Bandırma'nın Beyazları

BANDIRMA’NIN BEYAZLARI
Sol - sosyal demokrat değerlerin yerle bir edildiği bir süreç yaşamaktayız. Maalesef ülkenin 21 yıllık AKP zihniyetine mahkum edilmesinin bence en önemli nedeni budur. Kemalist İdeolojiyi reddetme yarışından sonra sol-sosyal demokrat değerleri yok ederek ülke siyasetini neo-liberal ve İslamcı bir anlayışa teslim ettik. Ülkenin içine sürüklendiği bu girdaptan en fazla sorumlu olanlar kendini, sol-sosyal demokrat çizgide konumlandıranlardır. Herkes suçlu. En masumu, önüne sandık konulduğunda bunu demokrasi sanan sıradan seçmendir. 
Yıllarca savunulan, bedeller ödenen değerlerin en başında özgürlük, eşitlik, adalet ve dayanışma gelmektedir. Ama gel gör ki bunların hiçbirinin ne anlamı kaldı ne de bunları yaşatacak kararlılık. 
Özgürlükler alıştıra alıştıra iktidar tarafından yok edildi. Eşitlik desen sadece matematikte ve fizikte problemlerde kaldı. Adalet ise kişiye ve güce göre şekillenmekte. Adalet dağıtacak kurumlara atamalar yapılırken hukuksal geçmişi değil yandaş kimliği öne çıktı. Dayanışma ise kuru soğana muhtaç yiğitlere oy uğruna verilen yardımlarla can çekişmekte. 
Bu sadece AKP’nin uyguladığı yöntemler değil. AKP’nin yanlışlarına küfrederken onlara özenen ve onlar gibi davranan “sözde sosyal demokrat” partinin de uygulamaları.

Bir sosyal demokrat parti düşünün ki Genel Başkanı mezhebini açıklasın ?? Mezhep çatışmaları ve teşhirleri sağ siyasetin en büyük silahıdır. Bu silah kullanılarak ülke büyük bedeller ödemiş çok canlar yitip gitmiştir. 
Genel Başkanın mezhebi öne çıkaran söyleminden sonra yerel örgütler durur mu? Yaklaşık bir haftadır devam eden Bandırma’daki delege seçimlerinde mezheplerin kutsal günlerini adeta bir şova dönüştüren, yetmezmiş gibi bunu öne çıkararak üyelere telkin ve markaj uygulama adına davranışlar içine girmek faşizmin en ilkel halidir. Bu durum iktidarın ekmeğine yağ sürmektir. Nerede kaldı eşitlik, inanç özgürlüğü ve gizliliği?  İktidarın her dara düştüğü dönemde dört elle sarıldığı “Alevi açılımı” düzmecesini şimdi Bandırma’nın “Beyaz Türkler” uyguluyor. Sol-sosyal demokrat değerler bu kadar mı ayaklar altına alınıyor? Bu kadar mı değersiz. 
Fetö kumpaslarına küfredenler, partiyi ele geçirmek adına kumpasın alasını kurdular. Bu da yetmedi, Eğit-Kop gıda çekleri, Belediyenin resmi araçlarının seçim aracı gibi kullanılması, Devlet Memuru olan Belediye Personelinin baskı, tehdit ve şantajla militan gibi kullanılması, şehrin tüccar ağalarının can hıraş çırpınmaları, düne kadar Tolga Tosun’a yönelik en ağır eleştiri yapanların onun tekrar Ağır Metal OSB’den kaynaklanacak rantı yönetmesi için destek olmaları büyük hayal kırıklığı. 
Sosyal medyadan takip ediyorum. Neymiş Efendim zamanında Dursun Mirza’da aynı şeyleri yapmış. Beyler iki yanlış hiçbir zaman bir doğru etmedi ve hiçbir zaman etmeyecek. Eleştiriye tahammülü olmayan yerelde bir başkan genelde Genel Başkan. CHP’si hızla AKP kopyası olma yolunda. Bunu yaşadık gördük. Belki ders alınır dedik ama bir şey değişmedi. Partiyi AKP artıkları badem bıyıklılarla dolduran Genel Merkez bedeli Tanju Özcan’ı ihraç etmekle ödedi. Şimdi benzerini Bandırma’da yaşıyoruz. Evet, Bandırma’da listelerde badem bıyıklılar yok ama “sosyal neo  liberaller” var.  
Bu delege seçimlerini kim kazanır bilmiyorum. Ama bildiğim tek bir şey var. Eğer bu seçimleri “Beyaz Bandırmalıların” listesi kazanırsa;
Birincisi; Mart ayındaki yerel seçimler şimdiden AKP’ye hayırlı olsun.
İkincisi, yenilgiye doymayan Genel Başkan ve O’nun bir numaralı adamı Ahmet Akın’a şimdiden kongre zaferi hayırlı olsun. 
Son olarak ele geçirdiğiniz rantı korumak adına Bandırma’daki CHP üyelerini bu kadar kamplaştırdığınız için size yazıklar olsun. 

26-07-2023/ CEVDET AYAN