Deprem Herkesin Hassas Olduğu Bir Konu mu?

“Deprem Herkesin Hassas Olduğu Bir Konu” mu?
Yılmaz Erdoğan’ın “Vizontele Tubaa” filmini izlemeyen yoktur herhalde. Hani kütüphanesiz bir ilçeye kütüphane müdürü gönderildiği film. Tarık Akan’ın Deli Emin’le kütüphane kurduğu ama içinde kitap olmayan film. Çaresizce kitap kampanyası düzenledikleri usta oyuncu Altan Erkekli’nin “Canım kütüphane bu. Kim olsa yardım eder” repliğiyle benim hafızamda yer eden tirajı-komik bir film.

Hayatımız tirajı-komik. Hiçbir felaketten hiçbir olumsuzluktan ders almayan bir toplum, her ne olursa olsun iktidarını korumak isteyen bir yönetici güruhu ile karşı karşıyayız. 

**
Neden mi bahsediyorum? Başlığı vereyim sonrasını okuyup okumamak size kalmış. Avukat Müteahhit Belediye Başkanı Sayın Tolga Tosun’un deprem hassasiyetinden. Bu yiğit beyaz Bandırma Evladı, şehri depreme karşı nasıl hazırlıyor birlikte görelim.  
Geçtiğimiz günlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Afet Stok Merkezi ile ilgili sert bir açıklama yaptı. Abi kardeş şiir gibi yönetme iddiasıyla yola çıkan Bandırma’nın Beyaz Evladı Avukat Müteahhit Tolga Tosun Yücel Abisiyle kanlı bıçaklı oluverdi. İlk çatışma ucuz siyasi oyunlarla devamsızlık takibiyle başladı. Sonrasında Askeri Çamlık’ta görüntüde çevre hassasiyeti gerçekte rantı kim yiyecek   paylaşım kavgasıyla zirve yaptı. Afet Stok Merkezi ile tüy dikildi. Sahil Bandı’nı saymıyorum bile.

**
Yücel Yılmaz’ın iddiası neydi; özetle Yücel Yılmaz Afet Stok Merkezi için Bandırma Belediye Meclisinden onay çıkmadığını Belediye Başkanının deprem konusunda duyarsız kaldığını ifade eden açıklamalarda bulundu. Ne zaman? Büyükşehir Belediyesinin temmuz ayı olağan toplantısının ikinci birleşiminde.
“Deprem Herkesin Hassas Olduğu Bir Konu”
Bu cümle tam olarak girişteki “Canım kütüphane bu. Kim olsa yardım eder” kadar tirajı- komik bir cümle. Güzel bir Atasözümüz var, “Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz” diye. Cuk oturan bir söz. 
Beyaz Bandırmalı Avukat Müteahhit Belediye Başkanı Belediye Meclisinin Ağustos ayı toplantısında bakın nasıl bir açıklamada bulunuyor: “Depreme karşı hassasiyetlerini ifade ettikten sonra bu konudaki projelerinin yürüdüğünü ancak CHP İlçe Başkanlığı Delege Seçimleri nedeniyle Temmuz ayındaki Büyükşehir Meclis Toplantısını katılmadığını” söylüyor. 
Özrü kabahatinden büyük bir açıklama. Aslında diyor ki, arkadaşlar benim için deprem, depreme karşı önlem almak, bunun için kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmak birinci önceliğim değil. Benim birinci önceliğim bir şekilde oturduğum bu koltuğu korumak, kendi siyasal kariyerimi korumak ve bir üst aşamayı taşımaktır. Depreme karşı Afet Stok Merkeziymiş, İmar planıymış gibi şeyler benim önceliğim değil. Ben öncelikle delege seçimlerinde dizayn ettiğim Beyaz Listenin kazanmasını dolayısıyla kendi yerimi garantiye almak isterim. Gerisi lafı güzaftırın özetidir. Devamında diyor ki “Böyle bir projeye hayır diyemeyiz.” Bu söze kesinlikle ve kesinlikle sadece Kadir İnanır!!!

** 
Ağustos ayı meclis toplantısında sadece bununla ilgili açıklamada bulunmadı. Bir de serviste unutulan küçük yavru için olayı önemsizleştirmeye çalışan ifadeleri vardı. Böylesine bir olayda kreşleri, servisleri ve bu konudaki kadroları sadece yandaşı olduğu için dolduran bir başkanın konu ile "ilgili sorumluyu veya şube müdürünü" görevden almasını beklemek saflık olurdu. Böyle durumlarda alışılagelmiş bir yöntem olarak önce olayı önemsizleştirip, basit bir hata olarak gösterecek buda yetmezse mağdura maddi destek sağlayacak o da yetmezse zeytin yağı gibi üste çıkan açıklamalar yapacaksınız. Neo-liberal düşünce yapısı bunu gerektirir. 
Bir yanda depremden hemen sonra depremzedelerin yardımına koşarak boy boy artistik poz veren” Tolga Tosun ve Selim Panç” öte yanda depreme karşı sadece ve sadece şovdan ibaret bir toplantı. 
Son bir örnekle noktalayalım. 
Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin, Ayyıldız Mahallesi 2061 Ada 4 Parselde İmar Planı değişikliği yapıyor. Tabi bizim uzlaşmacı başkan ve ekabir takımı da orada ama çıt çıkmıyor. Bu plan değişikliğine kim itiraz ediyor?
 Mimar Cemal Adıgüzel ve TMMOB Bandırma Şube Başkanı itiraz ediyor. 
Bizim hukukçu başkan ne yapıyor?
Delege avcılığı.
Levent Mahallesindeki bir muhtarı taraf olduğu için eleştiren yerel basın ise Belediye Başkanının tarafsız olması gerektiğini unutuyor.
Nerden tutsan dökülüyoruz.
06-08-2023/CEVDET AYAN