Böyle Bandırmalı, Bandırmasporlu Olunamıyor.

Mehmet Leventoğlu

Bandırmaspora ilk şampiyonluğunu yaşatan rahmetli ünlü hoca Bandırmalı Hilmi Kiremitçi'nin karısının cenazesine bir çelenk bile gönderilmemiş. Tabi ki sevgili yöneticilerimiz bir çelenk göndermekten kaçınacak değiller. 
Ama kim bilecek ? Örneğin hiç olmazsa apar topar emekli edilip gönderilen Müdür Mustafa olsa, bilen biri vardı unuttu derdik. Ama şimdi bunu aramızda tartışıyoruz. Kulüpte Bandırmaspor geçmişini bilen biri yok.  Keza hep dinlediğimiz Rıdvan Kösemihal , Özmetin Hoca keza İsmail Ertekin hoca  bunlar Bandırmaspor'a adını yazdıran  ekol olmuş hocalar. Fenerbahçe'de oynamış A mili takımda 30 kere milli olmuş bir Hilmi Kiremitçi . Vefat ettiğinde sanırım Müdür  Mustafa hatırlamış çiçek göndermişti. Şimdi nerden çıktı diyeceksiniz hafta içinde bir sportif direktör gitti bir yenisi geldi. Hayırlı olsun da kimse neden gidiyorlar nasıl geliyorlar Bandırma ile nasıl bir ilişkileri var. Her neyse..
Bunlar ayrıntılar değil önemli . Ortada vefasızlıklar umursamazlıklar varsa her şey yolunda gibi gözükse de  işler anlamsızca ters gider.

