Göbeğini Kaşıyan Başkanlar ve Genetiği Değiştirilmiş Delegeleri

CHP Edremit İlçe üye temsilcisi seçimlerinde ki tartışma, erketede bekleyen yandaş medya temsilcilerince tüm ülkeye yansıtıldı.
 Bakın bakın..Yine kavga ediyorlar!.
Bu konuda çok mahirler, hiç bir fırsatı kaçırmazlar. Yandaş köşelerde maaşlı bezirganlar pişirirde  pişirir. Bakın yine kavga ediyorlar ! Sandalyeler uçuştu ortalık toz duman .. falan filan..Paşamescit'te Mahalle bakkalım Zafer'den ekmek alıyorum. "Seninkiler yine birbirine girmiş" diye manalı manalı güldü.
*
Gerçekten kahvede evde seyredenlere bunlar yine birbirini yiyor bunlardan bir cacık olmaz dayatılıyor.
Yaşam standartı yükselecek diye 15 yıldır umutla bekleyen vatandaşa verilen mesaj bu.  Sürüyü kaptırmak pamuk ipliğine kaldı..
*
Edremit'te Başkan Kamil Saka ya da  yanlıları delege seçimlerinde iddiaya göre bazı üyelerle etnik nedenlerle tartışmış hatta tekmeler havada uçuşmuş. Başkan da nasibini almış.  Kavganın nedeni delege hakimiyeti .  Saka tarafına göre " Edremit Körfezde PKK koridorunun önündeki son engelmiş"    Sosyal medyada da yer alan iddialar ayıptan öte insan haklarına aykırı barışı dostluğu zedeleyen  kimseye faydası olmayacak provakatif  işler. HDP li olduğu halde  CHP de var olmanın dayanılmaz  arzusu.  Böyle  saklı tutulmaya çalışılan ama  İstanbul dahil her yerde  benzer sıkıntılarla için için yanan CHP nin dile getirilemeyen yüzleşilemeyen bir yangısıdr. Binlerce yıllık Kadim Türk kültürüyle bezenmiş Alevi inançlı kesim  çok haksızca bedeller ödemiştir  buna rağmen ülke bütünlüğüne olan inançları yüz akımızdır. Kurucu parti CHP nin de olmazsa olmazıdır. Ben içlerinde bölücü görmedim. Provakatör her yerde var !Türkiye'nin aydın yüzü onlardır. Kuruluşta ve sonrası Cumhuriyete en büyük desteği verenlerdir. CHP şemsiyesi en güvenli yerdir. Başka  da gidecek yerleri yoktur ama. Kendilerinden olmayana  güvensizlik sendromu,paylaşmama  hırsı bir şey var yani..İtiş kakış tartışma gerginlik, polis çağrılmış ve  Saka'cılar önde bitirmiş seçimleri. Muhalif adaylar hem belediyede çalışıpta  delege seçimlerinde taraf olarak aktif görev alanlara kızıyorlar!!!.Yahu işten kovulursam  sen mi bulacaksın  ? Sırada bekletilen binlerce cv var taşaron işler için. 
" Kaç para alıyor ya bu delege'ler" diye soran da olmuştu. Merak edenler için ilave edeyim neden bu kadar önemli? Delege !.
Yani "üye temsilcisi". 
2019 seçim sürecinde  milletvekili ,il ilçe belediye başkanı ,il ilçe  belediye meclis üyesi, il, ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyelerini..
DELEGE'LER  yani üye temsilcileri  belirleyecek! te ondan. 
Bugün sana bağlı delegeleri bağlarsan yarın rahat edersin. Göbeğini kaşıyan adamı hayal edin!.
*
CHP tüzüğü farklıdır..
CHP ; AKP  ve diğer sağ partiler gibi değildir. Kanunla zorunlu olmasa da CHP'de aday belirleme süreci tepeden inme göstermelik değil  demokrasinin gereği gibi yapılır.
sandık konulur. Parti içi demokrasi -artısı eksisi - sandıkla sağlanır. Sandık konuşur. Girersin sandığa koyarsın adaylığını delegeler seçerse  kazanırsın. Öyle Genel Merkez kapılarında köpekleşme hikayeleri yazdırmazsın. Kırkbin oy alınan bir ilçede üye sayısı ikibin olursa  70 yıldır tek başına iktidar olamamış partiye kimse de kendiliğinden gelip  üye olmazsa   delege işleri çok daha kolay olur.
*
 CHP de ortaya her sandık konduğunda mutlaka yarışan bir iki veya daha fazla aday çıkar bu gelenektir. Hatta muhalif aday çıkmazsa bile zorla çıkartırlar!. Bandırma'da  sandıklar konuldu delegeler seçildi. Mahalle delegeleri seçimine bir iki önemsiz  ayrıntı nedeniyle  itiraz girişimleri de oldu. Bandırma CHP de bildiğim kadarıyla Güçlü zayıf  5 Hizip var. Hizip denince olumsuz algılamayın. Arapça bir kelime  taraftarcılık grupçuluk... Bu diyalektiğin , demokrasinin gereğidir. Ne kadar çok hizip o kadar gelişmiş demokrasi  kültürü demek . Bandırma bu konuda çok olgun duruşlu ve tecrübeli .

*

Bandırma Başkanı Dursun Mirza siyasi geçmişinde  çok adaylı sandıklarla yarışarak yükselmiştir. Yarışmalı seçimleri sever. Ama ilk kez delege seçimleri öncesi ziyaretinde birlik beraberlik mesajıyla karışık tek aday tek liste istedi!.  İlginç bile değil. Normaldir. İktidarı sürdürmek tek adaylık perspektife uyar sadece.. Sophie nin Dünyası'ndan "Tavşanın tüylerinin soğuk tepelerinden  aşağılara doğru indikçe  sıcak ve yağlı deri rehavet üretir. "Genetiği değiştirilmiş delegeler"rehaveti kaldırmaz daim tetikte olmak gerekir bu işler böyle.

Güçsüz muhalefet sosyal medya mecrasında hırçın eleştiriyor tabiatıyla. Bunlar olacak. Olmalı da. Ne demişti büyük yazı üstadımız.
Enseyi karatmayalım !
 
*
Yarış kültürümüz malüm, belli her alanda..
Biraz hır gür çıkar varsın olsun o kadar.
Hareket olan yerde bereket olur.

MEHMET LEVENTOĞLU - BANDIRMA 15-10-2017