bunlar Allah kolaylık versin diyorum .

Dursun Mirza'nın yakın geçmişte yardımcılık deneyiminden sonra 5 yıl başkanlık yapan tecrübeli  bir isim olarak bu dönemde geçmiş dönemdeki acemilikten kaynaklanan hatalardan sıyrılmış daha verimli bir icra dönemi olacağını düşünüyorum. Olay çok basit aslında. Kıt bütçenin en rasyonel biçimde halka hizmet olarak  dönüşü temel meseledir.  Mirza'nın bilinen bir marka olarak  Bandırmalılar tarafından sevilen ve sayılan bir lider olması, Manyaslılık,Bandırma'nın kent olarak  aydın bir yüzü olması faktörü onu daha iddialı bir aday haline getiriyor  ama her şeyden önce  Bandırma halkı, verilen sözlerin arkasında duran,siyasi veya bürokratik olsun engellemelere rağmen tuttuğunu koparan  bir lider tavrı istediği çok net bir durum. Nitekim bu son saydığım özellikler doğuştan Öztaylan'da var. Tabiiki arkasında iktidar partisi gücünün de katkısı tartışılmaz. Bu yüzden şu an için  yerel siyasi konjonktür gereği önde gözüken  Mirza'ya karşı kullanabileceği öldürücü bir hamle var aslında!. Bu hamle on yıllardır Bandırma Halkının beklediği müjde, İl olma Müjdesinin hayali muhabbet deği  "somut olarak" Ankara'dan gelmesidir.
AK Parti Bandırma Adayı  Mehmet Cemal Öztaylan'ın kazanması için yapılabilecek en büyük desteğin sadece bu faktörün olacağı kanaatindeyim.

15-01-2024/BANDIRMA - MEHMET LEVENTOĞLU