Balıkesir chp' de Kadının Adı Yine Yok!!

Balıkesir CHP  önseçimi süreci pek çok ilkin yaşandığı bir önseçim olarak sadece CHP 'nin değil Türk Siyaset Tarihi için özel bir örnek oluşturdu. Hızlı ve kısa bir tahlil gerekli oldu. Siyasi partilerin milletvekili seçilecek adaylarını  ön seçimle belirlemesi 1984 de kanunla kaldırılmıştı.  O günden sonra parti başkanları  her seçim öncesi anketler ve temayül yoklamaları denilen uyduruk işler de yapsa sonuçta tüm adaylar merkezce  belirlenmekte. Hakim huzurunda  sandıkla oyla üyelerce sıralamanın belirlenmesi  parti içi demokrasi adına da yeni bir başlangıç oluşturması açısından çok önemliydi.

*

34 adayın yarıştığı Balıkesir CHP Milletvekilliği sıralama seçimleri pek çok yönden incelemeye açık karineler içeriyor. Bir siyasi partide özellikle üyelerin güvenini kazanmak ve onlardan oy almak kolay bir iş değildir. Ancak bu ön seçimde kampanya olarak Amerika da CUMHURİYETÇİ VE DEMOKRATLARIN YARIŞTIĞI SEÇİMLER BENZERİ taktiklerin çalışmaların ilkel de olsa bir benzerini izlemek doğrusu çok zevkli ve heyecanlı oldu. Özellikle kadın adayların  kampanya sürecinde  hemen her ilçede yaptıkları çalışmalar da gösterdikleri özgüven  ilgi çekiciydi. Adayların zorlu rakiplerle yarışacağı seçimlerde propaganda çalışmalarını yürütecek tecrübede başarılı  ajans seçimleri ve bu çalışmaları yürütecek bütçelerin uluşturulması birinci  şart.  Hiç bir çalışan emekçinin bu şartlarda ne kadar bilinçli ve alt yapısı güçlü özelliklere de sahip olsa   böyle bir yarışmadan başarılı  çıkması olanaklı gözükmüyor. İkincisi  çalışmaların  eğer hedefinde böyle bir talep olan siyasi kimliğin çalışmalarını seçim yapılan ertesi günden itibaren yola çıkması ve planlarını yapması gerekiyor. Örnek Mehmet Tüm.  Partisinde yaklaşık 25 yıllık bir çalışma geçmişi  olduğu halde adeta sıfırdan başladı ,son seçimden itibaren ön seçim olacak mı olmayacak mı belli olmadığı halde  çalışmalarını planlayıp  örgütlenmeyi sürdürdü.. Yani ortada emek ve ter var. Oy sonuçlarına göre en yakın rakibine 1500 oy gibi büyük bir farkla 1. liği yakalayan Mehmet Tüm'ün başarısında başarı için gerekli olan tüm sac ayakları sağlıklı bir şekilde oluşturulmuş olmasına rağmen özellikle Bandırma da üye sayısının Körfez ve Merkeze göre  az olmasının yarattığı çok büyük handikabı gidermek adına başta il yönetimi ve büyük ilçeler nezdinde hiç ara vermeden örgütsel çalışmalarını sürdürmesiyle sadece Alevi kesimin değil tüm kitlenin temsilcisi olduğunu üyelere ikna etmeyi başardı..

*

Zaferin  adı  parti içi mücadele ve çalışma. Dur durak verrmeden hemen her aktivitede etkinlikte parti içi olsun saha olsun çalışma, kadın kolları gençlik kolları delege seçimleri olmak üzere tüm seçimlerde hiçbirini boş vermeden kendi tabanını  oluşturmak için tüm enerjiyi  hedefe yönelik vermek.  Hiç bir ayrıntıyı kaçırmadan muhtemel rakiplerinin yükselmesini cazibe üretmesini bir şekilde önünü kesmek. Partı çalışmalarının haricinde sivil toplum örgütlerinin yapılanmasında yönetimlerinin oluşturulmasında müdahil olmak, destek vermek kendi sempatizanlarını yandaşlarını mümkün olan her  yönetimlerin içinde olmasını sağlamak seçtirmek.  Tiyatro konser sergiler  başta olmak üzere  sanatın tüm dallarıyla ilgili aktivitelere yakın olmak sponsor olmak  . Bütün bunlar 20 İlçesi olan  Balıkesir'in tümünde gerçekleştirmek. Bütün bunlar bedava olan işler değil elbette büyük mali külfetleri içeren çalışmaların kaynağı para mutlak gerekli bir zorunluluk. İsmini yazdırmayacak muhtemel rakiplerin karşısına paydaş ortak adayları bulup onları da destekleyerek  aynı zamanda  ortak aday platformuyla  sert rakiplerin önüne barajlar oluşturmak. Bütün bunların dışında  ayrıntılarda çok daha fazlası var.  

