Cumhuriyet Bayramı! Hazırlıklar Tamam Mı?

HAZIRLIKLAR TAMAM MI?
Malum bu yıl Cumhuriyetin 99. Kuruluş yıldönümünü kutlayacağız. Cumhuriyetin 100. Yılı için herkes yeni vizyonlarını, projelerini açıklama yarışına girmişken 99.yıl kutlamaları biraz sönük geçecek gibi görünüyor. Zaten kutlamalar halktan koparılmaya çalışılmış, dar salonlara hapsedilmek isteniyordu. Ancak 1950’den bu yana cumhuriyet değerlerine ve kurucularına yönelik her eleştiri ve değersizleştirme çabası hiçbir işe yaramadı. Özellikle 12 Eylül faşist darbesi sonrası “Atatürk” adıyla her türlü yozlaşma ve gerici akımlar destek bulsa da ne Mustafa Kemal Atatürk’ü unutturabildiler nede değerlerini.
Resmi devlet erkanının katıldığı o gösterişli kortejler ve törenler artık yok sayılabilecek düzeyde. Devleti yönetenlerin bu tavrına karşı bu defa coşkulu halk toplulukları devreye girdi ve cumhuriyet değerlerine sarıldı.
Bunca zamandır cumhuriyet törenleri hazırlıkları için kimler ne yapmadı ki? Sipariş üzerine gelen ishaller, orta kulak iltihapları, nezleler, gripler. Büyük devlet adamları ne tesadüf ki 29 Ekimlerde bazen ishal oldu bazen orta kulak iltihabına yakalandı.  
En yüz karası olan da bir 29 Ekim tarihinde Kuzey Iraktan Suriye’ye geçen sözde Kuzey Irak güçlerinin konvoylar halinde geçişi ve onlara eşlik edilmesiydi.
Ne zaman özel günler yaklaşsa beyninde kıvrım olmayan insanlar saçmalamaya başlıyor. Kimisi “keşke Yunan galip gelseydi” diyor, kimisi alfabeye laf ediyor. Üç beş sarhoş her daim dillerde. O hazmedemedikleri üç-beş sarhoş olmasa şu an oturdukları koltuğu rüyalarında dahi göremeyecek olan nankörler sözde milliyetçi-maneviyatçı ve muhafazakar. Onlar ki bugün tepelerine bir bomba düşme korkusu yaşamadan camilerde namaz kılabiliyorsa bunu o üç-beş sarhoşa borçlu olduklarını düşünemeyecek kadar akıllarını yitirmiş birer meczup.
O yüzden o cenahtan beklediğim tek hazırlık günü kurtarmaya yönelik hangi açıklamaların yapılacağı ve nerelerinin ağrıyacağı. 
Asıl acı olan ise bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserlerimden biri” dediği CHP ve örgütlerinin hali. Genel olarak konuşmak doğru olmayabilir ama Bandırma özelinde Lionslara-Rotaryenlere, konformistlere ve siyaset tüccarlarına ter edilmiş CHP Bandırma İlçe örgütünün hali. Kişi başı 350 TL’ye düzenlenen yemekler ve cumhuriyet balosu. Mustafa Kemal’in değerlerinin yaşatılması ve savunulması için kurulmuş ve bir dönem büyük bir onurla yer aldığım bugün CHP’nin arka bahçesi olmuş ADD’nin hazırlıkları.
Beyler içkili ve lüks otellerde düzenleyeceğiniz Cumhuriyet Balosunda mı halkla bütünleşecek onların çaresizliğine umut olacaksınız? Oralar da ne konuşacaksınız? Gençlik Marşı ve Onuncu yıl Marşında bayrak salladıktan sonra gelecek genel ve yerel seçimler üzerine fikir alışverişinde mi bulunacak, pazarlık mı yapacaksınız? Yoksa başta Genel Başkanınızın “Helalleşme” adıyla yıkıma katkı verdiği süreci mi hızlandıracaksınız? 
Daha 41 Madencinin toprakları kurumadan ve benzeri defalarca tekrarlanan iş cinayetlerine karşı meclis kürsüsünde üç-beş süslü söz söylemenin ötesinde hiçbir şey yapmadan hangi halkçılık duygusuyla kutlama yapacaksınız? “Efendim biz muhalefetteyiz. Soru önergesi verdik araştırma önergesi verdik ama reddettiler” deyip kendi vicdanınızı rahatlatmaktan başka 20 yıldır ne yaptınız? 20 yıldır ulus devletin onurlu yurttaşları adım adım düşmanlaştırılırken 3-5 meclis konuşmasının dışında ne yaptınız? Ne zaman halka inebildiniz? Cumhuriyet Balolarında sen ben bizim oğlan her şehrin belediye başkanının ağzına bakan üç-beş konformistin dışında halkın hangi kesimine ulaşabildiniz?
Yarından sonra kamu yönetiminde bulunan herkes “cumhuriyetçi ve Atatürkçü” olacak. Süslü laflar söyleyecek. İzindeyiz diyecek. Kurduğun cumhuriyet ilelebet yaşayacak diyecek. Daha birçok şey söyleyecek. Hepsini zorunluluktan söyleyecek. Hiç birine inanarak söylemeyecek. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine ve değerlerine inanmak ona uygun politikalar ve uygulamalarla olur sözle olmaz. O yüzden 29 Ekimde söyleyeceklerinize ancak Kadir İnanır. Ben inanmam.
Siz en iyisi son hazırlıklarınızı kontrol edin. Konuşma metinlerini, hangi masada kimlerle oturacağınızı falan. 
Gerisini boş verin.  

28-10-20227CEVDET AYAN /BANDIRMA