Bandırmaspor.. Hayal Kırıklığı

Hayalkırıklığı.  Bandırmaspor , Ümraniyespor karşısında kendi sahasında  ortaya koyduğu kimliksiz mücadele ile  bir hayal kırıklığı filmi izlettirdi.

Evet

Bir  hayal  kırıklığı da  trübünlerdeydi.  Maalesef zor süreçte taraftar yok. Neredeyse bomboş trübünlere oynayan Bandırmaspor  sahada hiçbir varlık gösteremedi..Ligin  düşmeye aday takımına kendi sahasında yenildi. Bu yenilginin başta teknik heyet oyuncu kadrosu  olmak üzere hiç bir mazereti yok. Biri müstesna.

Hani derler ya iyi günde de kötü günde de taraftarız senle.!!!  Hava güzel herşey mükemmel. Ama lütfedip takımını desteklemeye gelen yok.  İyi günde teşrif edenler  en çok ihtiyaç duyulan anda ortalıkta yoklar.. Orada yeni açıkta baştan sona takımı ateşlemek için çırpınan gırtlaklarını yırtan  didinen çok az sayıdaki gerçek taraftarları tebrik ediyorum .

Binbir çabayla özveriyle çıkılan bu ligde başarılı olmak tutunmak zorundayız.  Bu kentin takımı  bunu hak etmiyor zor zamanda orda olmak önemli işler iyi giderken değil.

Belli ki sıkıntılar var.

Maça gelirsek. Maç öncesi genel tahminler doğru çıktı. Hafta sonuna doğru   herkesin oybirliğiyle zamansız ve plansız  olarak nitelendirilen sürpriz bir operasyonla 4 oyuncunun kadro dışı bırakılma vakası tüm takımı etkilemiş olacak ki  sahada adeta abondone olmuş boksör gibiydiler. İlk on dakikada net 4 gol fırsatı yakaladı konuk takım akabinde beşincisinde topu kalemizde gördük.

 Ben yaklaşık 25 yıldır bu kadar zayıf bir rakip karşısında aciz ne oynadığını bilemeyen orta sahası -ilk yarıda- dökülen nasıl pozisyon üreteceğiz diye bir çabası  hamlesi olmayan bir başka maç daha seyretmedm.
Golü 10. dakikada yiyebilirsin .
Geriye kalıyor seksen dakika. Özellikle ilk yarıda ortaya konan oyun utanç vericiydi.
Takımda uyum sıfır. Bu arkadaşlar bunca aylar boyunca birlikte idman yapıyorlar kim nerde ne iş yapar  nereye koşar yeteneği nedir nereye kaçar nasıl ortalar diye bir fikir edinemez mi ?

Futbol basit oynanırsa netice alırsın. Topu en kısa sürede en uygun arkadaşına ileterek hedefe gitmektir işin özü. Bu kadar kaos teorisiyle yürüyen bir takım izleyenleri kahretti.  
Costa  daha ilk dakikalarda değil koşmak yürüyemiyor. Yerli olsa diyeceğim çok torpilli yönetici abisi var !. Yürümek niyetinde bile  değil. Sadece olası cezaa atışları için bir kişi eksik oynamak akıl karı değildi. Nitekim İsmail Ertekin ikinci devrede yanlıştan döndü ancak kötü bir gününde Bandırmaspor karşısında kapanan Ümraniye gereksiz  yatarak didişerek koşarak yakaladığı 3 puan şansını kullanmak adına her şeyi yaptı.
 Alex Amado fiyaskosu devam ediyor. Seyircilere saç baş  yoldurttu. Bir futbolcu bu kadar top kaybeder,anlamsız  bu kadar düşer mi ? Oyuna sıfır katkısını geçin çoğu ezdiği toplarla az sayıda taraftarı yemim ediyorum isyan ettirdi. Burada yabancılardan yüreğini ortaya koyan stoper Carlos Souza yı ayırıyorum. Bu çocuk gerçekten sanki kırkyıllık Bandırmalı gibi sorumlulukla oynuyor Emre Güngör'ün arkasını kapatmak için çırpındı durdu.

