Deprem

DEPREM
Deprem jeolojik bir olaydır. Her ne kadar adını duyduğumuzda ürpersek bile doğanın bir gerçeğidir. Dolayısıyla gerçeklerden kaçılmaz. Yapılması gereken gerçeklerle yüzleşip onlarla uyum içinde yaşamaktır. Deprem yıkıcı bir gerçek olmasına rağmen bugünkü yaşadığımız coğrafyanın şeklini belirlemiştir. Bundan sonrada coğrafi şekillerin oluşumunu deprem belirleyecektir. 
Doğayı şekillendiren terimleri toplumsal yaşamımızda yaşadığımız olayları tanımlarken başvururuz. İçimde fırtınalar koptu, yüreğim yanıyor vs vs. Beklenmeyen bir olay ortaya çıkınca da “DEPREM” gibi deriz. 

*
Son birkaç gündür yerelde bazı gazetelerde CHP Bandırma ilçe Başkanı Selim Panç’ın milletvekili adaylığı için istifasını “CHP’de Deprem” başlığıyla okudum.. Aslında ortada bir deprem falan yok. Bu beklediğim bir olaydı. Selim Panç’ın Milletvekli adaylığını 21.01.2020 tarihinde kutlamıştım. https://www.gercekbandirma.com/profesyonel-siyasetciler
O tarihlerde CHP Bandırma İlçe Örgütünün seçemediği başkanı sonrası Selim Panç tek aday olarak pek güleryüzlü Milletvekilimiz ve Genel Başkan Başdanışmanı tarafından il genel meclisi üyeliğinden istifa ettirilerek atanmıştı. Atanmıştı diyorum çünkü Belediye Başkanı önüne geçmeyecek, arkasında duracak etliye sütlüye karışmayacak bir başkan istiyordu. Bu kriterleri taşıyan en iyi isim de Selim Panç’tı. 
Selim Panç CHP Bandırma’da yaşanan " ildik siyasi  entrikalar" sonrası ilçe başkanı seçildi. Onun seçilmesine en fazla Avukat Müteahhit Belediye Başkanı ile Bandırma’da faaliyet gösteren Rotary ve Lions kulüpleri ile CHP’yi halktan uzaklaştırmak isteyen bir avuç siyaset içi ve dışı  tüccar çok sevindi. Bütün ülkede umut olmaya çalışan ve birlik oluşturmaya çalışan Genel Merkez politikalarına karşın CHP Bandırma’da hızla kan kaybetmekte. Artık Bandırma’da seçimler CHP için çantada keklik değil. 
İki yıldan bu yana halktan kopuk adeta Belediye Başkanının kuklası olmuş bir ilçe başkanının istifası eğer "deprem" olarak nitelenecekse  bu olsa olsa gülünecek ironi olur ve  bu deprem sonrası ilçe örgütü belki biraz kendine gelir. Çokta ümitli değilim açıkçası. Hızla artan nüfusun olduğu bir şehirde, emekten, çevreden ve kentin tüm sorunlarında uzak, halktan, gündelik  çalışan emekçi kesimden  kopuk konformist bir ilçe başkanının istifası deprem falan olmaz. Eğer öyle nitelenecekse de umarım hayırlı bir deprem olmuştur. 

*
Eğer Sayın Panç milletvekili listelerinin üst sıralarında yer bulursa ki ; CHP Bandırma’da asıl deprem o zaman olacaktır. Öyle bir durumda CHP’ye gönül vermiş samimi ve fedakar partililer enkaz altında kalırken, beyler ticari kayıplarının ve kartvizitlerine “Milletvekili” ünvanı yazdıramamalarının yasını tutacaktır. Çünkü bunlar profesyonel siyasetçilerdir. Bir dönem CHP baraj altında kaldığında enkazı toparlama görevini Ozan Onur üstlenmişti. Bu defa kime düşer bilmem.
Ama bildiğim tek bir şey var, bu ilçe yönetimi, bu belediye yönetimi ve bu güler yüzlü Genel Başkan Başdanışmanının politikaları sonucu Bandırma’da birinci parti olmayı bırak ikinciliği koruyabilecek mi şüphelerim var.
Üyesi olmasam da kitlelerin umudunu sahiplendiği için  yakından takip ettiğim partiyi,  sınıfsal konumu nedeniyle  halktan uzaklaştıran bir başkanın,yine benzer kulvarda bir  belediye başkanının uygulamalarıyla , öte yanda mağdurları oynayan Turan Çömez faktörünü de dikkate alırsak, listeler belirlendikten sonra Bandırma’ya nasıl bir deprem olacak hayal edebiliyorum..Bekleyip göreceğiz.

27-12-2022/CEVDET AYAN BANDIRMA