Bandırmaspor şanssızdı..iki maç iki izlenim

PTT 1.Liginin ilk haftasında Denizli ve İzmir'de  2 karşılaşma izledim. İkisinde de hak eden daha çok gol pozisyonuna giren taraflar kazanamadı. Bandırmaspor şanssızdı yenildi Giresunspor İzmir Atatürk stadında   Liglerin yabancısız tek takımı Altınordu'yla son saniyede yediği şanssız golle  berabere kaldı . Evet benim futbolda şans faktörüne inancım yüksek. Belki futbolu da bilimsel olarak değerlendirenler farklı düşünebilir ama boşuna dememişler "topun canı var".

Bandırmaspor ilk devrede işi bitirebilirdi bu şansı kullanamayınca ikinci yarıda yorgunluğuna geç müdahale pahalıya patladı.

İzmir Atatürk stadındayız  Giresunspor'a mükemmel bir gol atarak takımını mağlubiyetten kurtaran  Sertaç bildiğiniz gibi 2 sezon öncesi işe yaramaz diyerek kiralık gönderdiğimiz doksan dakika bitmeyen enerjisi ve Türkiye Liglerinde dikine gidebilen nadir yeteneklerden bir olarak bu  maçında  yıldızı  olan Sertaç'tı. Hayıflandım tabi .
Futbolcularına lisans çıkartamayan başkanı belirsiz teknik direktörü  yeni  futbolcuları bile görmeden maça çıktı denilen  ödenmeyen kamp borcu için maç öncesi haciz memurları gelen  bir Denizlispor algısıyla maça çıktık. Ev sahibi   taraftarlarının da  ilgi göstermediği sessizce izlenen karşılaşmanın ilk devresinde rakibine top göstermeyen , kendi sahasına  adeta hapseden bir BANDIRMASPOR izledim.
İlk devre notlarıma bakıyorum.
 5 net mutlak gol şansı kaçırmışız. Hele YİĞiT'İN ALTIPASTA BOMBOŞ DURUMDA TOPU AĞLARA GÖNDEREMEYİŞİ AFFEDİLECEK GİBİ DEĞİLdi.. Taktir haklarının tamamını ev sahibi lehine kullanan hakem  Koray GENCERLER Süper Ligden kalma bir alışkanlık olsa gerek BÜYÜK TAKIM EYYAMCILIĞINI BU KEZ iL TAKIMI LEHİNE KULLANDIĞI açıkça gözlenen bir tutum içindeydi. Bu adalet dağıtacak hakemlik değil.  BANDIRMASPOR'un avantaj sağlayacağı  çok sayıda kritik pozisyon öncesinde ataklarımızı  kesti , uyduruk düdüklerle  oyundan düşürdü.  
İlk devre sonunda keyifle dış merdivenlere  SİGARA İÇMEYE ÇIKTIĞIMDA DENİZLİSPOR'UN DÜŞTÜĞÜ DÜŞÜRÜLDÜĞÜ ACİZ DURUMA kızan taraftarlarla birlikte bende ÜZÜLMEDİM DESEM YALAN OLUR. Aldığımız haberlere göre herhaliyle bir kaosun ortasına atılmış toplama bir takımın zaafı  içindeydi. Ama ikinci devre öyle olmadı. Yeni göreve başladığını öğrendiğimiz hoca ilk devre gözlemlerini sahaya yansıttı ve yorulan yabancı oyuncuların oyundan düşmesini iyi değerlendirdi.
Ligin yeni takımı Bandırmaspor'u desteklemek için gelen yaklaşık  70 kişilik vefakar taraftar grubumuzu yine sahanın en kötü yerinde yer verdiler.. BU ZİHNİYETİ KINIYORUM . BU ilkel anlayış  BİZLE, geleneksel  KÜLTÜRÜMÜZLE HİÇ ALAKASI OLMAYAN BU GUDUBET uygulama. Kimse de bu gidişe dur diyecek hamleyi yapmıyor yapamıyor.  Bu utanç verici geleneği sürdürmekte kararlı tüm  yöneticileri kınıyorum. BİZİMKİLERDE DAHİL.  ÇÜNKÜ BİZ DE aynı iğrenç uygulamayı yapıyoruz misafr ekiplerin seyircilerini trübünlerin en kötü yerine koymayı marifet sayıyoruz . Bu biz değiliz. Bizler misafirlerimizi  öncelikle en iyi köşede oturturuz.. Böyle olmalı . SAHAMIZa misafir  GELENLERi  EN İYİ YERDE AĞIRLAMAK büyüklüğümüzü gösterir.
Zaten PASSOLİG Sistemini henüz idrak edemezken stadlarda ki hizmet kalitesizliği inanılmaz . Seyirciye niye geldin muamelesi dünyada nerde var? Seyirci niye gelsin ailesini  çocuğunu eğlenmeye nasıl getirsin. DENİZLİSPOR STADINDA o sıcakta içecek SU BİLE YOKTU BİLİYORMUSUNUZ. Vip trübününde bile İnsanları  o sıcakta tuvaletlerden su içmeye yönlendiren bu aşağılık anlayışı  uygulamayı iş yapıyorım zanneden   yetkilileri buradan yine kınıyorum. Yazık aldığınız maaşlara. Sizlerle hiç bir yere gidilmez. İstifa edin gidin..
Her iki takım oyuncuları sahaya, '15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimizi Saygı ve Minnetle Anıyoruz' pankartıyla çıktı. 15 Temmuz Şehitler için bir dakikalık saygı duruşu anonsu yapılırken . Denizlispor taraftarları, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', Bandırmaspor taraftarları da 'Darbeye karşı omuz omuza' sloganları attı.İzmir Atatürk stadında ise vatandaşlardan bazıları  sadece "15 Temmuz değil Tüm şehitlerimiz için saygı duruşu" uyarısı yaptı. 