Bandırmaspor iyi oynamıyor ,kötü. Ümraniye iyi mi?  Değil. Bir arkadaşım "Bu ligdeki 8 takım 2.Ligde olsun şampiyon falan olamaz " dedi. Gerçek olan bu kötüler içinden sıyrılmak. Çünkü bakıyorum alt yapısı olan futbolcu, bir elin beş parmağı kadar bile yok.. 

2.Ligde  Oynayan bir sürü takım var bu liglerdekilerden iyi. Koşu mesafelerini ölçsünler. Zaten 90 dakikanın 40 dakikasını oynuyor gerisini çalınıyor. Bu kadar mı kötü olur. Ağır çekim film gibi al ver .Bandırmaspor koşmuyor. Koşamıyor. Koşmayan takım nasıl başarılı olacak ?. Savunma yok geri dönme yok  ,ciğer kapasitesi yetersiz . Takım uyumlu ise yardımlaşma elbirliği olsa Bir tane kreatif adam takımı sürükler. Var mı fark yaratan. Yok.
Krtik maç öncesi hafta içi yapılan operasyon nedeniyle takım inanılmaz  etkilenmiş. Psikolojiler bozulmuş . Sıra bize ne zaman gelecek modunda gibiler?

Zamanlama hatası ve alelacele alınmış bir kararlar manzümesinin yönetim açısından acemilik olduğu kuşkusuz.  Burada bir takım için Sportif Direktörün   yönetim teknik heyet uyumunu sağlama adına nasıl önem taşıdığı ortaya çıktı. 30 tane ayrı  dünyaların insanını hedefe kilitlemek idmanla olacak işler değil.  Teknik direktöre bu kadar yükü yüklemek doğru bir yönterm değil. Operasyonun  nedenlerine yönelik henüz bir açıklama yapılmadığı için yorum yapmak için erken . Söylentiler şehir efsaneleri  dillendiriliyor. Üstüne üstlük sürpriz mağlubiyet te gelince teknik heyetin elinin zayıfladığı çok açık.

Takım KOLAJ bir takım . Kolay değil uyum sağlamak. Hata baştan yapıldı . Transferlerin en baştan çok hatalı olduğu yazıldı söylendi. Şampiyon olmuş takım iskeleti bozulmamalıydı mottosu herkesin dilinde.Ancak bu aşamada  bütün bunları tekrarlamak gereksiz ..önümüze bakmalıyız.  Futbolcuların nerde kalıp kalmayacağının tasarrufu Teknik Heyet ve Yönetime bağlıdır.  Yönetimin aldığı bir karar uygulanır. Ancak alınacak kararların  profesyonel yöneticilik kriterlerine ugun olması duygusal olmaması gerekir. Öte yandan ben  performans yetersizse zaten yapılacak belli.  Bunlar sıradan basit sorunlar her olumsuzlukta  radikal müdahaleler asmak kesmek doğru bir yöntem değil  aksine soğukkanlı geçişlerle kazanmak önemli.  Asıl daha kolay olan ne biliyormusunuz. Bu iddiaların muhatabı olanlara  daha çok sorumluluk vererek konuşarak ikna ederek  üstüne giderek istediğini almaktı çözüm üretmekti.
Vur baltayı kes gitsin. Demokratik Kongo lu Mapuku'yla başladı bu yöntem. Doğru değil . Çünkü özellikle kapalı defansları çözecek kreatif oyuncu alternatifin yok.
Seyircilerin hepsi aynı şeyi söylüyor "Hepsi düz topçu. Al gülüm ver gülüm Kim seçti bunları."  Doldur boşalt. arkasında 3 kişi olan takım arkadaşına adeta topu kaybetsin diye pas atılmaz. Pozisyon zenginliği üretmek akıllı koşularla olur..Ayağına bekleyerek değil. Ama hala kimin nereye nasıl koşacağı belli değil. Bu belirsizlik pek çok pozisyonu başlamadan bitiren neden oluyor.

Atabey 3 net pozisyondan yine yararlanamayarak maçı döndürecek ivmeyi başlatamadı. Çok koştu didindi çalışkandı gayretliydi  ama  dediğim gibi 3. bölge hala fiyasko.

 

MLEVENTOĞLU -BG