Topun da canı var, küstürürsünüz. 
Bakın, Bandırmaspor vefasızlığın adresi değildir. Bir kültürdür.  Bandırmaspor'un şampiyon olduğu senede, sahada görevi başında kalp krizi geçirip  vefat etmiş bir hocamız var. Adını hatırlamıyorsunuz tabii ki.  Koskoca Bandırmapor tesislerinde bir kapının üstüne bile adını yazamadılar. Bakıyoruz bir iki galibiyet ortalıkta paylaşımlar Biz Bandırmalıyız. Yok ya.. 
Böyle Bandırmalı Bandırmasporlu olunamıyor.
Bu ayrıntıları neden yazdım. Mesut Bakkal . Medyatik bir hoca süper ligde yer alan ve düşen çıkan takımların sanırım hemen hepsine yolu düşmüştür. Başarılıdır değildir ayrı mevzu. Ama Bandırmasporun hocası değildi. Bandırmaspor'a hırslı azimli kararlı karakterli direktör gerekli. Gönderilen Mustafa Hoca çok yaklaşmıştı. Teslimiyetçi ruh bize yaramaz yaramadı. Denizlispor'un transfer yasağı varmış vız geldi ders verip gittiler.  Hepimiz son maçları izledik. Üst üste galibiyetlerle takımı zirveye taşıyan ekibin iskeleti oyun disiplini bir bozuldu darmadağın olduk.  Takımda birdenbire kazanma azmi hırs diye bir şey kalmadı. Bunu kim yaptı başta Mesut Bakkal  ve herkesin gördüğü sıkıntıları göremeyen  Yönetim . Bakkal'ın umurunda olmadı. Olmazdı. Denizlispor'da 12 maçta 2 puan almışsın kariyerin dibe vurmuş ama süper ligden sinyal var. Lig sonuncusu  Denizlispor'dan Süper Lige çıkma şansın sıfır .  Bandırmaspor'u basamak yaparak süper lige zıplarsın. Resmen kullanıldık. Bir kulübün karakteriyle böyle oynanmaz!. Kulis bilgisi yok bilmiyorum ama utandırıcı sonuçlar üzerine Sayın Göçmez mi gönderdi - keşke öyle olsa- yoksa affını isteyip hiçbir katkı yapmadan aldıkları cepte alacaklarıyla da anlaşıp  kendi mi gitti. Her halükarda zarardan nerden dönersek kar. Bir an önce gitmesi çok iyi oldu. 
 Bandırma  kent olarak en büyük maddi ve manevi desteği Başkan Onur Göçmez ve yönetimine vermiştir. Bandırma Belediyesi olarak Bandırmaspor'a verilen destek geçmiş yıllara göre zirvede Başkan Tosun büyük siyasi risklere rağmen olanaklarını zorlamaya ve desteğe devam etmekte. Bandırmaspor Nisan genel kuruluna kadar hala bir dernek statüsünde. Bu nedenle Bandırmaspor Bandırmalılarındır. Ayıklanmış üyelerin verdiği aidatlarla birlikte kentin bir kısım kamu gelirleri vakıf aracılığıyla kulübe tahsis edilmiştir , taraftarın aldığı biletten tutun giydiği formaya kadar bağış yapan işadamlarından stad reklamlarına kadar derneğin ayakta kalması için katkıda bulunur tabii ki bu yetmez o zaman  kulübün yönetiminde özveriyle yani ücretsiz olarak mesai harcayan gönüllü yöneticiler sonrasında geri almak üzere borç vererek maddi dengeyi sağlamaya çalışır. Ancak bu geri dönüşler hep sıkıntılıdır. Kısaca Yönetim Bandırmasporluların yönetici  temsilcisidir . Dolayısıyla kulübün gerçek sahibi bugün için Bandırmalılardır. Nisan kongresinde şirketleşme olur ise Bandırmasporu sahiplenecek taşın altına ayağını sokacak kişi kulüp benim  diyebilecektir. Ama bugün için her türlü harcamanın Bandırmalıların sırtından çıkacağı unutulmadan hareket edilmesi zorunluluktur.  Onu getir bunu gönder bedava işler olmadığını herkes bilir.    Hiç bir kent aidiyeti yüklenememiş toplama oyunculara forma giydirip Bandırma adını temsil ettirmeye çalışıyoruz.  Yedeklerde bile razıyız onca masraf edilen u 21 den bir Bandırmalının beş dakika da olsa sahaya girmesini yıllardır bekliyoruz. Kimse o tarafa bakmıyor bile.  Şehrin dışında lüks restoranlara takımı ekibi ma aile  götürüp et yedirmekle motivasyon olmaz.  Zaten kulübün içinde yemek kalitesi ilgili geçmiş yıllardaki efsaneler artık yok ,sıkıntı yok şükür.. Kamplar en güzel yerlerde deplasmanlarda  oteller bol yıldızlı. Bandırma verebileceğinin en iyisini  formasını giyen temsilcilerine veriyorsa Bandırmalının beklentisinin de yüksek olması hakkıdır. Bir kez olsun olmadı.  Takımı kente indirip sahilde bir yürüyüş yaptırıp,çarşıda gezip  meydanda bir restorana bile götürsen al sana bedava motivasyon.  Halkın ilgisi yeter. Ama son yıllarda moda oldu Cin çukurundan çıktıktan sonra sporseverler formasını temsil edenleri hiç görmüyor. Statta görse zaten uzak görüş.  Eskiden futbolcular Kaşif Acar Caddesinden  esnafıydı vatandaşıydı  kol kola kulübe  gidermiş . Tesise gelip, tesisten giden futbolculardan nasıl Bandırma aidiyeti bekleyebilirsin.  Hal böyle olunca sahada kazanma hırsı yenilmeme azmi nasıl beklersin. Prim var ceza var profesyonellikde bir yere kadar. Bakın hala Bandırma Gençlik ve Spor Vakfı nın kaynakları sadece  futbol a aktarılmakta. Bandırma halkı sporun her dalı ile tanışmak istiyor okullardaki başarının devamı için tesis yatırımları ne zaman olacak diyor da diyor ama karnından konuşuyor.
Bütün bunları dile getirecek bir tek benmiyim,benim gazetem yazarları mı ?
Biz mi kötü çocuk olmak zorundayız. 
Sosyal medyada döktüren Bandırmalılara her daim teklifimdir. Orda burda çay ocaklarında sosyal medyanın köşelerinde sinsi sinsi döktürüyor kendinizi rahatlatıyorsunuz. Al sana Balıkesir'in en çok okunan medyasında köşe düşüncelerini  yaz. Başkan demokrat ve cesur her daim açıkça söylüyor ,beni eleştirin diyor . Eleştirin ki doğrusunu birlikte bulalım. 
Yok olmaz yusuf yusuf.

Bandırma'nın bir de böyle özelliği var.

04-02-2023/MEHMET LEVENTOĞLU