*

Her biri ön seçimi başarmak için yazılı olmayan kriterlerdir. Bunları yaşamak için öncelikle parti içi örgütsel çalışmalara küsmeden darılmadan  ve yorulmadan kısaca pes etmeden sürdürmek . Seçim sonuçlarının çok daha  fazla analizi yapılacak.  Ancak Mehmet Tüm’ün ardındn 2. olan Ahmet Akın’ın ki bir önceki seçimde genel merkezce 5. sırada yer alıyordu başarısı  20 ilçede baskın adayların hazırladığı listelere rağmen yakalanan kayda değer bir  başarı olmuştur. Özellikle kadın üyelerin liste çalışmaları doğrultusunda hareket ederken  hemcinslerine veremedikleri desteği Ahmet Akın için verirken ısrarlı  özel bir tercih  olduğu ve Ahmet Akın'ın çok ilginç gruplardan  son anda destek aldığı  kanaatindeyim.   Namık Havutça 3. lüğü bileğinin hakkıyla emeğinin teriyle kazanırken  sert rakipleri sahada kendisi için çalışırken kendisi mecliste parti adına koşturmaktan  halkın çevrenin sorunları derdinde  mesai harcarken  kendine zaman ayıramamanın bedelini ağır  ödemekten son anda kurtuldu  60 oy farkıyla da olsa kritik sıralamaya girmeyi alın teriyle hak ederek başardı. Havutça'nın sadece Bandırma da değil Balıkesir'in tüm sorunları için koşturduğunu hep beraber gördük. Hak ederek başardı çünkü  istisnasız Bandırma adının geçtiği her yerde Namık Havutça görevden kaçmayan tavrıyla meclisteki  sinerjisiyle duruşuyla  partinin övünç kaynağı isimlerin önünde yer alıyordu.

Balıkesir CHP ön seçimlerinin mağduru ise  maalesef  kadınlar oldu.

*

Yani Balıkesir de kadının adı YİNE yok.

 Eğer genel merkezce isimler seçilseydi en az dört kadın adayın gireceği sıralamada hiçbir kadın adayın olmaması CHP Balıkesir örgütü adına çok büyük bir ayıp olarak kayda geçti. Artık yapacak bir şey yok.  Maalesef bu ayıbın muhatabı da CHP li kadın üyelerin ,  kadınlar  adına kaygısızlığı,  ve de kadın kitlesi adına erkek egemen toplumu kanıksama zaafı.

Bu durum göstermektedir ki henüz bilinçli kadın üye yapısı  aydın kitleyi barındırdığı iddia edilen CHP' de bile henüz yeterince özgüven yok.  Mevcut kadın üyeler hala erkeklerin öngörüsüyle partiye gelerek  onların izin verdikleri çerçevede   parti örgütlerinde var olabilmekteler. Partilerde var olabilmeleri kendi tercihleri değil.  8 adayın işaretleneceği bir seçim pusulasında  bir kadın adayı bile tercih EDEMEME ' nin anlamı açıktır. Erkek tahakkümü. Neredeyse yarı yarıya olan erkek kadın oranına  ters orantı bir sonuç çıkmasının  başka bir anlamı yoktur.

Kadınlar siyasi partilerde   erkeklerin baskısı ve kontrolü   altında. Bu durum  CHP dışındaki partilerde  açık ve net olarak  ortadayken n  CHP de  kadın üyelerin onca kadın adayı olmasına rağmen , tercih ettiği  erkek adayların arkasından bir kadın adayı dahi  tercih etmekten imtina etmesinin başka hiç bir izahı yoktur.

Balıkesir CHP de hala KADININ ADI YOK.

*

Hepsi birer konu mankeni olmanın utancını bu sonuçlardan sonra kendileri oturup kendileri değerlendirsinler. Bu kadar mükemmel bir fırsata rağmen kadın adayların  -seçilemeyecek- sıralamaya bile girememeleri kadın üyelerin hala bir özgüven sorunu yaşadığını gösteriyor.  Bu  yalın gerçekle BALIKESİR Haziran seçimlerinde CHP 'ye  AK Parti ve MHP 'karşısında ne şekilde  bir geri dönüş üreteceğini  hep birlikte göreceğiz. Özellikle Körfez den seçilebilecek sırada isimn çıkarılmaması bana göre CHP adına sıkıntı yaratmaz. Tüm adaylara baktığımda içinde böllgecilik yapacak karakterde kimse yok . Hatta ve hatta Bandırma  bu işten zararlı bile çıkabilir hizmet adına.