Gerçekten maçı değerlendiren bazı  arkadaşların özellikle Denizli maçıyla ilgili gözlemlerine düşüncelerine baktığımda şaşırıyorum ben başka bir maçı mı izledim. Evet farklı yenildik ama oyunun hakkı değildi ve futbolda bu hep var..Teknik direktör İsmail Ertekin'in sahaya çıkarken ilk dizilişte  düşüncesini hissettiğim kadarıyla  kağıt üzerinde mükemmel bir plan bir  tez vardı ama evdeki hesap özellikle futbolda tutmuyor. Nitekim 3 bölgede yerleştirilen  usta ayaklara eşlik edecek Furkan, Yiğit gibi hızlı gençlerle ,baskın yeteneğiyle Serkan olsun  mücadele HIZ VE TEKNİK dengesi  birlikte sağlanacaktı.  Evdeki hesap buydu. BREZİLYALI VE Afrikalı oyuncular gerçekten özellikle ilk dakikalarda yaptıkları klas hareketlerle rakip oyuncuları adeta sürklase ettiler . Attıkları alışık olmadığımız  DERİN VE YERDEN USTACA paslarla adeta parmak ısırttılar diyebilirim. Özellikle Stoperde başarılı müdahaleleriyle SÜPER LİG kalitesinde oyuncu izlenimi veren Souza attığı adrese teslim  uzun toplarla da  pozisyonlara katkı yaparken yerli oyuncularımız maalesef acemice top kayıplarıyla dengeyi bozdu. Bu saatten sonra teknik direktör İsmail Ertekin'in bu futbolcu kardeşlerimize top nasıl stop edilir kontrol edilir, duvar pası ver kaç nasıl yapılır ikili üçlü sıkıştırmalar özellikle ters kademe nasıl yapılır diye öğretecek hali yok sanırım ama gördüğüm kadarıyla bazı genç  futbolcularımızın çok ekstra çalışması gerek. . Özellikle santrforda  güçlü fiziğiyle rakip defansı sürklase eden Mapuku'ya destek sıfırdı yalnız kaldı ona  top taşıması gereken kulvarların  verimsizliği sırıttı. Doğan tercihi belki maçın kaderiydi bir tek o konuda hayıflandım diyebilirim. Özellikle Yiğit kulvarında sprintlerde gösterdiği başarıyı tekniğinin yetersizliği nedeniyle gol bölgelerine taşımakta aciz kaldı kendine sinirlendiği bir pozisyonda da  zaten fırsat bekleyen hakemden sarı kart yiyerek iyice oyundan düştü.Ömer'le hiç uyum sağlayamadı.  
İlk devre Denizlispor Vip trübününde oturanların hemen hepsini  şaşkına çeviren bir oyun ortaya koyan BANDIRMASPOR'un özellikle yabancıların erken yorulup oyundan düşeceği   ikinci yarıda oyundan kesin olasılıktı . Ertekin müdahaleyi gol attıktan sonra düşündüğünü sanıyorum derken  gol yedik..Rakibin katkısı olmadığı bir pozisyon ceza alanı önünde yapılan dikkatsiz  bir müdahale akabinde ikinci hatayı da kalecimiz Ali yaptı üstüne sert gelen şutu kornere atabilecekken tutmak istedi  önüne düşürünce   ilk net pozisyonunda ofsaytta  gördüğüm Alperen'le Denizlispor golu buldu. Feridun'un oyuna girişliyle sahalarımızsa ender görülen bir golle durumu eşitleyen Bandırmaspor'dan galibiyet golü beklerken bu kez amatör futbolda görülmeyecek bir defans ters  kademe hatası bomboş pozisyonda uzatılan pas  göz göre göre ikinci golü ağlarımızda gördük bu hatanın mimarı da maalesef Serkan oldu.Hesapta olmayan hatalardan yenen gollerin Teknik direktör İsmail Ertekin'in cebindeki planı böylece bozuldu son bir ümitle yeni yetenekleri sahaya sürmesine rağmen yine bir defans hatası adam paylaşamama zaafiyeti dönen topu bomboş yakalayan Denizlispor hatayı yine affetmedi ve hiç beklemediği bir skorla müsabakayı farklı kazandı. Şİmdi skor yazarlığı gözlüğüyle baktığımızda sonuç üzücü ve ümit kırıcı olabilir ama ben öyle bakmıyorum. Nitekim Giresunspor'da ağır bir ekip ama tecrübeli ayaklarıyla genç teknik ve hızlı oyunculardan  kurulu Altınordu karşısında 2 kez öne geçmeyi başardı. Takım arkadaşlığı yardımlaşma çok önemli görevi dışında yardımlaşmaya yüreğini koyacak takım arkadaşlığı  başarıyı getirir. Şimdiye kadar izlediğim hiç bir toplama takım kısa sürede başarı çizgisine hızla çıkamadı.Burada özellikle genç  oyuncuların teknik kapasiteleri yüksek  yabancı oyuncularla uyumu önemli ve  destek  gerekiyor. Başarıyı herkes paylaşacak. 
M.LEVENTOĞLU