Kadın Kimdir!

 

Önce 8 MART- 2019 “DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ” (Tüm kadınlarımıza kutlu olsun).

Bu yıl da, geçen yıllarda olduğu gibi “8 Mart” Bandırmada yine farklı bir biçimde güzel etkinliklerle kutlanacak.

Ömür YÜCE Hocamızın ve birçok eğitimci kadınlarımızın öncülüğünde BANDIRMA KENT KONSEYİ “KADIN DANIŞMA MERKEZİ” birimi olarak günün önemini belirten gerekli konuşmalardan sonra, tamamı kadınlardan oluşan bir koro ile Türk Sanat Müziğinin geçmişten günümüze en güzel eserleri, seçkin besteleri halkımıza, Barış Manço Kültür Merkezinde Konser şeklinde sunulması Planlanmış.

Kentimizin aydın insanları, özellikle kadınlar, yeri geldiğinde toplumu eğitici aydınlatıcı güzel etkinlikler yapıyorlar, çok da iyi yapıyorlar, Keşke her zaman KADINA, ANNEYE, bu kutsal varlığa, sürekli böylesi güzellikler sunulabilse.

Az da olsa sunulan bu tür güzelliklerin yanında, Kadın’a karşı son günlerde yapılan şu sorumsuzluğa bakar mısınız?.

Ülke sinemalarında, Şenol Sönmez yönetiminde çekilen bir Sinema filmi vizyona giriyormuş, İsmi “ÖLDÜR BENİ SEVGİLİM”.

Yazılı ve görsel medyada Eşini ve Sevgilisini öldürenlere dair haberlerin fışkırdığı günümüzde bu nasıl bir düşüncesizliktir ve Kadına karşı nasıl bir saygısızlıktır anlamak mümkün değil. Filmi görmedim, konusu ne olursa olsun böyle isimlendirilmemeliydi”.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününün nasıl ve neden meydana geldiği biliniyor, Ancak Sosyal güvencesi olmayan AĞIR İŞÇİ, EMEKÇİ ev Kadınlarını da “ÖLDÜR BENİ SEVGİLİM” saçmalığı yerine GÜLDÜR BENİ SEVGİLİM mantığı ile yukarıda sözünü ettiğimiz o güzel etkinliklerin içine çekmenin yolları aranmalı ve onların da gönülleri hoş edilmelidir diye düşünüyorum.

Çünkü onlar da ANA’DIR, KADIN’DIR ve Kısaca “KADIN KİMDİR”?--------------

İslam’da ve Türklerde KADIN: Başta Alemlere rahmet olan sevgili peygamberimiz Muhammet Mustafa (S.A.V ) Efendimizin ANNESİ AMİNE Hatundur(R.A).

KADIN: Dünyanın kendisine hayran kaldığı, SAVAŞ ve BARIŞIN sembolü, Siyaset ve Devlet Adamlığının önderi olan yüce ATATÜRKÜN ANNESİ ZÜBEYDE Hanımdır (Mekanı Cennet olsun).

KADIN: Kurtuluş savaşında mahiyetiyle Cephede savaşan, Düşmana kan kusturan ve ATATÜRK’TEN Terfi ve lakap alan KARA FATMA’DIR.(Mekanı cennet olsun)

KADIN: Kurtuluş savaşı öncesi yazdığı yazılarla ve İZMİR’İN Yunanlılar tarafından işgal edilmesi üzerine düzenlenen protesto mitinglerinde (Fatih ve Sultan Ahmet mitingi) Kadınların ve cümle halkın sembolü haline gelen HALİDE EDİP ADIVAR’DIR .

KADIN: Dünyanın ilk Kadın savaş Pilotu ve ATATÜRKÜN Manevi kızlarından biri olan SABİHA GÖKÇEN’DİR .

KADIN: ufak yaştaki iki çocuğunu evde bırakıp Erzurum’daki AZİZİYE TABYASINI savunmaya giden 20 yaşındaki genç bir gelin KAHRAMAN NENE HATUN’DUR.

KADIN: Astronomi bilgilerinin ışığında, Bilim aleminin 1969 da AY yolculuğuna çıkılmasının temelini oluşturan TÜRK Astrofizikçimiz aynı yıl APOLLO BARIŞ ÖDÜLÜ alan Dilhan ERYURT’TUR .

KADIN: Binlerce Kardelenlerin İstikballerini sağlayıp aydınlığa çıkaran, Ülkemizden CÜZZAMI yok eden, kökünü kurutan Prof. Türkan SAYLAN’DIR. Allah onlardan razı olsun.

KADIN: Edip tir, Şair dir, Ressam dır Güzel Sanatların her dalında, Göze, Kulağa ve Ruha hitap eden eserlerini oya gibi işleyendir.

KADIN: Önce şefkat abidesi ANNE’DİR , Sosyal yaşamımızın hak sahibi bir ortağıdır, Hukukçudur, pilottur, Şofördür, Siyasetçi ve yöneticidir, Bilimcidir ,Eğitici ve Öğreticidir, Özetle KADIN, kutsal bir varlıktır, Tek ayakla yürüyemeyen İnsanı tamamlayan ikinci bir ayaktır, Erkek ne ise Kadın da o dur.

Kadın’ın Önemini, Kimliğini, Beceri Başarı ve Kahramanlıklarını burada birkaç satıra sığdırmak mümkün değildir.

Ülkemizde Cumhuriyetle birlikte ERKEK- KADIN eşitliği sağlanmış, tüm haklar eşit tanınmış, Kadını alınıp satılan mal gibi görme ilkelliğinden Kurtulunmuş’tur, CENNET Anaların ayakları altındadır ilkesine riayetle Kadına saygı göstermek İslam’ın ve İnsanlığın bir gereğidir.

8 Mart ve yılın diğer günleri de sebebi vücudumuz olan ANNELERİMİZE ve tüm Kadınlara Bayram olsun, Kutlu olsun, ALLAH’ın (cc) Selamı ve Mağfireti, Hakkın Rahmetine kavuşan ANNELERİMİZİN ve BABALARIMIZIN üzerine olsun inşallah… Esen kalınız…