Bandırmaspor ve Fatih Terim

 

Bandırmaspor çok iyi bir hazırlık süreci geçiriyor. Gelen haberlere bakılırsa Bolu kampı birinci dönemi için  çok olumlu raporlar var. Kalite seviyesi yüksek  bir takımı izlemeye hazır olun. Özellikle Metin Boztepe 'nin çalışma tutkusu,Yusuf Akyel 'in maestro özellikleri ile  Bandırmaspor'un eksik yanları giderildi. Ancak çok daha önemli bir ayrıntı var ki bunu başaranları tebrik ediyorum. Futbolcularımızın hazırlık maçlarında idmanlarda gösterdiği performansın ötesinde  arkadaşlık dostluk ve hani kolej takımı dedikleri ruhu yakalaması çok önemliydi. Sportif Direktör Süleyman Takunyacıoğlu'nun bu birlikteliğe katkısı ile  muhtemelen tarihi  bir başarıya imza atacaklar diye düşünüyorum.
Geçen sezon da bariz sıkıntımız buydu şükür ki arızalar gitti.

*
Teknik direktör Mustafa Kemal Kılıç ve yardımcı antrenör Metin Yıldız 'a inancım pekiştiren bir şey oldu hazırlık maçlarında bildiğiniz gibi ilk maçı Ankaragücü ile oynadık ve 1- 0 kaybettik.  Kemal Kılıç bu maçta  as kadrodan ziyade gençleri sahaya sürmesi popülist başarıdan ziyade işi ciddiye aldığını gösteren bir karine oldu benim için.
Bütün bunlardan çıkardığım hazırlık maçları adı üzerinde hazırlık ve testler şifreler denemeler üzerine yapılır. İşine inanan hocalar işte bunu yapıyor . Daha önceki yıllarda medyatik işlerle  kötü örnekleri gördük.
Şimdi Hurşit Meriç katılımını bekliyoruz. Hurşit'i Gençlerbirliği'nde izlediniz . Takımın özgüven katsayısı artacağı kuşkusuz. Ötesinde  Futbol takımı bir birliktrelik dayanışma örgütü .Başarının   olmazsa olmazı bu. Bir kişi ne kadar yetenekli olursa olsun  eğer dayanışma ve sevgi yoksa asla ve asla başarı gelmez. Daha açık yazayım sadece Futbol'da başarı parayla satın alınamaz.

*
Bütün bu samimiyetle verilen çabalara çalışmalara baktığımda  emeğe saygının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyorum.
Ama işte ülkemizin en büyük handikabı olan emek hırsızlığı futbol dünyasından soyutlanmış değil. Aksine iç içe hemde nasıl. Bakın son günlerde kulağıma gelen  gelişmeleri aktarayım. Sinsi sinsi  öyle işler yapılmakta ki insan çaresiz kaldığında nasıl isyan eder o haldeyim.Bandırmaspor'u yaklaşık 20 yıldır izliyorum .Bandırmaspor Bandırma nın en güçlü markasıdır. Gelişen Bandırma'nın başarılı bir Bandırmaspor'a şiddetle ihtiyacı var. 
Fatih Terim milli takımımızın değerli hocası. Saygımız var. Ancak duyduklarımız bu saygıyı zedeleyecek ölçüde vahim. Fatih Terim kişisel olarak bir spor kulübünü sevebilir destek verebilir. Ya da kendi  mecrasında  projeleri olabilir. Ama Milli Takım Teknik Direktörü olarak  adil yarışmalı bir ligde  bir takımın lehine diğer takımların aleyhine olacak etik dışı çabaların içine giremez girmemeli. 
Duyduğuma göre ve kuvvetli kaynaklarıma göre Fatih Terim Sarıyer Spor kulübünü  pilot takım olarak sahiplenmiş durumda. PTT 1. Ligde  İstanbul takımı yok . Amaç Sarıyer'i bir şekilde destekleyerek bir İstanbul takımını 1.Lige çıkarmak.  Bakıyoruz Sarıyer Spor kulübünde kimler var. Müfit Erkasap ,Galatasaraydan biliyoruz çok değerli Galatasaray'ın en zor şampiyonluğunda adı var, bir diğer ünlü isim  Ayhan Akman!!. Sarıyer'i biz biliriz bunca pahalı yükün altından kalkması olanaksız. Fatih Terim'in talebi üzerine kurgulanan ve federasyonca desteklenecek bir pilot takımın diğer takımlara göre çok haksız bir avantaj sağlamayacağını kim söyleyebilir?
 Milli Takım Teknik Direktörü 2. Lig Beyaz Grupta yarışacak  Sarıyer'i  pilot takım yapamaz resmi olarakta yapamaz gayriresmi de yapamaz .Böyle haksız bir tasarrufun içinde Federasyonun  dahli olması kabul edilemez bir durum.

*
Şimdi Bandırmaspor'un geçen yıl açık ara lig boyunca götürdüğü ancak kaçırdığı süreci düşünün. Bir kentin hayallerini düşünün verilen bunca emeği özveriyi düşünün. Böyle bir proje sadece Bandırmaspor'a değil diğer tüm takımlara karşı da çok büyük bir haksızlıktır. Beşiktaş Sarıyer'i pilot takım yapabilir örnek veriyorum Galatasaray da yapabilir bunda sorun yok ama bir milli takım sorumluları  ya da açıkça Futbol Federasyonu  yarışmalı bir ligde bir takımı pilot takım yapamaz.Sarıyer  lehine diğer 16 takım aleyhine olacağı kesin olan böyle bir proje kabul edilemez.  
Tüm gelen haberler projeyi açıkça gösteriyor ki ortada bir emek hırsızlığı art niyeti var. 
Sarıyer'in Federasyonca böyle bir desteğe sahip olduğu ortadayken   hakemlerimizin üzerinde  de ister istemez bir baskı unsuru olmayacağını kim söyleyebilir? 

Milli Takım hocamızın bu konuda bir açıklama yapmasını beklemek hakkımız.

 

 

Mehmet Leventoğlu - Bandırma Gerçek